بوی بد واژن

گاهی اوقات واژن بعضی از خانم‌ها بوی خوبی ندارد. به طور طبیعی واژن هر خانم بوی منحصربه‌فردی دارد اما وقتی بوی واژن بسیار قوی و نامطبوع باشد، نشان‌دهنده یک مشکل است. علت بوی بد واژن چیست و درمان بوی نامطبوع واژن چگونه است، سؤالاتی است که زیاد پرسیده می‌شوند. در جستجوی علت بو گرفتن واژن متوجه می‌شویم که واژن در دوران قاعدگی، بارداری یا یائسگی، مقاربت جنسی و پس از ورزش، می‌تواند بویی خیلی تندتر از سایر اوقات داشته باشد. با این حال بوی شدید می‌تواند به دلیل عفونت باشد که با درمان‌های رایج مربوط به عفونت می‌تواند برطرف شود. در ادامه این مقاله میس و مستر به صورت تخصصی در این باره صحبت خواهیم کرد.

انواع ترشحات واژن

مقدار کمی ترشحات سفید به خصوص در آغاز یا انتهای چرخه قاعدگی طبیعی است. با این حال اگر ترشحات واژن خانم‌ها و دختران همراه با خارش بوده و شبیه به پنیر خامه‌ای باشد، یعنی طبیعی نیست و نیاز به درمان دارند. ترشحات خامه‌ای شکل نشانه‌ای از عفونت باکتریایی است.

ترشحات صاف و آبکی نوع دیگری از ترشحات طبیعی واژن است که پس از فعالیت بدنی مثل ورزش به وجود می‌آیند.

ترشحات شفاف و کش‌دار هم کاملا طبیعی هستند و معمولا در هر ماه رخ می‌دهند. چنین ترشحاتی مربوط به زمان تخمک‌گذاری خانم‌هاست و طبیعی هستند.

ترشحات قهوه‌ای و خونی واژن هم طبیعی هستند، خصوصا وقتی در چرخه قاعدگی یا بلافاصله پس از آن اتفاق بیفتد.

ترشحات زرد و سبز به خصوص هنگامی که غلیظ و همراه با بوی نامطبوع باشند، طبیعی نیستند. این نوع ترشحات معمولا بر اثر مقاربت جنسی به وجود می‌آید.

علت بوی بد واژن

بوی بد واژن نشانه چیست؟

دلیل بوی نامطبوع واژن به ترشحات این عضو زنان بستگی دارد. علت بوی ناخوشایند ترشحات واژن نیز بسیار متفاوت است. در واقع 7 دلیل می‌توان بازگو کرد که نشانه بوی بد واژن هستند و بوهای مختلفی دارند.

برای رفع بوی بد واژن بهتر است تا انتهای این مقاله با ما باشید. راه‌حل‌هایی به شما ارائه می‌دهیم تا بدانید برای بوی بد واژن چه کنیم و چگونه بوی بد واژن را از بین ببریم؟

علت بوی ماهی گندیده واژن

آیا می‌دانید بوی بد واژن از چیست هنگامی که شبیه به بوی ماهی است؟ تجزیه ماهی بوی مخصوصی دارد که همه آن را می‌شناسیم. تری متیل آمین مسئول ترکیب شیمیایی بوی ماهی پوسیده و برخی بوهای غیرطبیعی واژن است. در موارد نادری بوی ماهی گندیده واژن باعث نگرانی است. بنابراین حتما در این صورت به پزشک مراجعه کنید.

بوی شیرین و مخمری واژن

بسیار رایج است که واژن بوی تند یا ترش تولید می‌کند که می‌توان آن را با بوی غذاهای تخمیر شده و کپک زده مقایسه کرد. در واقع مایه ماست و خمیر ترش نان حاوی همان نوع باکتری‌های خوبی هستند که بیشترین درصد باکتری‌های واژن را تشکیل می‌دهند. نام این باکتری لاکتوباسیل است.

بوی گندیدگی

علت بوی گندیدگی نیز به زیاد شدن باکتری‌ها و استفاده طولانی از یک تامپون برمی‌گردد (آیا می‌دانید تامپون چیست؟). در دوران قاعدگی واژن شبیه به یک ماشین پرکار مشغول تولید باکتری است. این اتفاق در برخی از خانم‌ها باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شود و شدت بو در هر شخص متفاوت است.

