کاربرد ژل بهداشتی بانوان چیست / آیا استفاده از آن ضرر دارد؟

آیا شما هم از بوی بد واژن رنج می برید یا از سوزش و خارش ناحیه تناسلی خود به تنگ آمده اید؟ اگر شما هم با این گونه مشکلات دست به گریبان هستید، باید بدانید ناحیه تناسلی بانوان از حساسیت بسیاری برخوردار است و در معرض رشد انواع باکتری ها و عفونت ها می باشد، به همین خاطر نظافت این قسمت از بدن نیازمند صرف وقت و توجه بسیاری می باشد. ژل های بهداشتی بانوان برای شستشو و نظافت واژن همیشه حرف اول را می زنند. اکنون اگر می خواهید بدانید ژل بهداشتی بانوان چیست ، چه کاربردی دارد و نحوه استفاده از آن به چه شکل است، مطالعه این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

ژل بهداشتی بانوان چیست ؟

از آن جایی که بسیاری از افراد هنوز نمی دانند ژل یا فوم بهداشتی بانوان چیست ، در ابتدا به تعریفی از آن می پردازیم. فوم یا همان ژل بهداشتی بانوان، ژل های پاک کننده ای هستند که با هدف شستشوی ناحیه تناسلی بانوان طراحی و تولید شده اند. استفاده از این گونه ژل ها باعث حفظ ph واژن و به دنبال آن سلامت اندام تناسلی بانوان می شود. استفاده از این ژل ها زمانی اهمیت پیدا می کند که دختری به سن بلوغ می رسد و قاعدگی وی شروع می شود. البته اهمیت این گونه ژل های بهداشتی برای بانوانی که رابطه جنسی دارند، بیش از دختران مجرد و جوان است، چرا که هرگونه آمیزش می تواند منشایی باشد، برای عفونت های واژینال. به همین خاطر استفاده از ژل های بهداشتی برای بانوان متاهل بسیار ضروری می باشد.

چه کسانی می توانند از ژل های بهداشتی بانوان استفاده نمایند؟

اکنون که به این مسئله واقف شدید که ژل بهداشتی بانوان چیست ، لازم است بدانید این گونه ژل ها برای چه کسانی مفید است؟ به جرات می توان گفت تمامی بانوان در هر دوره از زندگی شان می توانند از ژل های بهداشتی بانوان استفاده نمایند، به ویژه در زمانی که مبتلا به خارش، سوزش، عفونت و سایر مشکلات و بیماری های مربوط به ناحیه تناسلی شده اند. بهترین زمان ها برای شستشوی واژن با ژل های بهداشتی قبل و بعد از نزدیکی، بعد از دوران قاعدگی و بعد از استخر هستند که بیشترین کاربرد را دارند.

 • دختران مجرد: آن دسته از دختران جوانی که تازه به سن بلوغ رسیده اند و دوران قاعدگی را تجربه کرده اند، می توانند برای اولین بار از ژل های شستشوی واژن استفاده نمایند.
 • زنان متاهل: بیشترین استفاده از ژل های بهداشتی بانوان را باید زنان متاهلی داشته باشند که به صورت مرتبط رابطه جنسی دارد. اما فایده ژل بهداشتی بانوان برای این افراد چیست ؟ زنان متاهل به واسطه آمیزش های جنسی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ها و بیماری های مقاربتی هستند و ژل های بهداشتی به آنان کمک می کنند تا از شر این گونه عفونت ها و بیماری ها د امان بمانند.
 • زنانی که در دوران یائسگی خود قرار دارند: دوران یائسگی دورانی است که عمدتا زنان از ۵۰ سالگی به بعد وارد آن می شوند و کمتر کسی پیدا می شود که در این دوران خشکی واژن را تجربه نکند. ژل های شستشوی واژن به زنان یائسه کمک می کند تا خشکی واژن خود را از بین ببرند و رطوبت کافی را برای ناحیه تناسلی خود به وجود آورند.

ژل بهداشتی بانوان چیست

بهترین ژل بهداشتی بانوان چیست ؟

زمانی می توان به یک ژل بهداشتی لقب بهترین ژل بهداشتی را بدهیم که ویژگی های خاص و منحصر به فردی را داشته باشد و بتواند به خوبی تمامی نیازهای بانوان برای شستشوی بی دردسر واژن را برطرف سازد. در همین راستا در ادامه ویژگی هایی که یک ژل بهداشتی خوب و باکیفیت باید داشته باشد را مطرح خواهیم کرد.

 • فرمولاسیون ملایم: مهم ترین ویژگی یک ژل بهداشتی فرمولاسیون آن است که باید به قدری حساس و ملایم باشد که در اثر استفاده از آن هیچ گونه سوزش و خارشی را در ناحیه تناسلی به وجود نیاورد. بنابراین آن دسته از بانوانی که به دنبال بهترین ژل بهداشتی هستند، قطعا باید به میزان ph مورد استفاده در این محصولات دقت نمایند.

استفاده از ژل های شستشوی بانوان باعث تنظیم ph واژن و رفع بوی بد آن می شود.

