پدیکور ناخن چیست و ابزار پدیکور

پا قلب دوم بدن است به همین دلیل رسیدگی و مراقبت از آن، اهمیت بالایی دارد. پاها ساعات زیادی در طول روز را داخل کفش هستند و به همین علت ممکن است دچار آسیب‌هایی نظیر خشکی، ترک خوردن پوست، قارچ و… شوند. پدیکور روشی مناسب برای جلوگیری از اینگونه مشکلات است و همچنین سبب زیبایی بیشتر پا می‌گردد. با ما همراه باشید تا با هم به سوال پدیکور چیست پاسخ دهیم.

با پدیکور کردن ناخن ها علاوه بر حفظ زیبایی، سلامت پوست و ناخن پا نیز تامین می‌گردد.

پدیکور پا چیست ؟

در پاسخ به سوال پدیکور چیست باید بگوییم که پدیکور یکی از خدمات سالن های زیبایی است که در آن از طریق روش‌های علمی و استریل، گوشت اضافه اطراف ناخن و پوست مرده کف پا برداشته شده و همچنین ناخن های پا، سوهان کشی، فرم دهی و پاکسازی می‌شوند. با استفاده از پدیکور می‌توان زیبایی و سلامتی را به پاها هدیه داد.

پدیکور را هم در آرایشگاه ها و اسپاها توسط افراد حرفه‌ای و هم در منزل می‌توان انجام داد.

مانیکور چیست؟

مانیکور شامل فرم‌دهی و اصلاح ناخن‌ها و ماساژ دست است. مانیکور هم مانند پدیکور می‌تواند در مراکز حرفه‌ای مانند اسپاها و یا در منازل توسط خود شخص انجام شود که در هر دو صورت تمام ابزار مورد استفاده باید بهداشتی و تمیز باشند تا از انتقال آلودگی به دست جلوگیری شود.

فرق مانیکور و پدیکور چیست ؟

اما تفاوت مانیکور و پدیکور چیست؟ تنها فرق مانیکور و پدیکور در این مورد است که مانیکور به اصلاح ناخن دست و پدیکور به اصلاح ناخن پا می‌پردازد. از آنجایی که مراحل هر دو عمل تقریبا یکسان هستند، ابزار پدیکور و مانیکور نیز تا حدی مشابه یکدیگر می‌باشند.

پدیکور اسپا چیست ؟

ممکن است شما هم اصطلاح پدیکور اسپا را شنیده باشید. اگر به دنبال پاسخ سوال “فرق پدیکور اسپا و پدیکور چیست ؟” هستید باید بگوییم که این دو مورد تفاوتی باهم ندارند. تنها وجه تمایز این دو در محل انجام پدیکور است. در پدیکور اسپا، فرآیند پدیکور در مراکز اسپا انجام می‌شود.

پدیکور خیس چیست ؟

از آنجایی که پدیکور به صورت سنتی با آب گرم آغاز می شود، به آن پدیکور خیس می گویند. در ادامه بعد از خیس شدن پاها، از نمک و مواد معدنی برای ماساژ پا استفاده می شود. در ادامه مقاله روش پدیکور پا را به طور مفصل توضیح می دهیم. با این آموزش استفاده از کوکتل پدیکور به راحتی نحوه انجام پدیکور پا را می آموزید.

پدیکور خشک چیست ؟

سوالی که بسیار از ما می پرسند، این است که پدیکور خشک چیست. همان طور که از اسم این پدیکور پا مشخص است، طرز پدیکور پا خشک به عدم وجود آب اشاره دارد. روند پدیکور پا خشک مانند خیس است؛ با این تفاوت که در آن پاها خیس نمی شوند ولی همچنان پاشنه های پا ماساژ داده شده و سپس ناخن های پا را لاک می زنند. 

اسپا ناخن چیست؟

مراکز اسپا (spa)، مراکزی هستند که عمدتاً به فعالیت‌های مربوط به آب درمانی می‌پردازند. این مراکز در کنار فعالیت‌های اصلی خود به ارائه خدماتی مانند خدمات مراقبت از پوست صورت و بدن، ماساژ درمانی، مانیکور، پدیکور و… می‌پردازند.

پدیکور پا چگونه انجام میشود؟

برای آموزش کفسابی و پدیکور پا در منزل تنها کافی است تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در ادامه تمامی مراحل انجام کفسابی و پدیکور در منزل را با ذکر جزئیات برای شما شرح خواهیم داد.

