پاک کردن لاک از روی فرش و لباس

پاک کردن لاک از روی فرش و لباس شاید به نظر سخت و غیر ممکن باشد اما این طور نیست. اگر حواستان پرت شد و هنگام لاک زدن شیشه لاک روی فرش ریخت یا لباستان را کثیف کرد کافیست به خودتان مسلط باشید و روش‌های کاربردی و خانگی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم را انجام دهید.

آیا می‌توان لاک ناخن را از روی لباس و فرش پاک کرد؟

وقتی لاک روی لباس یا فرش ریخته می‌شود، آنها را می‌توان به روش‌های مختلفی از بین برد و با استفاده از مواد متعدد از شر لکه‌ها خلاص شد. برخی از آنها مواد طبیعی و برخی مواد شیمیایی خاص هستند و این به نوع پارچه، میزان ثبات رنگ و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد. برای این منظور می‌توان از چندین ماده موجود در خانه استفاده کرد.

تفاوت پاک کردن لاک از روی لباس با جنس پارچه‌های مختلف

روش پاک کردن لاک ناخن از روی لباس بسته به نوع پارچه و ثبات رنگ متفاوت است. بنابراین معمولاً توصیه می‌شود دستورالعمل روی لباس را بخوانید و از نوع و جنس پارچه استفاده شده و میزان ماندگاری رنگ مطلع شوید; با شلوار جین نمی‌توان مانند ابریشم یا پشم رفتار کرد. هر نوع دارای مواد مورد استفاده و روش‌های خاصی برای پاک کردن لاک ناخن است و مهم ترین روش ها عبارتند از:

شلوار جین

شلوار جین پارچه محکمی است که می‌توانید لاک ناخن را با استفاده از اسپری مو پاک کنید:
مقدار مناسبی از اسپری مو را روی محلی که لاک ناخن ریخته، بپاشید.
پارچه‌ای که به آستون آغشته شده را روی لکه قرار داده و روی آن فشار دهید. اثر لکه به پارچه منتقل شده و پاک می‌شود.

لباس‌های پلی استر

لباس‌های پلی استر چند منظوره محسوب می‌شوند و لاک ناخن را به روش‌های ساده‌تری نسبت به انواع دیگر پارچه‌ها میتوانید از روی آنها پاک کنید. یکی از روش‌ها استفاده از استون است.
لباس را روی یک پارچه تمیز قرار دهید.
استون را روی پارچه و قسمتی که لکه است بریزید.
روی لباس ها ضربه بزنید و فشار دهید، از مالش خودداری کنید و صبر کنید تا رنگ به پارچه تمیز منتقل شود.
در صورت باقی ماندن لاک ناخن، باز هم استون بریزید.
مایع پاک کننده را روی لکه بمالید تا آثار استون از بین برود یا لباس‌ها را به روش معمول بشویید.

بیشتر بخوانید: جذاب ترین رنگ لاک برای پوست گندمی چیست؟ معرفی 7 مورد از بهترین ها

پاک-کردن-لاک-از-روی-لباس

1. پاک کردن لاک از روی لباس با خمیر دندان

از خمیر دندان برای تمیز کردن لاک ناخن از روی لباس می‌توانید استفاده کنید. زیرا حاوی مواد سفید‌کننده‌ای است که رنگ‌ها را تجزیه می‌کنند. بنابراین معمولا به عنوان پاک‌کننده لاک ناخن استفاده می‌شود.برای نتیجه بهتر و بهبود عملکرد آن می‌توانید جوش شیرین نیز اضافه کنید.باید خمیر دندان را روی یک قسمت کوچک امتحان کنید، سپس لاک را به روش زیر پاک کنید :
باقی مانده لاک ناخن خشک شده را با استفاده از یک چاقو یا ابزار تیز بتراشید.
خمیر دندان را برای چند دقیقه روی لکه قرار دهید.
لکه را با یک مسواک قدیمی تمیز کنید تا رنگ آن از بین برود.
لباس ها را به روش معمول بشویید.

