معرفی ساده ترین روش های از بین بردن جوش سر سیاه بینی در منزل

تقریبا همه ما، فارغ از هر سن و جنسیتی برای یک بار هم که شده جوش های سرسیاه را روی بینی خود مشاهده کرده ایم که همواره برایمان ناخوشایند و آزار دهنده بوده است. همین مسئله باعث شده تا برای خلاصی از شر آن ها دست به هر روش درمانی بزنیم. حال اگر شما هم با این مشکل دست و پنجه نرم می کنید و به دنبال پیدا کردن بهترین راه حل برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی هستید، به هیچ عنوان مطالعه این مطلب را از دست ندهید؛ چرا که این بخش از مجله زیبایی میس و مستر راهکارهای موثری را برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی معرفی می نماید.

راههای از بین بردن جوشهای سرسیاه بینی

روش های متنوعی برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی وجود دارد که در ادامه 12 روش از بهترین و موثرترین آن ها معرفی می شوند. نکته ای که قبل از به کارگیری هر کدام از این روش ها باید به یاد داشته باشید، این است که پیش از مصرف هر گونه ماسک روی پوست صورت، مقدار کمی از آن را روی پوست دست خود بمالید تا مطمئن شوید که به آن حساسیت ندارید.

از بین بردن جوش سر سیاه روی بینی

از بین بردن جوش های سرسیاه بینی با خمیردندان

همانطور که می دانید یکی از علل اصلی ایجاد جوش های سرسیاه روی بینی، چربی پوست است. خمیر دندان، یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی است. این محصول حاوی مقادیر زیادی کربنات کلسیم می باشد که وجود چنین موادی در خمیر دندان باعث می شود تا چربی های اضافی پوست از بین بروند و در نهایت جوش های سیاه نیز به طرز شگفت آوری درمان شوند.

برای از بین بردن جوش های سرسیاه با خمیردندان تنها کافی است، مقداری خمیر دندان را با مسواک کمی هم بزنید تا حالت سفتی آن از بین برود. همچنین می توانید به کمک اضافه نمودن چند قطره آب به خمیر دندان، آن را از حالت سفتی و غلظت در آورید. قبل از آن که مسواک آغشته به خمیر دندان را روی بینی خود بکشید، لازم است تا پوست بینی خود را با آب شستشو دهید تا اگر لایه چربی یا آرایش روی آن وجود دارد، به طور کامل از بین برود. پس از شستشو، مسواک را به گونه ای روی بینی خود بکشید که تمامی نواحی که جوش سرسیاه دارند، به خوبی با خمیر دندان پوشانده شوند. سپس اجازه دهید تا خمیر دندان به مدت 5  تا   10دقیقه روی پوست باقی بماند و پس از آن با آب ولرم صورت خود را شستشو دهید. زمانی می توانید تاثیر این روش در از بین بردن جوش سر سیاه بینی را مشاهده کنید که یک الی دو بار در هفته این روش درمانی را انجام دهید.

استفاده از شنبلیله برای رفع جوش های سرسیاه

از آن جایی که شنبلیله در ترکیبات خود سرشار از مقادیر بالایی سالیسیلیک اسید می باشد، می توان از آن برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی استفاده نمود. شنبلیله به واسطه سالیسیلیک اسیدی که دارد، وقتی روی پوست قرار می گیرد، به خوبی می تواند سطح چربی روی پوست را کاهش داده و به دنبال آن جوش های سرسیاه پوست را از بین ببرد. برای استفاده از این خواص بی نظیر این گیاه باید مقداری برگ های تازه شنبلیله را خرد نمایید و با مقدار کمی آب مخلوط کنید. ترکیب به دست آمده را روی پوست بینی به ویژه آن نقاطی که جوش سرسیاه دارد، ماساژ دهید. سپس 10  دقیقه به این ماسک فرصت دهید تا روی پوست باقی بماند و خشک شود، پس از آن صورتتان را با آب بشوئید. انجام مکرر این روش درمانی به صورت روزانه کمک زیادی به از بین بردن جوش سر سیاه بینی می کند.