علت بوی بد ترشحات واژن

بوی فلز واژن

موارد زیادی از بوی مس مانند و فلزی واژن گزارش می‌شود. این بو جای نگرانی ندارد و به ندرت نشان‌دهنده یک مشکل جدی است. خون حاوی آهن است که بوی فلز می‌دهد. شایع‌ترین عارضه قاعدگی، خونریزی است. در طول قاعدگی، خون و بافت از دیواره رحم خارج شده و از مجرای واژن عبور می‌کنند. رایحه فلزی نباید مدت زیادی پس از دوره قاعدگی باقی بماند. همچنین اگر واژن با مایع منی تماس داشته باشد، سطح pH تغییر کرده و بوی فلز ایجاد می‌شود. همچنین خونریزی خفیف بعد از رابطه جنسی نیز بسیار شایع است که باعث ایجاد بوی فلز می‌شود. بهتر است برای جلوگیری از بریدگی و خراشیدگی واژن از روان کننده استفاده کنید.

بوی کپک‌ زدگی

فعالیت بدنی و تعریق زیاد ممکن است باعث بوی ماندگی و کپک شود. پوشیدن لباس‌های نایلونی نیز سبب گیرافتادن بوی عرق در واژن می‌شود. این بو را می‌توان با استفاده از لباس‌های مناسب و استحمام فوری پس از ورزش برطرف کرد.

بوی شیرین واژن

وقتی از بوی شیرین صحبت می‌شود منظور بوی بیسکوییت نیست؛ بلکه منظور، بوی شکر سوخته است. این اتفاق هم به باکتری‌ها ربط دارد. واژن یک سیستم باکتریایی بسیار قوی و در حال تغییر مداوم دارد. گاهی اوقات این اتفاق باعث تولید بویی شیرین و ناخوشایند می‌شود.

بوی وایتکس یا حمام تازه تمیز شده

منظور از بوی وایتکس بوی مواد شیمیایی مانند بوی پس از ضدعفونی و شستن حمام با مواد شوینده است. ادرار حاوی مقداری آمونیاک به نام اوره است. تجمع ادرار در لباس زیر با اطراف لباس می‌تواند بوی مواد شیمیایی مثل وایتکس را ایجاد کند. به خاطر داشته باشید که بوی شدید آمونیاک از طریق ادرار نشانه کم‌آبی بدن است و بهتر است آن را جدی بگیرید و آب بیشتری میل کنید.

دلایل بوی بد واژن

دلیل اصلی بوی نامطبوع واژن را استرس احساسی عنوان می‌کنند. بدن شامل دو نوع غده عرق به نام‌های آپوکرین و اکریژن است. غده اکریژن عرق تولید می‌کند تا بدن را خنک کند و غدد آپوکرین به احساسات پاسخ می‌دهند. تعداد زیادی از غدد آپوکرین زیر بغل و در کشاله ران هستند. هنگام بروز استرس این غدد مایع شیری‌رنگی تولید می‌کنند که به‌خودی‌خود بی‌بو است اما وقتی با باکتری‌های خروجی از واژن شما تماس پیدا می‌کند، می‌تواند خیلی بدبو شود.

قبل از اینکه به سراغ علت بوی بد ترشحات واژن برویم، بهتر است بدانیم که بوی واژن سالم چگونه است؟

نشانه بارداری

گاهی بوی ناخوشایند واژن نشانه بارداری است. بوی بد دستگاه تناسلی زنان که شبیه به بوی آمونیاک است در دوران بارداری به دلیل تغییر در ترکیبات ادرار به مشام می‌رسد. آنچه زنان در دوران بارداری می‌خورند و می‌نوشند بر کم و زیاد بودن بوی ادرار تأثیر می‌گذارد. رژیم غذایی، کم‌آبی و استفاده از مکمل‌ها نیز بوی ناخوشایند دوران بارداری واژن زنان را افزایش می‌دهند.

بوی واژن نشانه بارداری

بوی بد واژن در اثر رابطه جنسی

درمان بوی واژن در هنگام نزدیکی و رابطه جنسی بسیار اهمیت دارد. چرا که به بهتر شدن رابطه و رضایت کامل دو طرف منجر می‌شود و همچنین تضمین سلامتی طرفین را در پی دارد. گاهی بلافاصله پس از مقاربت جنسی بوی بدی به مشام می‌رسد. درمان بوی بد واژن هنگام نزدیکی بسیار راحت است. وقتی مایع منی با مایع واژن تداخل پیدا می‌کنند، باعث ایجاد بوی بد می‌شوند. روان کننده‌های معطر می‌توانند این مشکل را کاملا حل کنند.