2. پاک کردن لاک ناخن با استون

استون یا محلول لاک پاک‌کن ماده‌ای است که برای پاک کردن لاک از روی ناخن استفاده می‌شود، و همچنین می‌توان با استفاده از آن لاک را از روی لباس و فرش پاک کرد، اما باید از مصرف آن بر روی لباس‌های که در رنگ آن‌ها از استات آلومینیم استفاده شده خودداری کنید. زیرا آن را حل می‌کند و روش پاک کردن به صورت زیر است:

 • گوش‌‎پاک کن را به مقداری استوی آغشته کنید و روی لکه بزنید. بگذارید حداقل 10 دقیقه بماند.
 • محل را با پارچه دیگری که با استون کمی مرطوب است پاک کنید.
 • برای جلوگیری از آسیب دیدن پارچه، از مالش شدید خودداری کنید.
 • با پارچه تمیز دیگری روی محلی که استون ریختید را تمیز کنید تا لکه از بین برود.

بگذارید لباس خشک شود و سپس لباس را بشویید.

پاک-کردن-لاک-ناخن-از-روی-لباس

3.پاک کردن لاک با سرکه سفید و جوش شیرین

محلول جوش شیرین و سرکه سفید یک روش طبیعی و موثر برای پاک کردن لاک ناخن از روی لباس بدون آسیب رساندن به پارچه است. این روش برای پارچه‌هایی مانند پنبه، پلی‌استر و ترکیبی مناسب است، اما برای پارچه‌های ظریف یا ابریشمی توصیه نمی‌شود زیرا می تواند به بافت و رنگ پارچه آسیب برساند.
اگر لکه لاک ناخن هنوز مرطوب است، با استفاده از یک پارچه تمیز یا حوله کاغذی، تا حد ممکن لاک را پاک کنید. از مالش خودداری کنید زیرا باعث پخش شدن لکه می‌شود. با این حال، اگر قبلاً خشک شده است، از لبه‌ی کند چاقو یا یک کارت اعتباری قدیمی برای خراش دادن روی آن استفاده کنید.
1 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 1 قاشق غذاخوری سرکه سفید را در یک کاسه مخلوط کنید تا به شکل خمیر شود. ترکیب جوش شیرین و سرکه سفید تا یک محلول پاک‌کننده طبیعی قدرتمند است. خمیر را روی جایی که لکه دارد بمالید و به آرامی با یک برس روی آن بکشید. اجازه دهید خمیر به مدت 10 دقیقه بماند. سپس محل را با آب سرد بشویید تا باقی‌مانده جوش‌شیرین ولاک پاک شود. حتما از آب سرد استفاده کنید زیرا آب داغ می‌تواند لکه را سفت کند و پاک کردن آن را سخت تر شود.
اگر لکه باقی ماند، مراحل بالا را تا زمانی که لکه پاک شود تکرار کنید. پس از پاک شدن لکه، لباس را بشویید.

برای پاک کردن لاک از روی فرش با استفاده از سرکه به روش زیر عمل کنید:
یک پارچه آغشته به سرکه را روی لکه بگذارید. و اجازه دهید حدود 10 دقیقه بماند. سپس لکه را با پارچه آغشته به سرکه پاک کنید.

بیشتر بخوانید: فرنچ ناخن چیست و چگونه در خانه فرنچ کنیم؟

پاک-کردن-لاک-از-روی-فرش

4.پاک کردن لاک ناخن بدون استون و با مایع ظرفشویی

مایع ظرفشویی به طور خاص برای تجزیه چربی و روغن طراحی شده‌است که آن را به یک راه حل عالی برای پاک کردن لاک ناخن از روی پارچه تبدیل می‌کند. این به ویژه برای پارچه‌های محکم مانند پنبه و پلی‌استر مناسب است، اما ممکن است بهترین انتخاب برای پارچه‌های ظریف نباشد.

 • یک کاسه یا ظرف کوچک را با آب ولرم پر و چند قطره مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید.
 • محلی که لاک ناخن روی آن ریخته را در کاسه حاوی آب و مایع ظرفشویی فرو کنید.
 • مسواک یا برس شستشوی را بردارید و به آرامی ناحیه لکه دار را با حرکات دایره‌ای بشویید.
 • صبور باشید – ممکن است چند دقیقه طول بکشد تا لاک ناخن از روی لباس پاک شود.
  محل را با آب تمیز بشویید. مراحل بالا را تا زمانی که لکه لاک ناخن از بین برود تکرار کنید.
 • بعد از اینکه لاک ناخن را با موفقیت پاک کردید، لباس‌ها را طبق معمول بشویید.

