بهترین روش اصلاح صورت آقایان و خانم ها

ابزارهای زیادی برای اصلاح صورت آقایان و خانم‌ها وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. یکی از راحت‌ترین و سریع‌ترین این روش‌ها، اصلاح صورت با ژیلت است. در سال‌های اخیر اصلاح با ژیلت طرفداران زیادی پیدا کرده؛ تا جایی که به عقیده بسیاری از آقایان و خانم‌ها استفاده از این ابزار، بهترین روش اصلاح صورت است. البته با وجود این محبوبیت هنوز هم برخی از خانم‌ها (به اشتباه) تصور می‌کنند که ژیلت باعث ضخیم‌تر شدن موهای زائد صورت آن‌ها می‌شود. از طرفی برخی آقایان همیشه از جوش زدن و زخم شدن صورت‌شان در اثر اصلاح با ژیلت شکایت دارند. اما واقعا بهترین روش اصلاح صورت چیست؟ آیا ژیلت برای صورت خانمها هیچ عارضه‌ای ندارد؟ برای اصلاح صحیح صورت با ژیلت چه نکاتی را باید در نظر داشت؟ پاسخ تمام این سوالات در مقاله پیش روی شماست.

ژیلت، خوب یا بد؟

استفاده از ژیلت برای اصلاح صورت در بین آقایان رایج‌تر است. با این وجود اکثر آقایان از زخم، خشکی و جوش‌ بعد از اصلاح صورت شکایت دارند (البته همه جوش‌ها به دلیل اصلاح با ژیلت نیستند؛ پیشنهاد می‌کنیم انواع جوش صورت را در این مقاله بشناسید). واقعیت این است که اگر اصلاح صورت طبق مراحل درست و با استانداردهایی که تولیدکنندگان ژیلت در نظر گرفته‌اند، دنبال شود، دیگر خبری از جوش و زخم‌های بعد از اصلاح نخواهد بود. ناگفته نماند که کیفیت تیغی که برای اصلاح صورت‌تان استفاده می‌کنید، نقش کلیدی در عدم بروز این مشکلات پوستی دارد. بنابراین مهم است که برای تجربه بهترین روش اصلاح صورت، ژیلت استاندارد و مناسبی انتخاب کنید. در مقاله دیگری مفصلا انواع ژیلت زنانه و مردانه و کاربرد هرکدام را توضیح داده‌ایم تا انتخاب صحیح‌تری داشته باشید.

در گذشته اکثر خانم‌ها از بند انداختن برای اصلاح صورت خود استفاده می‌کردند؛ در حالی که در سال‌های اخیر استفاده ژیلت برای اصلاح صورت خانم‌ها هم رواج پیدا کرده است. افراد زیادی در بین خانم‌ها بر این باورند که ژیلت باعث ضخیم‌تر شدن موی آن‌ها می‌شود و به همین دلیل به روش‌های پرزحمت‌تر و دردناک‌تری مانند بند انداختن روی می‌آورند. اما شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید روش اصلاح صورت تاثیری در نحوه رشد مجدد موها ندارد. در واقع محققان پوست و زیبایی بر این باورند که شما چه صورت‌تان را با بند و چه با تیغ و ژیلت اصلاح کنید، در هر دو حالت موها با ضخامت و تعداد یکسانی رشد می‌کنند. بنابراین این نظریه که با ژیلت، موهای زائد بیشتر و ضخیم‌تر می‌شوند، کاملا رد شده است. تنها تفاوت بین ژیلت و بند انداختن، زمان رویش موهاست. وقتی شما موهای زائدتان را بند می‌اندازید، موها از ریشه خارج می‌شوند و طبیعی است که با این روش موها دیرتر رشد کنند (نسبت به ژیلت که موها فقط تراشیده می‌شوند).

بهترین روش اصلاح صورت با ژیلت

با این حال تنها تفاوت در زمان رویش، دلیل کافی برای کنار گذاشتن ژیلت نیست و هنوز هم بهترین روش اصلاح صورت و یا به عبارت بهتر راحت‌ترین و سریع‌ترین راه استفاده از ژیلت است. مهم‌ترین مزیت استفاده از ژیلت، نسبت به دیگر روش‌های اصلاح برای خانم‌ها این است که روشی کاملا بدون درد است. روش‌هایی مانند بند انداختن و یا استفاده از موم برای اصلاح صورت، نه تنها بسیار دردناک بوده، که گاه باعث قرمزی و رشد موهای زیرپوستی هم می‌شود. همچنین بندانداختن مکرر موها باعث شل شدن و افتادگی پوست می‌شود؛ در حالی که اصلاح با ژیلت این مشکل را ندارد و چین و چروکی را روی پوست ایجاد نمی‌کند. علاوه بر این یکی دیگر از مزایای استفاده از ژیلت این است که پوست شما در اثر اصلاح با این ابزار، به نحوی لایه برداری می‌شود. در واقع دلیل دیگری که برخی خانم‌ها ژیلت را بهترین روش اصلاح صورت می‌دانند، از بین رفتن سلول‌های مرده پوست با ژیلت است. این کار پوست را لایه برداری کرده و باعث می‌شود آرایش روی صورت بهتر بنشیند.