همچنین برای درمان خارش و بوی بد واژن باید ابتدا دلیل را پیدا کرد. اگر درست پس از رابطه جنسی، خارش ایجاد می‌شود باید امکان وجود عفونت قارچی واژن را بررسی کرد. در بیشتر موارد بوی نامطبوع واژن به دلیل ترشحات واژن ایجاد می‌شود که ناشی از تغییر در باکتری‌هاست و جای نگرانی نیست. همچنین می‌توان از کرم‌های موضعی در ناحیه خارجی واژن استفاده کرد که خارش را از بین می‌برند.

بوی بد واژن در یائسگی

برخی از خانم‌ها در دوران یائسگی متوجه ترشحات آبکی یا بوی بدی در واژن خود می‌شوند. علت این بو در یائسگی می‌تواند به دلیل تغییر سطح اسیدیته واژن باشد که به دنبال کاهش سطح استروژن اتفاق می‌افتد.

تغییر رژیم غذایی در این دوران بهترین توصیه پزشکی است. توصیه می‌شود این غذاها را در دوران یائسگی کنار بگذارید: گوشت قرمز، ادویه، سیر، پیاز، غذاهای شیرین و الکل و دخانیات. این غذاها به آزاد کردن بو از طریق پوست کمک می‌کنند. همچنین نوشیدنی‌های دارای کافئین و غذاهای خیلی تند بوی بد این ناحیه را تشدید می‌کنند. با رعایت پرهیز خوراکی می‌توان گرگرفتگی و تعریق شبانه را هم به حداقل رساند.

بوی واژن در دوران عادات ماهانه

مهم‌ترین علت بوی ناخوشایند واژن هنگام پریودی می‌تواند به دلیل سندروم شوک سمی باشد. استفاده از تامپون بی‌کیفیت و ماندن طولانی تامپون این سندرم را ایجاد می‌کند که باعث بوی بد نیز می‌شود. بهتر است برای از بین بردن بوی بد واژن بعد از پریود، از هر تامپون بیشتر از 8 ساعت استفاده نشود. اگر خانم‌ها پس از استفاده طولانی از تامپون و خونریزی شدید علائمی مانند تب، درد واژن و تهوع شدید را تجربه کنند بهتر است که به پزشک مراجعه کنند.

بوی واژن در دوران عادات ماهانه

بوی بد واژن بعد از سقط جنین

خانم‌ها باید با علت بوی نامطبوع واژن بعد از سقط جنین آگاه باشند تا در صورت مشاهده هر چیز غیرعادی با پزشک خود تماس بگیرند. علائم احتمالی عفونت عبارت‌اند از بوی بد این ناحیه، ترشحات غیرمعمول و تب.

برخی از خانم‌ها چهار تا شش روز پس از عمل دچار بوی بد شبیه به خمیر ترش و گندیدگی می‌شوند. با کند شدن خونریزی، بوی بد ترشحات نیز کم می‌شود. ترشحات ممکن است به رنگ زرد یا قهوه‌ای ظاهر شوند و بوی خمیر ترش و گندیدگی نیز شایع‌ترین عارضه در این مواقع است.

ارائه چند راهکار برای از بین بردن بوی بد واژن

در نهایت برای از بین بردن بوی بد ناحیه تناسلی چه کنیم؟

به طور کلی برای از بین بردن بوی بد این ناحیه، به محض تشخیص هر گونه نشانه باید به پزشک مراجعه کرد. بوی غیرطبیعی به راحتی تشخیص داده می‌شود. بوی ماهی پوسیده، بوی آمونیاک شیمیایی، بوی فلز و بوی تند تخمیر شدن، پرچم‌های قرمزی هستند که به شما برای درمان بوی بد واژن اخطار می‌دهند. علت بوی نامطبوع واژن هر چه باشد، همیشه با بوی بد شروع می‌شود و علل جدی دیگر را پزشک می‌تواند پیدا کند.