شنبلیله

بهره گیری از خواص زردچوبه برای کمک به درمان جوش های سرسیاه

خواص شگفت آور زردچوبه باعث شده تا آن به عنوان یکی از بهترین روش های از بین بردن جوش سر سیاه بینی مطرح شود. کورکومین، ماده فعال موجود در زردچوبه می باشد که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و به رفع جوش های سرسیاه کمک می کند.

حال برای آن که بتوانید از خواص بی نظیر این ماده بهره ببرید و جوش های سرسیاه خود را درمان کنید، لازم است تا پودر زردچوبه را با دو قاشق غذاخوری عصاره نعناع مخلوط کنید و سپس روی آن بخش از پوست بینی خود که بیشترین جوش سرسیاه را دارد، قرار دهید. سپس به مدت چند دقیقه صبر کنید تا مواد روی پوست خشک شوند و پس از آن صورت خود را آب گرم شستشو دهید. استفاده مکرر از این ماسک باعث می شود تا در زمانی کوتاه، شاهد از بین رفتن جوش های سرسیاه بینی خود باشید.

یکی از علل اصلی ایجاد جوش های سرسیاه روی بینی، چربی پوست است.

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با جوش شیرین

یکی از موثرترین روش ها برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی، استفاده از جوش شیرین می باشد؛ چرا که جوش شیرین می تواند ناخالصی های روی پوست را پاک کرده و منجر به برطرف شدن جوش های سرسیاه شود. برای آن که بتوانید جوش های سرسیاه خود را به کمک جوش شیرین از بین ببرید، ابتدا باید دو قاشق چایخوری جوش شیرین را با آب مخلوط کنید. سپس ترکیب به دست آمده را به آرامی روی آن قسمت از پوست بینی که جوش سرسیاه روی آن مشاهده می کنید، ماساژ دهید و چند دقیقه به آن فرصت دهید تا روی پوست باقی بماند. پس از گذشت چند دقیقه، پوست خود را آب گرم بشوئید. برای بیشتر شدن اثرگذاری روش مذکور در راستای از بین بردن جوش سر سیاه بینی یک یا نهایتا دو بار در هفته از آن استفاده کنید.

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با جوش شیرین

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با خاک رس

خاک رس یکی از مواد معدنی غنی است که استفاده از آن برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی بسیار متداول است؛ چرا که خاک رس این قدرت را دارد تا به هنگام ترکیب با آب و قرار گرفتن روی پوست، چربی ها و سایر ناخالصی های پوست را رفع نماید. همچنین خاک رس به گردش خون نیز کمک می کند و همین مسئله باعث می شود تا پوست شما روشن، سالم و عاری از هر گونه لک و جوش گردد.

برای آن که بتوانید به وسیله خاک رس ماسکی برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی تهیه کنید، می توانید آن را با آب یا با سرکه سیب مخلوط کنید. پس از آن که خاک رس را با هر کدام از مواد معرفی شده، ترکیب کردید، باید آن را روی پوست بینی خود که درگیر جوش های سرسیاه شده است، قرار دهید. سپس به مدت 5  تا  10دقیقه فرصت دهید تا این ماسک روی پوست باقی بماند، به طوری که ماسک روی پوست به طور کامل خشک شود. پس از آن صورت خود را به خوبی با آب گرم شستشو دهید. اگر پوست خشکی داشته باشید، پس از استفاده از این ماسک ممکن است، احساس خشکی بیشتری داشته باشید و قدری اذیت شوید. به چنین افرادی توصیه می شود تا پس از شستشوی مواد از روی صورت خود، به وسیله کرم های مرطوب کننده پوست خود را ماساژ دهند.

ماسک خاک رس برای بینی

استفاده از ماسک خانگی عسل

عسل دارای خواص ضد باکتری و ضدعفونی کننده می باشد و با تکیه بر همین خواص به خوبی می تواند هرگونه میکروب و ناخالصی را از روی پوست رفع کند. این ویژگی باعث می شود تا در از بین بردن جوش سر سیاه بینی نقش مهم و موثری ایفا نماید. عسل همچنین این قدرت را دارد تا منافذ پوست را هیدراته و جمع کند و به همین خاطر از آن برای برطرف کردن جوش های سرسیاه استفاده می شود.