بهترین روش اصلاح صورت با ژیلت

تمام مزایایی که برای ژیلت گفته شد، در گروی این است که شما ژیلت مناسبی را انتخاب کرده و همچنین شیوه درست اصلاح با این ابزار را بیاموزید. به همان اندازه‌ای که اصلاح صورت با ژیلت کار ساده‌ای است، همان قدر هم تخصصی است و نیاز به دانستن و رعایت نکاتی دارد. جالب است بدانید بر اساس مقالاتی که در سایت اصلی Gillette نوشته شده، نحوه اصلاح با ژیلت برای خانم‌ها و آقایان و البته نوع ژیلت و تیغ اصلاح زنانه و مردانه کمی متفاوت است. در ادامه مراحل اصلاح صورت مردان با ژیلت و همچنین نکات مربوط به اصلاح صورت زنان با ژیلت را توضیح می‌دهیم.

روتین قبل از اصلاح صورت

1. صورت‌تان را بشویید

اولین مرحله در بهترین روش اصلاح صورت، شستن صورت و تمام قسمت‌هایی است که می‌خواهید اصلاح کنید. این کار چربی اضافی و سلول‌های مرده پوست را که مزاحم اصلاح صورت شما می‌شوند، از بین می‌برد. همچنین با شستشوی صورت، پوست‌تان عاری از باکتری‌هایی خواهد شد که ممکن است باعث عفونت شوند. همچنین این کار موها را برای تراشیدن مرطوب و آماده می‌کند؛ به نحوی که عبور ژیلت از روی آن‌ها راحت‌تر خواهد بود. برای شستن صورت‌تان حتما از آب گرم استفاده کنید. آب گرم فولیکول موها را نرم کرده و منافذ شما را باز می‌کند؛ در نتیجه تیغ ژیلت به ریشه موها نزدیک‌تر خواهد بود. بهترین روش اصلاح صورت با ژیلت این است که پس از دوش گرفتن صورت‌تان را اصلاح کنید. در این صورت اصلاح صورت‌تان نرم‌تر و تمیزتر انجام می‌شود.

برای اینکه سلول‌های مرده پوست و چربی‌ها کاملا زدوده شوند، قبل از اصلاح صورت‌تان را لایه برداری کنید. یک اسکراب ملایم یا ژل لایه بردار قبل از اصلاح با ژیلت، می‌تواند تجربه لذت بخشی را بدون زخم شدن پوست به خصوص برای خانم‌ها رقم بزند. بعد از لایه برداری صورت‌تان را با آب گرم بشویید.

استفاده از خمیر ریش در اصلاح با ژیلت

2. روی صورت مرطوب‌تان، خمیر اصلاح بزنید

به هیچ عنوان نباید انواع ژیلت را مستقیما روی صورت‌تان بکشید. بهترین روش اصلاح صورت آقایان این است که قبل از اصلاح، باید از یک خمیر یا ژل مخصوص اصلاح روی کل صورت‌تان استفاده کنید. این محصولات موهای شما را نرم و پوست‌تان را مرطوب می‌کنند. در صورتی که ژل یا خمیر مخصوص اصلاح در دسترس ندارید، می‌توانید جایگزین آن از صابون یا نرم کننده استفاده کنید (توصیه می‌کنیم فقط در شرایط اضطراری این کار را انجام دهید).

اگر می‌خواهید از براش یا قلم موی اصلاح برای زدن خمیر استفاده ‌کنید، مقدار کمی خمیر اصلاح (به اندازه یک سکه) را در کاسه‌ای بریزید. براش اصلاح را با آب سرد مرطوب کنید. قلم مو را با حرکات دایره‌ای حدود 3-2 دقیقه در کاسه بچرخانید تا کاملا به خمیر اصلاح آغشته شود. سپس با براش، خمیر اصلاح را چندین بار با حرکات دایره‌ای روی صورت‌تان بمالید. اجازه دهید خمیر اصلاح 2-1 دقیقه روی صورت‌تان بماند تا ریش‌تان کاملا نرم و مرطوب شده و برای اصلاح با ژیلت آماده شود.