نحوه از بین بردن بوی بد واژن یعنی بازگرداندن pH به حالت طبیعی. بوی واژن ارتباط مستقیمی با pH دارد. به عنوان مثال بوی بد پس از رابطه جنسی به دلیل بالا بودن pH در منی است که با مایعات واژن ترکیب می‌شود یا بوی نامطبوع واژن خانم‌ها در زمان یائسگی به دلیل تغییر pH بدن آن‌هاست. زنان در دوران یائسگی استروژن کمتری داشته پس مخاط واژن آن‌ها هم کمتر می‌شود. مخاط واژن است که باعث پرورش باکتری لاکتوباسیل می‌شود و بدون این سلول، pH بدن زنان کم شده و بوی بد واژن آغاز می‌شود.

پس در نهایت برای از بین بردن بوی بد ناحیه تناسلی خانم‌ها باید pH بدن آن‌ها را متعادل کرد. توصیه پزشکان این است که از روبرو شدن با مشکلات واژن نترسید و مرتب بدنتان را زیر نظر داشته باشید. هنگامی که بوی بدی از واژن به مشامتان می‌رسد، نگران نشوید و آن را نادیده نگیرید. هر چه بوهای واژن بیشتر می‌شود، یعنی به کمک شما بیشتر نیاز دارد و زمان آن رسیده که بفهمید واقعا مشکل از چیست.

 استفاده از قرص برای بوی بد واژن

هر خانمی برای موقعیت‌های خاص باید بداند که استفاده از قرص برای بوی بد واژن شامل چه داروهایی است. استفاده از قرص مترونیدازول برای بوی بد واژن رایج‌ترین نوع درمان است. همچنین برای درمان باکتری‌های واژن، پزشک ممکن است علاوه بر مترونیدازول، متروژل واژینال هم تجویز کند. اگر قبلا هم پزشک این داروها را به شما توصیه کرده، بهتر است که نام آن را به خاطر بسپارید. داروهای واژن ممکن است به صورت قرص از راه دهان و یا درمان مستقیم از طریق شیاف واژن باشد. مترونیدازول نوعی آنتی بیوتیک بوی بد واژن است.

مراجعه به پزشک

علت بوی بد واژن گاهی به سادگی پیدا نمی‌شود. بوی بد واژن را گاهی نمی‌توان با درمان خانگی برطرف کرد. در هر صورت توصیه می‌شود که در اولین زمان ممکن به پزشک متخصص مراجعه کنید. پزشک همه احتمالاتی که باعث بوی بد شده را فهرست کرده و یک به یک آن‌ها را بررسی می‌کند. بوی ناشی از قاعدگی یا بارداری و علل دیگر را پزشک بهتر می‌تواند تشخیص دهد.

مراجعه به پزشک

استفاده از ژل بهداشتی بانوان

ژل برای بوی بد واژن هم وجود دارد. ژل‌ های بهداشتی بانوان با عطرهای گوناگون و مقدار اسیدیته مختلف در بازار یافت می‌شود که برای استفاده روزانه و قبل و بعد از هر رابطه توصیه می‌شود. ژل‌های معطر و تامپون‌های معطر می‌توانند در بسیاری از موارد، بوی بد واژن را بدون مصرف هیچ دارویی از بین ببرد. با توجه به این که کشاله ران دارای مجموعه‌ای از غدد عرق است، آیا واقعا توقع دارید که واژنی بی بو داشته باشید؟ حقیقت این است که واژن محل میلیاردها باکتری است و ترکیب دقیق این باکتری‌ها گاهی اوقات تغییر کرده و بو تولید می‌شود. در استفاده از ژل بهداشتی زیاده‌روی نکنید.

درمان گیاهی بوی بد واژن

درمان بوی بد واژن با طب سنتی همیشه از اولین راه‌حل‌هایی است که بیشتر افراد به سراغش می‌روند. برطرف کردن بوی واژن توسط داروهای گیاهی و خوشبو از دیرباز مورد توجه بوده است. فهرست طولانی از گیاهان درمانگر معرفی شده که در مناطق مختلف دنیا برای درمان بوی بد واژن استفاده می‌شود. جوش‌شیرین، روغن شی، آناناس، پراکسید هیدروژن، ویتامین ث، سرکه، کلروفیل، ماست، زاج، انگور، زغال اخته، قره‌قروت، زردچوبه، روغن اسطوخدوس مهم‌ترین گیاهان دارویی هستند.