برای آن که بتوانید از خواص بی نظیر عسل برای از بین بردن جوش سرسیاه بهره ببرید، باید ابتدا عسل را به مقدار یک قاشق غذاخوری درون ظرفی بریزید و با حرارت گرم نمایید. حرارت باعث می شود، عسل شل شود. پس از اینکه عسل کمی نرم و شل شد، اجازه دهید تا خنک شود. پس از آن، ماسک عسل را به آرامی روی پوست بینی خود که دارای جوش سرسیاه می باشد، پخش کنید. حال اجازه دهید، این ماسک به مدت 10  دقیقه روی پوستتان باقی بماند. پس از گذشت این مدت زمان، صورت خود را آب گرم شستشو دهید. اگر این روش را هر روز انجام دهید، در طول مدت زمان کوتاهی شاهد از بین رفتن جوش های سرسیاه خواهید بود.

استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ

یکی از رایج ترین روش ها برای از بین بردن جوش های سرسیاه پوست، استفاده از سفیده تخم مرغ می باشد. به جرئت می توان ماسک سفیده تخم مرغ را بهترین ماسک از بین بردن جوش سر سیاه بینی نامید؛ چرا که تخم مرغ خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد و به خوبی می تواند با کنترل میزان چربی پوست، به از بین بردن جوش سر سیاه بینی و پاکسازی عمقی پوست کمک کند. موادی که برای تهیه این ماسک لازم است، شامل: یک عدد سفیده تخم مرغ، نصف قاشق چایخوری آب لیمو و یک قاشق چایخوری عسل می باشد.

اکنون لازم است، تمامی مواد ذکر شده را به خوبی با هم مخلوط نمایید تا ترکیب کاملا یکدستی حاصل شود. حال پس از شستشوی کامل پوست صورت با آب ولرم و باز شدن منافذ پوست، وقت آن است تا ماسک را روی تمامی قسمت هایی از پوست بینی که جوش سرسیاه دارند، قرار دهید و با حرکات دایره ای روی پوست ماساژ دهید. زمان مورد نیاز این ماسک برای اثر گذاری روی پوست، تقریبا 15  الی 20  دقیقه می باشد. بنابراین اجازه دهید، این ماسک نهایتا 20 دقیقه روی پوست بماند و سپس با آب گرم صورت خود را بشوئید.

ماسک سفیده تخم مرغ

ماسک های خانگی در بهبود مشکلات پوستی مانند جوش سر سیاه بینی، تاثیر قابل ملاحظه ای دارند.

از بین بردن جوش سر سیاه بینی با وازلین

وازلین یک روغن خالص، طبیعی و عاری از عطر است که برای مشکلات پوستی موثر و پرکاربرد می باشد. استفاده از این ماده به هیچ عنوان باعث آلرژی و حساسیت های پوستی نمی شود. یکی از مهم ترین کاربردهای وازلین در کمک به از بین بردن جوش سرسیاه روی بینی است. در حقیقت این روغن طبیعی و خالص با فرمولاسیون غنی خود، این قدرت را دارد تا به راحتی جوش های سرسیاه را از بین ببرد و پوستی صاف، شفاف و زیبا را برای شما به ارمغان بیاورد.

برای بهره گیری از خواص وازلین در از بین بردن جوش سر سیاه بینی ، کافی است یک لایه از وازلین را روی پوست بینی خود، مخصوصا همان نقاطی که دارای جوش سرسیاه هستند، پخش کنید. سپس حوله ای بردارید و به کمک حرارت آن را گرم نمایید. اکنون حوله داغ را روی بینی خود قرار دهید. در پایان نیز وازلین را با استفاده از حوله یا با آب از روی صورت خود پاک کنید. لازم است، چندین بار این عمل را تکرار نمایید تا شاهد از بین رفتن تمام جوش های سرسیاه روی بینی خود باشید.