استفاده از خمیر اصلاح برای خانم‌ها هم منعی ندارد؛ اما از آن جا که خانم‌ها پوست حساس‌تری دارند، بهتر است با توجه به نوع پوست‌تان ژل اصلاح مناسبی را تهیه کنید.

نحوه صحیح اصلاح با ژیلت

1. ژیلت را با زاویه درست نگه دارید

قبل از اینکه اصلاح صورت‌تان را شروع کنید، مطمئن شوید ریش‌های شما بیش از حد بلند نیستند. در واقع اگر مدت زمان زیادی است که اصلاح نکرده‌اید و ریش‌های‌تان بلند شده، قبل از اصلاح ابتدا ریش‌تان را کوتاه کنید. با استفاده از تیغ و ژیلت اصلاح موهایی که تنها یکی دو روز است رشد کرده‌اند، به مراتب راحت‌تر از موهایی خواهد بود که یکی دو ماه اصلا اصلاح نشده‌اند.

بعد از کوتاه کردن ریش‌ها، مهم‌ترین نکته در روش صحیح اصلاح صورت با تیغ این است که ژیلت را به طور صحیحی در دست بگیرید. سر تیغ باید کاملا صاف روی موهای شما باشد. دسته ژیلت را هم با زاویه 30 درجه یا بیشتر نسبت به صورت‌تان نگه دارید. توجه داشته باشید که اصلا لازم نیست فشار زیادی را با ژیلت وارد کنید. این کار تاثیری بر اصلاح عمیق‌تر موهای‌تان ندارد و تنها باعث بریده و زخم شدن پوست‌تان می‌شود. به آرامی ژیلت را روی صورت کشیده و اصلاح کنید.

2. موها را در جهت درست اصلاح کنید

در مرحله اول از بالا به پایین ژیلت را روی موهای زائد بکشید. البته همیشه بهترین روش اصلاح صورت مردان با تیغ در جهت رویش موها نیست و گاهی اصلاح موها در خلاف جهت رویش‌شان می‌تواند مزایایی داشته باشد. تراشیدن موها در خلاف جهت رویش‌، باعث می‌شود اصطلاحا صورت شش تیغه‌ای داشته باشید و حتی ته ریشی برجای نماند؛ اما از طرفی این کار ممکن است باعث بریدگی و سوزش پوست‌تان شود. بنابراین به ویژه خانم‌ها باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر صورت‌تان جوش زده یا پوست حساسی دارید، از این کار خودداری کنید و صرفا موها را در جهت رویش‌شان اصلاح کنید. در صورتی که می‌خواهید اصلاح تمیزتری داشته باشید، به جای اصلاح در خلاف جهت مو، ژیلت را از راست به چپ و برعکس روی صورت‌تان بکشید.

اصلاح صورت در جهت درست

جالب است بدانید موهای صورت هر فرد طبق الگوی خاصی رشد می‌کند. اگر مطمئن نیستید که موهای صورت‌تان در چه جهتی رشد می‌کنند، دو روز اصلاح نکنید تا جهت درست را تشخیص دهید. قسمت‌های مختلف صورت‌تان هم ممکن است در زوایای مختلفی رشد کرده باشند؛ بنابراین لازم است هنگام اصلاح ژیلت را در جهات مختلف بچرخانید. در واقع به همین دلیل است که برخی افراد در چهار جهت مختلف ریش‌شان را اصلاح می‌کنند و در نتیجه صورت صاف‌تری دارند.

3. ژیلت را در حین اصلاح بشویید

گیر کردن موهای زائد بین تیغه‌های ژیلت مزاحمی برای اصلاح بقیه قسمت‌های صورت‌تان است. بنابراین در حین اصلاح ظرف آبی را کنار دست‌تان بگذارید و هر موقع که لازم است، ژیلت را در آن غوطه ور کنید و تکان دهید تا موها خارج شوند. بهتر است در آب، کمی صابون بریزید تا کف کند. این کار مانع از خشک شدن ژیلت شده و آن را برای استفاده مجدد نرم نگه می‌دارد. برای تمیز کردن برس ژیلت، لازم نیست از برس یا حوله استفاده کنید، این کار تیغ ژیلت را کند می‌کند.