آموزش پدیکور پا با کوکتل

در این بخش و در ادامه توضیح به سوال پدیکور چیست ، به اموزش پدیکور پا با کوکتل در خانه می‌پردازیم. برای انجام حرفه‌ای پدیکور ناخن پا باید مراحل پدیکور خیس پا را طی کرد:

 1. پاک کردن لاک ها: در مرحله اول ناخن های پا را از هرگونه لاک، برق ناخن و… پاک کنید.
 2. آب درمانی: وان حمام یا لگن را از آب ولرم پر کنید و پاهای خود را برای حداقل 5 تا 10 دقیقه داخل آب قرار دهید. مقداری روغن و یا عصاره گیاهانی مانند اکالیپتوس یا رزماری را با آب مخلوط نمایید. حتی می توانید از نمک مخصوص (سولفات دومنیزی) استفاده نمایید.
 3. اسکراب: از اسکراب برای روی سطح پا و ساق پا استفاده کنید.
 4. آبکشی پاها: به منظور آبکشی مواد اسکراب، پاهای خود را بشویید.
 5. استفاده از سوهان و سنگ پا: از سوهان و یا سنگ پای خیس شده استفاده کنید به این صورت که سطح زبر آن را روی بخش‌های خشن پا مانند پاشنه پا بکشید تا پوست‌های مرده از پا جدا شده و پوست نرم تر شود.
 6. آبکشی مجدد: پاها را دوباره آبکشی کنید تا پوست‌های مرده کاملا از سطح پوست جدا شده و سپس پا را به آرامی خشک نمایید.
 7. استفاده از مرطوب کننده: در مرحله بعد از مرطوب کننده یا کرم پا برای نرم شدن پوست استفاده کنید. با استفاده از کرم، پاها را ماساژ دهید. این کار سبب افزایش گردش خون و سلامتی بیشتر پاها می‌شود.
 8. تمیز کردن انگشتان: باقی مانده کرم را از انگشتان پا، پاک کنید. این کار سبب می‌شود تا لاک ماندگاری بیشتری روی ناخن داشته باشد.
 9. فرم دهی ناخن ها: ناخن‌های خود را در صورت نیاز کوتاه کنید و قسمت‌های تیز آن را سوهان کشی کنید تا به فرم دلخواه برسید.
 10. جداکننده انگشتان: جداکننده انگشتان را بین انگشتان خود قرار دهید تا هنگام لاک زدن دچار مشکل نشوند.
 11. لاک زدن:
  • ابتدا یک لایه نازک برق ناخن روی ناخن‌ها بزنید و صبر کنید تا کاملاَ خشک شود.
  • در مرحله بعد دو لایه نازک از لاک مورد نظر خود را روی ناخن خود بزنید. و در هر مرحله زمان کافی برای خشک شدن را به لاک بدهید.
  • در مرحله آخر از برق ناخن یا تاپ کات استفاده کنید تا ماندگاری لاک بیشتر گردد.

توجه داشته باشید که هنگام لاک زدن از لاک‌های کهنه و قدیمی استفاده نکنید. زیرا این لاک‌ها سریع تر از ناخن جدا می‌شوند و موقع استفاده هم به روانی لاک‌های جدید نیستند. همچنین دقت کنید که از لاک‌هایی که سریع خشک می‌شوند نیز استفاده نکنید. در صورتی که برای خشک شدن لاک پا عجله دارید، پای خود را پس از لاک زدن به مدت 5 دقیقه در آب سرد قرار دهید، با استفاده از این روش سرعت خشک شدن لاک افزایش می‌یابد.

مراحل گفته شده پاسخی بود به سوال مراحل انجام پدیکور حرفه ای در منزل چیست.

پدیکور چیست؟ پدیکور یکی از خدمات سالن های زیبایی است که در آن از طریق روش‌های علمی و استریل، گوشت اضافه اطراف ناخن و پوست مرده کف پا برداشته شده و همچنین ناخن های پا، سوهان کشی، فرم دهی و پاکسازی می‌شوند.

آموزش کفسابی پا

کفسابی پا در پدیکور چیست؟ کفسابی پا در واقع بخشی از مراحل پدیکور است و در دل آن جای دارد. به عنوان مثال در بخش مربوط به آموزش پدیکور پا در منزل ، مراحل 2 تا 7  (از مرحله آب درمانی تا مرحله استفاده از مرطوب کننده) مربوط به کفسابی پا می‌باشد.