برای پاک کردن لاک ناخن از روی فرش هم می‌توانید از ترکیب مایع ظرفشویی و آب ولرم استفاده کنید. قسمتی از فرش را که با لاک ناخن کثیف شده‌است را با یک اسفنج یا پارچه تمیز آغشته به محلول آب و مایع ظرفشویی تمیزکنید. باقیمانده مایع را با حوله‌ی خیس پاک کنید و اجازه دهید محل به طور کامل در هوا خشک شود.

5. پاک کردن لاک ناخن از روی فرش

قبل از هر کاری باید مواد مورد استفاده در بافت فرش را بشناسید. برای جلوگیری از آسیب موادی که برای پاک کردن لاک ناخن از روی فرش را می‌خواهید استفاده کنید روی قسمت کوچکی از لبه فرش تست کنید. سپس:

 • با استفاده از لبه چاقو، بیشترین مقدار لاک ناخن را به آرامی پاک کنید.
 • الکل را روی لکه بمالید تا لاک ناخن را از بین ببرید.
 • از یک حلال خشک یا الکل مالشی( ایزوپروپیل الکل )استفاده کنید که می‌توان آن را روی پارچه مالید یا اگر لکه بزرگ است مستقیماً روی فرش بمالید.

یک پارچه یا کاغذ را روی لکه قرار دهید، سپس فرش را با آن پارچه تمیز کنید تا لکه از بین برود.

 

6. پاک کردن لاک ناخن با هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه)

از هیدروژن پراکسید (آب اکسیژنه) که در مصارف آرایشی و روشن کننده کاربرد زیادی دارد نیز برای پاک کردن لاک ناخن از روی لباس می‌توانید استفاده کنید. به دلیل اجزای سفید‌کننده آن که رنگ‌ها را از بین می‌برد بهتر است برای لباس‌های رنگ تیره استفاده نشود. قبل از شروع ابتدا روی قسمت کوچکی از لباس تست کنید تا مطمئن شوید رنگ لباس را از بین نمی‌برد، سپس مراحل زیر را به دقت انجام دهید:

 • پاک کردن لاک ناخن خشک شده با لبه چاقو.
 • یک پارچه را با آب اکسیژنه خیس کنید.
 • لکه لاک ناخن را به آرامی با پارچه مرطوب پاک کنید و از مالش شدید اجتناب کنید تا زمانی که از بین برود.

لباس‌ها را با آب گرم بشویید تا از آثار لاک ناخن و آب اکسیژنه خلاص شوید.

7. پاک کردن لاک ناخن با اسپری مو

همانطور که از نام آن پیداست، اسپری مو برای آرایش مو و ثابت نگه داشتن مو استفاده می‌شود. اما برای پاک کردن لاک از روی لباس و فرش نیز کاربرد مؤثری دارد.

برای این روش باید اسپری مو، صابون ظرفشویی، مسواک نرم و آب داغ تهیه کنید. اگر لاک ناخن روی لباس یا فرش خشک شده بود از یک وسیله مانند لبه چاقو یا گیره برای خراش دادن باقی مانده لاک ناخن از روی لباس استفاده کنید. اسپری مو را روی جایی که لاک ناخن ریخته بپاشید، سپس محلول مایع ظرفشویی و آب ولرم را با پارچه تمیز روی آب بمالید. این کار را به طور همزمان در حالی که لکه را به آرامی تمیز می‌کنید تا زمانی که لکه لاک ناخن از بین برود، انجام دهید. در آخر با آب داغ بشویید و در ماشین لباسشویی بیندازید.

در پایان؛

اگر حسب اتفاق لاک ناخن روی لباستان پاشید یا فرش را کثیف کرد باید بگوییم که پاک کردن لاک از روی فرش و لباس با استفاده از روش‌های خانگی و مواد کم‌هزینه‌ای مانند محلول پاک کننده لاک ناخن، مایع ظرفشویی یا مخلوط جوش شیرین و سرکه امکانپذیر و مؤثر است. هر روشی را که انتخاب می کنید، ابتدا لاک ناخن اضافی را به آرامی پاک کنید.