 از کرم های لایه بردار و چسب های بینی استفاده کنید

اگر به دنبال از بین بردن سریع جوش سرسیاه بینی خود هستید، بدون شک استفاده از کرم های لایه بردار یا چسب های بینی برایتان بهترین انتخاب خواهد بود؛ چرا که هر دو این موارد در سریع ترین زمان ممکن، جوش های سرسیاه پوست را از بین می برند.

برای این کار ابتدا باید صورت خود را بخور دهید و زمانی که پوست بینی شما کاملا خشک است، چسب های مخصوص بینی یا کرم های لایه بردار را روی بینی خود بزنید. به خاطر داشته باشید که استفاده از هرکدام از این موارد، نیاز به توجه به روش مصرف نوشته شده روی کاتالوگ هر محصول دارد. زمان باقی ماندن چسب مخصوص روی بینی هم به دستورالعمل خاص آن وابسته است. پس از گذشت زمان مورد نظر، آن را با دقت از روی پوست جدا کنید. اکنون اگر به این چسب ها نگاهی بیندازید، شاهد سیاهی و چرک های جوش هایی هستید که روی بینی شما وجود داشته و توسط چسب به خوبی جذب شده است. به همین ترتیب جوش های سرسیاه به سرعت از بین می روند و دیگر نیازی به تخلیه آن ها نیست. در پایان نیز صورت خود را آب سرد بشویید تا منافذ پوستتان بسته شود. لازم به ذکر است که استفاده از کرم های لایه بردار یا چسب های بینی برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی برای یک بار در هفته کافی است و بیشتر از آن توصیه نمی شود.

چسب بینی

ماسک لیمو و شکر برای درمان جوش سرسیاه

یکی دیگر از ماسک های خانگی که توانایی فوق العاده ای برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی دارد، ماسک لیمو و شکر می باشد. مواد تشکیل دهنده این ماسک یعنی لیمو و شکر این ویژگی را دارند تا پوست صورت را به طور کامل پاک سازی نمایند و به همین خاطر کنار هم قرار گرفتن این دو ماده به از بین بردن جوش سر سیاه بینی کمک زیادی می کند. برای تهیه این ماسک جادویی باید یک نصفه لیمو را آب بگیرید و با یک قاشق غذاخوری شکر مخلوط نمایید. مواد را باید آن قدر هم بزنید تا ترکیب حاصل به شکل خمیری در بیاید. سپس صورت خود را شسته و خشک کنید تا آمادگی پذیرش ماسک را داشته باشد. در مرحله بعد ماسک را روی پوست بینی خود و به صورت دورانی ماساژ دهید. سپس به مدت 10  دقیقه صبر کنید تا ماسک مذکور روی پوست باقی بمانند و پس از آن صورت خود را با آب سرد شستشو دهید. با انجام مداوم این کار قدم بزرگی در جهت از بین بردن جوش سر سیاه بینی برداشته اید. توجه کنید که باید این ماسک را شب ها مورد استفاده قرار دهید؛ چراکه اگر پس از استفاده از لیمو در مقابل نور آفتاب قرار بگیرید، ممکن است پوست شما دچار لک شود.

ماسک لیمو و شکر بر ای از بین بردن جوش سر سیاه بینی

استفاده از ماسک برگ چای سبز

چای سبز نیز یکی از موادی است که به خوبی می تواند آلودگی ها را از روی پوست پاک کرده و میزان چربی روی پوست را کنترل نماید. تمامی این خواص باعث می شود تا این گیاه توانایی از بین بردن جوش سر سیاه بینی را داشته باشد. برای تهیه ماسک برگ چای سبز و بهره گیری از خواص بی نظیر آن کافی است، چند قاشق چایخوری برگ های خشک چای سبز را پودر کرده و با آب مخلوط نمایید. این مواد را باید به خوبی به هم بزنید تا خمیری غلیظ حاصل شود. سپس این خمیر را به مدت چند دقیقه روی پوست بینی خود ماساژ دهید و پس از گذشت این مدت زمان، صورت خود را با آب گرم بشویید. برای آن که نتیجه رضایت بخش تری از این ماسک برای از بین بردن جوش های سرسیاه بینی به دست آورید، باید این روش درمانی را 3  بار در هفته انجام دهید.