در واقع کفسابی پا شامل تمام مراحلی در پدیکور است که مربوط به پاکسازی و نرم کردن پوست پا از ترک‌ها و مشکلات پوستی پا می‌شود. در نتیجه فواید پدیکور و کف سابی پا بر هیچکس پوشیده نیست. 

نکات ریز در یادگیری پدیکور چیست ؟

حال که فواید پدیکور با کوکتل را می دانید، شما هم میتوانید با کمی مطالعه، برای انجام پدیکور در منزل اقدام کنید اما ممکن است هنگام کسب اطلاعات در رابطه با پدیکور با مواردی مواجه شوید که اطلاعات لازم را درباره‌ی آن‌ها نداشته باشید. به عنوان مثال اسم‌هایی مانند کوکتل، پوشر، بافر و… . در این مقاله قصد داریم تا شما را هرچه بیشتر با ابزار پدیکور پا حرفه ای آشنا کنیم.

اسکراب چیست؟

اسکراب در پدیکور چیست و چه نقشی دارد؟ اسکراب را می‌توان به عنوان نوعی ماسک لایه بردار برای پا تعریف کرد. اسکراب ها معمولاً از ترکیب چند ماده طبیعی ایجاد می‌شود و به دلیل زبر بودن و داشتن دانه‌های ریز، به رفع سلول‌های مرده و نرم شدن پوست پا کمک می‌کند.

اسکراب پا

کوکتل پدیکور چیست و طرز استفاده از کوکتل پا چگونه است؟

سوالی که برای بسیاری پیش می آید این است که نمک پدیکور چیست؟ در واقع کوکتل پدیکور نام توپ‌های زیبا و معطری است که حاوی روغن‌های مفید هستند و سبب نرم و مرطوب شدن پوست می‌شوند. برخی از این کوکتل‌ها حاوی نمک‌های دریایی هستند و برای سم زدایی بسیار مناسب‌اند. این کوکتل‌ها پس از قرار گرفتن داخل آب گرم، کم کم در آب حل شده و عطر و بوی جذابی را در هوا پراکنده می‌کنند. قرار دادن پاها در ظرف آب حاوی پدیکور باعث نرم شدن پوست و ایجاد احساس آرامش برای افراد می‌شود.

انواع کوکتل‌ها بر اساس موادی که در آن‌ها به کار رفته است دارای مزایای متفاوتی هستند. برخی از آن‌ها به خاطر داشتن مواد معدنی مانند پتاسیم بر سلامت پوست تاثیر گذارند و برخی هم به دلیل داشتن نمک دریایی به جهت لایه برداری استفاده می‌شوند و سلول‌های مرده پوست را از بین می‌برند.

بنابراین حال که می دانید پدیکور چیست در هنگام خرید کوکتل پدیکور دقت کنید تا محصولی را خریداری کنید که با نیاز شما همخوانی داشته باشد.

کوکتل پدیکور چیست

طرز استفاده از ست پدیکور

برای آن که بتوانید به صورت کامل و اصولی به سوال پدیکور چیست ، پاسخ دهید و خودتان برای پدیکور در خانه ( یا حتی مانیکور ) اقدام کنید، نیاز است تا ابزار پدیکور را بشناسید و کاربرد آن‌ها را بدانید.

ست پدیکور شامل چه ابزاری است؟

 • ناخن‌گیر و قیچی: قیچی و ناخن گیر، هر دو برای کوتاه کردن ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد ناخن گیر و قیچی در پدیکور

 • سوهان ناخن: سوهان برای فرم دادن به ناخن و اصلاح گوشه‌های تیز آن کاربرد دارد. سوهان‌ها معمولا دارای دو سمت هستند که یک سمت نسبتاً نرم‌تر و صاف و سمت دیگر کمی زبرتر است. لازم است بدانید که سطح زبر برای فرم‌دهی ناخن و سطح صاف برای صاف و صیقلی کردن ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربرد سوهان ناخن

 • بافر: شاید بپرسید نقش بافر در پدیکور چیست؟ بافر در ظاهر شباهت بسیار زیادی با سوهان دارد و کاربرد آن، براق کردن سطح ناخن است. در برخی موارد یک وجه از سوهان‌های چندوجهی به بافر اختصاص یافته است.

طرز استفاده از بافر پدیکور

 • پوشر کوتیکول ناخن: پوشر کوتیکول وسیله‌ای برای عقب بردن کوتیکول ناخن است.

کوتیکول ناخن هم به پوست نازک موجود در انتهای ناخن گفته می‌شود.