درمان بوی بد واژن با سیر

درمان‌های گیاهی برای درمان سریع بوی بد رحم مناسب نیستند ولی سالم‌ترین روش‌های درمانی قدیمی هستند. در وضعیتی که دسترسی به دارو نداشته باشید، می‌توانید چنین روش‌های بی‌خطری را امتحان کنید. سیر به دلیل کیفیت آنتی بیوتیک طبیعی که دارد، اصلی‌ترین ماده بیولوژیک مورد استفاده در روش‌های شبه درمانی است. اگر خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی سیر حقیقت داشته باشد، می‌تواند با از بین بردن گروهی از باکتری‌های واژن، بوی واژن را کم کند. روش استفاده از سیر مثل استفاده از تامپون معطر است. دو حبه سیر را پوست گرفته و آن را درون تامپون قرار دهید و یک روز یا شب کامل از تامپون سیر استفاده کنید. اگر عفونت و بوی بد هنوز وجود داشت، می‌توانید این کار را تکرار کنید.

سرکه سیب برای بوی بد واژن

برای درمان بوی ماهی گندیده واژن، برخی خانم‌ها از سرکه سیب استفاده می‌کنند. سرکه سیب می‌تواند روی pH واژن تأثیر بگذارد. سرکه سیب به طور طبیعی ممکن است باکتری‌ها را کاهش دهد. علت بد بو شدن واژن هر چه که باشد، شستشو با سرکه سیب نمی‌تواند ضرری داشته باشد.

توصیه می‌شود با دو لیوان سرکه واژن، شستشو شود. این درمان شاید برای از بین بردن سریع بوی بد واژن مناسب نباشد ولی با تکرار، می‌توان به نتیجه بهتری رسید. اگر علت بد بو شدن واژن مربوط به قاعدگی باشد با شستشوی سرکه سیب می‌توان آن را به بوی طبیعی رساند. دو فنجان سرکه را در وان آب گرم مخلوط کرده و 20 دقیقه در وان بنشینید. همچنین نوشیدن دو قاشق سرکه مخلوط شده در یک لیوان آب هم می‌تواند مفید باشد. شستشو با سرکه را روزانه دو بار تا دو هفته انجام دهید تا زمانی که بوی بد واژن از بین برود.

استفاده از ماست برای درمان بوی بد واژن

تامپون را در ماست فرو کرده و به آرامی داخل واژن قرار دهید. بگذارید یک یا دو ساعت آنجا باشد، سپس آن را برداشته و آبکشی کنید. باکتری‌های پروبیوتیک موجود در ماست می‌تواند به مبارزه با عفونت و کاهش بوی بد کمک کند. از این روش می‌توان برای درمان بوی بد ماهی گندیده از واژن هم استفاده کرد. ماست می‌تواند به بازگشت لاکتوباسیلوس و درمان عفونت کمک کند. به همین دلیل ماست می‌تواند بوی شبیه به ماهی واژن را درمان کند.

کپسول‌ های گیاهی

بهترین کپسول‌های گیاهی درمان‌کننده از پودر ریشه کامفری، پوست نارون، پودر ریشه اوکیناسه تهیه می‌شوند و در اروپا و آمریکا بسیار محبوب هستند. این کپسول دارای خواص ضد باکتریایی، ضد قارچی و ضدویروسی دارد و از رشد باکتری‌های مضر در ناحیه واژن جلوگیری می‌کند.

کپسول‌ های گیاهی

علت بوی بد واژن در کودکان چیست؟

احتمال بروز عفونت در مهبل قبل از سن بلوغ بسیار کم است. وجود جسم خارجی در مهبل دختران خردسال بیشترین دلیل بروز عفونت هستند. والدین بهتر است که نگران نباشند و با پزشک مشورت کنند. آموزش رعایت بهداشت شخصی و شستشوی درست بدن، بهترین پیشگیری برای دختران قبل از سن بلوغ است. کرم‌هایی برای ضدعفونی کردن مهبل کودکان وجود دارد که می‌توان در این مواقع از آن‌ها استفاده کرد.

نتیجه‌ گیری

رسیدگی و توجه به بدن از ملزومات یک زندگی سالم است. به خانم‌ها توصیه می‌شود حتما پیگیر بوی بد واژن خود باشند و چه از راه‌های درمان خانگی یا مراجعه به پزشک، این مشکل را برطرف کنند. این کار باعث ایجاد حس بهتری هم در روحیه این افراد خواهد شد و مهم‌تر از همه، کیفیت رابطه جنسی شما را افزایش خواهد داد.

در پایان پیشنهاد می‌کنیم تاثیر آرایش و پیرایش قبل از رابطه جنسی را از مقاله دیگر ما بخوانید تا متوجه اهمیت درمان این بوی ناخوشایند شوید.