اگر برای‌تان امکان پذیر است، از شخص دیگری بخواهید در اصلاح صورت‌تان به شما کمک کند. به این صورت که پوست را محکم بکشید و سپس با ژیلت موهای زائد را اصلاح کنید. این کار مانع چروک شدن و شل شدگی پوست‌تان می‌شود.

روتین بعد از اصلاح صورت

1. صورت‌تان را با آب گرم و افترشیو بشویید

بعد از اصلاح، صورت‌تان را با آب گرم و افترشیو بشویید تا سلول‎‌های مرده پوست که در اثر اصلاح جمع شده‌اند، زدوده شوند. علاوه بر افترشیو، به ویژه اگر خانم هستید، بهتر است از انواع ژل‌های التیام بخش استفاده کنید تا پوست ملتهب تسکین پیدا کند. یکی از نکات مهم در بهترین روش اصلاح صورت استفاده از اسکراب‌های پوستی در این مرحله است. پیشنهاد می‎کنیم ترجیحا از اسکراب‌هایی استفاده کنید که حاوی روغن درخت چای و فندق هستند. این نوع محصولات مانع از جوش زدن پوست شما می‌شوند. بنابراین اگر زمان کافی دارید، از اسکراب پوست‌تان بعد از اصلاح غافل نشوید.

2. صورت‌تان را با آب سرد شسته و خشک کنید

آب سرد پوست‌تان را تسکین می‌دهد. همچنین اگر با تیغ صورت‌تان را بریده باشید، آب سرد خونریزی را قطع می‌کند. سپس صورت‌تان با حوله نرمی خشک کنید. هرگز حوله را روی پوست تازه اصلاح شده‌تان نکشید و تنها با حرکات ضربه‌ای صورت را خشک کنید. اگر پوست خشکی دارید، از مقدار زیادی مرطوب کننده بدون عطر یا سایر محرک‌های احتمالی (مانند روغن بچه) استفاده کنید. توجه داشته باشید که هرگز نباید از دئودورانت، ضدعرق، عطر یا هر چیزی که باعث سوزش پوست تازه اصلاح شده می‌شود، استفاده کرد.

ویدیوی زیر به طور خلاصه مراحل بهترین روش اصلاح صورت با ژیلت را آموزش می‌دهد:

سوالات متداول درمورد بهترین روش اصلاح صورت با ژیلت برای خانم‌ها و آقایان

بهترین روش اصلاح صورت بانوان چیست؟

واقعیت این است که پاسخ مشخصی برای این سوال وجود ندارد و هر کس باید با توجه به نیاز و نوع موها و پوست خود، روش مناسبی را برای اصلاح صورت انتخاب کند. برای مثال خانم‌هایی که موهای زیاد و ضخیمی دارند، بهتر است از بند استفاده کنند تا موها دیرتر رشد کنند. از طرفی اگر موهای صورت‌تان کمرنگ است و یا پوست چربی دارید و مستعد جوش زدن است، بهترین روش اصلاح صورت استفاده از تیغ یا ژیلت خواهد بود.

ایا تیغ زدن صورت باعث افزایش ریش میشود؟

خیر؛ تراشیدن موهای زائد با تیغ و ژیلت، هیچ تاثیری بر افزایش تعداد موها و همچنین تغییر بافت و رنگ موها ندارد. در واقع قسمت فوقانی مو که از سطح پوست بیرون زده، هیچ ماده زنده‌ای ندارد و به همین دلیل تراشیدن آن با تیغ، نمی‌تواند سبب زبرتر یا ضخیم‌تر شدن آن شود.

چطور از ژیلت استفاده کنیم؟

نکات مهمی برای بهترین روش اصلاح صورت وجود دارد که در این مقاله مفصلا توضیح دادیم. به عنوان مثال ژیلت باید با زاویه درستی نگه داشته شود، فشار زیادی را نباید هنگام اصلاح وارد کرد و حتما باید روتین مراقبت از پوستی را قبل و بعد از اصلاح در نظر داشت. برای اصلاح صورت‌تان با ژیلت حوصله به خرج دهید و تمام مراحل گفته شده را انجام دهید.

بعد از تیغ زدن صورت چه کنیم جوش نزنیم؟

اگر اصلاح صورت به روش درستی انجام شود، احتمالا دچار جوش بعد از اصلاح صورت نخواهید شد. به این ترتیب حتما قبل از اصلاح دوش آب گرم بگیرید که منافذ باز شوند، از خمیر یا ژل اصلاح مناسب استفاده کنید، در جهت رشد موها صورت را تیغ بزنید و پس از اصلاح حوله سرد و مرطوبی را به مدت 5 دقیقه روی پوست صورت‌تان قرار دهید.