پوشر کوتیکول چیست

 • نیپر: اگر شما هم با این ابزار مراقبت ناخن آشنایی ندارید و نمی دانید که نیپر در پدیکور چیست، باید به شما بگوییم که نیپر یا گوشت گیر، نام وسیله‌ای از مجموعه ابزار پدیکور است که برای بریدن پوست اضافی اطراف ناخن مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیپر کمی تیز است و استفاده نادرست از آن ممکن است باعث ایجاد زخم و خونریزی جزئی انگشتان شود. در صورتی که تمایل به خرید این محصول دارید، می توانید به بخش ابزار پدیکور در سایت میس و مستر مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را تهیه نمایید. 

کابرد نیپر در پدیکور ناخن

 • سنگ پا: سنگ پا یا سوهان پا وسیله‌ای است که برای پاکسازی سطح پوست از سلول‌های مرده و سفت شده‌ استفاده می‌شود.

تاثیر سنگ پا در کفسابی پا

 • پد لا انگشتی پا: فایده این ابزار در پدیکور چیست؟ در واقع در صورتی که تمایل به لاک زدن ناخن‌های پا دارید بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن لاک از پد لا انگشتی استفاده کنید. پیشنهاد می‌کنیم تا زمان خشک شدن لاک، این وسیله را از انگشتان خود جدا نکنید. برای خرید این وسیله می توانید به بخش ابزار پدیکور در فروشگاه اینترنتی میس و مستر مراجعه نمایید.

کاربرد پد لا انگشتی پا در پدیکور چیست

فواید پدیکور چیست ؟

انجام پدیکور برای بدن مزایای بسیاری به همراه دارد. برخی از مزایای پدیکور به شرح زیر است.

 1. انجام مرتب پدیکور باعث می‌شود تا پوست پا مرتباً چک شود. در نتیجه‌ی آن، هرگونه مشکلات پوستی مانند قارچ و عفونت به سرعت شناسایی شده و می‌توان برای درمان آن اقدام کرد.
 2. کوتاه و تمیز کردن مرتب ناخن ها از مشکلاتی مانند: رشد ناخن به سمت داخل، ایجاد عفونت قارچی، بوی بد پا و… جلوگیری می‌کند.
 3. لوسیون‌ها و مرطوب کننده‌هایی که در پدیکور مورد استفاده قرار می‌گیرند، سبب حفظ رطوبت پوست شده و همچنین باعث کاهش احتمال ایجاد تاول و ترک های پوستی می‌گردند.
 4. ماساژ پا فواید قابل ملاحظه‌ای برای بدن دارد. از جمله‌ی این مزایا می‌توان به افزایش گردش خون، کاهش تنش در ماهیچه‌های پا، کاهش حس درد، بهبود عملکرد سیستم توزیع گرما در بدن و…. اشاره کرد. همچنین کاهش اضطراب و استرس و آرام شدن ذهن و بدن از فواید دیگر ماساژ پا می‌باشد.

مانیکور و پدیکور هر دو به فرآیند اصلاح پوست و ناخن اشاره دارند با این تفاوت که، مانیکور مربوط به دست و پدیکور مربوط به پا می‌باشد.

برخی اصطلاحات نادرست در پدیکور چیست ؟

همیشه افرادی هستند که در هر زمینه‌ای به دلیل نداشتن اطلاعات کافی یا حتی کسب اطلاعات غلط در پاسخ به سوال پدیکور چیست از اصطلاحات نادرست استفاده نمایند. به عنوان مثال عباراتی نظیر پدیکور دست یا مانیکور پا، اصطلاحاتی هستند که توصیه میکنیم از آن‌ها استفاده نکنید.

همانطور که در ابتدای این متن توضیح داده شد، عبارت پدیکور برای پا و مانیکور برای دست استفاده می‌شود.

سوالات متداول در زمینه پدیکور ناخن پا

پدیکور چیه؟

پدیکور به عمل سوهان کشی، فرم دهی و پاکسازی ناخن پا و ماساژ پوست پا گفته می‌شود.

فرق مانیکور و پدیکور چیه؟

مانیکور و پدیکور هر دو به فرآیند اصلاح پوست و ناخن اشاره دارند با این تفاوت که، مانیکور مربوط به دست و پدیکور مربوط به پا می‌باشد.

ابزار پدیکور چیست و نحوه استفاده از آن‌ها چگونه است؟

با مطالعه مقاله ” پدیکور چیست و راه های انجام آن در منزل ” می‌توانید با ابزار پدیکور و روش استفاده از آن‌ها آشنا شوید و برای انجام پدیکور پا در منزل آماده شوید.