ماسک هایی با خاصیت پاکسازی پوست می توانند در رفع جوش های سر سیاه موثر باشند.

از محصولات مراقبت از پوست حاوی سالیسیلیک اسید استفاده کنید

یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی استفاده از لوسیون های حاوی سالیسیلیک اسید می باشد. سالیسیلیک اسید ماده ای است که می تواند، تولید چربی در منافذ پوست را کاهش دهد. همچنین این ماده می تواند پوست را خشک نماید و سلول های مرده پوست را از بین ببرد. به همین علت لوسیون هایی که حاوی این ماده باشند، به خوبی می توانند، جوش های سرسیاه را از بین ببرند. سالیسیلیک اسید در فرمولاسیون بسیاری از مرطوب کننده های صورت، تونرهای ضد آکنه، کرم ها و ژل های شوینده یافت می شود. شما می توانید به راحتی از این مواد، یک تا سه بار در روز استفاده کنید و شاهد از بین رفتن جوش سر سیاه بینی خود باشید.

سوالات متداول در رابطه با از بین بردن جوش سر سیاه بینی

از آن جایی که ممکن است سوالات بسیاری پیرامون این موضوع در ذهنتان مطرح شده باشد، در ادامه به سه مورد از متداول ترین سوالات مربوط به موضوع مقاله، پاسخ داده شده است.

علت ایجاد جوش های سرسیاه روی بینی چیست؟

دلایل مختلف و متعددی برای ایجاد جوش سرسیاه وجود دارد که مهمترین فاکتورهای آن شامل تولید بیش از حد چربی بدن، استفاده از لوازم آرایشی چرب، استرس و اضطراب، تغییرات هورمونی، عدم تغذیه مناسب، استفاده از برخی داروها همچون کورتیکو استروئیدها، لیتیوم و آندروژن ها، مصرف دخانیات و خصوصا سیگار می باشند.

آیا می توان برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی آن را فشار داد؟

فشار دادن جوش های سرسیاه ممکن است، باعث ایجاد جای زخم یا آکنه شود. همچنین می تواند راهی برای ورود چربی های سطح پوست به داخل منافذ پوست ایجاد کند. بنابراین بهتر است از فشار دادن جوش های سرسیاه اجتناب نمایید. بهترین راه برای آن که بتوانید، آنچه درون یک جوش سرسیاه وجود دارد را تخلیه کنید، استفاده از دستگاه های استخراج کننده جوش می باشد که در انتهای خود دارای دهانه ای هستند که فشار این دهانه به از بین بردن جوش سر سیاه بینی کمک شایانی می کند. البته این کار هم باید تحت نظر متخصصان انجام گیرد.

آیا می توان از بروز جوش های سرسیاه روی بینی جلوگیری کرد؟

با رعایت مجموعه اقدامات پیش گیرانه، شما قطعا می توانید از بروز مجدد جوش های سرسیاه جلوگیری نمایید. تنها کافی است، در طول روز پوست خود را دو مرتبه شستشو دهید، در صورت راشتن پوست چرب از لوازم آرایشی استفاده کنید که فاقد چربی باشد، به هیچ عنوان با آرایش نخوابید، رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه و سبزیجات داشته باشید، به صورت مداوم به کمک روش های مختلف، پوست خود را لایه برداری کنید و از لوازم آرایشی استفاده کنید که دارای برچسب غیر کمدوژنیک ( non-comedogenic ) باشند.

کلام آخر

مطالعه این مطلب در وبلاگ میس و مستر به شما کمک می کند تا با 12  روش برای از بین بردن جوش سر سیاه بینی آشنا شوید. امیدواریم استفاده از این راهکارها برای شما مفید واقع شود. به یاد داشته باشید، زمانی این راهکارها موثر واقع می شوند که آن ها را به صورت مداوم به کار بگیرید. شما تنها با یک بار استفاده از این روش ها، نتیجه ای دلچسب به دست نخواهید آورد. در پایان نیز تقاضامندیم هر گونه ابهام، سوال یا نظری در رابطه با هر کدام از روش های مذکور را از طریق بخش ارسال دیدگاه با ما در میان بگذارید.

منابع

self