 • خواص آرام بخش و ضد التهاب: در حقیقت هدف از استفاده از ژل های بهداشتی پیشگیری از التهابات و عفونت های ناحیه واژن می باشد. بنابراین یک ژل بهداشتی باید به قدری آرام بخش و ضد التهاب باشد که اگر سوزش و خارشی هم در این ناحیه وجود داشته باشد، پس از استفاده برطرف شود.
 • خنک و خوشبو کننده: همواره بوی بد واژن از ناخوشایندترین مشکلات بانوان می باشد. بهترین ژل بهداشتی بانوان باید به گونه ای باشد که بتواند چنین بوهای آزاردهنده ای را از بین ببرد. به این منظور بسیاری از تولید کنندگان ژل های بهداشتی در ترکیبات محصولات خود عصاره های خوشبو کننده ای استفاده می کنند تا پس از استفاده رایحه معطری به ناحیه تناسلی بانوان بخشیده شود.
 • خاصیت مرطوب کنندگی: خشکی واژن از دیگر مشکلات ناحیه تناسلی بانوان می باشد که به ویژه خانم هایی که در دوران یائسگی خود به سر می برند، با آن دست و پنجه نرم می کنند. ژل های بهداشتی بانوان برخلاف عقیده عوام مبنی بر از بین بردن رطوبت واژن، با رطوبتی که از خود دارد، واژن را مرطوب می نمایند و به همین ترتیب از خشکی مخاط جلوگیری می نماید. البته لازم به ذکر است اگر ژل بهداشتی کیفیت و مرغوبیت کافی را نداشته باشد، می تواند منجر به خشکی واژن شود. بنابراین بهترین ژل بهداشتی بانوان رطوبت بالای آن است.
 • دارای خواص آنتی باکتریال: مهم ترین بخش پاسخ سوال بهترین ژل بهداشتی بانوان چیست ، این جا پاسخ داده می شود، چرا که اگر یک ژل شستشو خواص آنتی باکتریال داشته باشد به خوبی می تواند، باکتری ها و قارچ هایی که به وفور در ناحیه تناسلی بانوان رشد و تکثیر پیدا می کنند، از بین ببرد. به همین ترتیب از ابتلا به انواع عفونت های واژن جلوگیری می کند و سلامتی را برای اندام تناسلی بانوان به ارمغان می آورد.

بهداشت جنسی بانوان

کاربرد ژل بهداشتی بانوان چیست ؟

بدون شک برای شما هم این سوال پیش آمده که ژل شستشوی بهداشتی بانوان برای چیست ؟ در ادامه مهم ترین کاربرد ها و فواید این گونه ژل ها معرفی شده اند.

از بین بردن بوی بد واژن

همانطور که می دانید ناحیه تناسلی یک محدود باکتریال می باشد و همین امر باعث می شود، باکتری های متعددی در این محیط به سرعت رشد کنند. همه این عوامل سبب می شود که بوی زننده ای از واژن به مشام برسد که از قضا بسیار هم آزاردهنده می باشد و خانم ها دست به هر روشی می زنند تا بتوانند این بوی ناخوشایند را از بین ببرند. یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن بوی بد واژن، استفاده از ژل های شستشوی بانوان است که به راحتی باکتری های ناحیه تناسلی را از بین می برند و بوی ناخوشایند را از این محدوده دور می نماید.

پیشگیری از ابتلا به عفونت های ناحیه تناسلی

عفونت های ناحیه تناسلی از جمله بیماری های شایع در بین بانوان است که همه ساله خانم های زیادی از این عفونت ها رنج می برند. درست است که ابتلا به این گونه عفونت ها اجتناب ناپذیر است، اما روش هایی نیز وجود دارد که با قدرت می توانند خطر ابتلا به عفونت های واژینال را تا حد زیادی کاهش می دهند. شستشوی واژن با ژل های بهداشتی بانوان یکی از موثرترین روش ها می باشد که به خوبی می تواند از واژن در برابر ابتلا به عفونت های مختلف محافظت نماید.

حفظ pH طبیعی ناحیه واژن

سطح ph مقیاسی است که تعادل آن برای سلامتی واژن اهمیت بسیاری دارد. زمانی واژن در سالم ترین حالت خود قرار دارد که سطح ph آن در محدوده  3.8 تا  4.5باشد و اگر به هر دلیل از این میزان بالاتر یا پایین تر رود، واژن مستعد ابتلا بع عفونت های متعددی می شود. به عنوان مثال هنگامی که سطح ph واژن فردی بالای چهار و نیم باشد، شاهد حساسیت های تناسلی، ورم مهبل، التهاب بافت واژن خواهد بود. ژل های بهداشتی بانوان یکی از روش هایی است که به حفظ  phطبیعی واژن کمک می کند و به هیچ عنوان اجازه نمی دهد میزان آن از محدوده نرمال فاصله می گیرد.

حفظ رطوبت طبیعی ناحیه تناسلی

به طور طبیعی واژن به وسیله یک لایه نازک از مایع شفاف، روان و مرطوب می باشد. با این حال برخی از عوامل می توانند منجر به از بین بردن این رطوبت شوند و خشکی را برای واژن به ارمغان بیاورند. درست است که مهم ترین این عوامل ورود به دوران یائسگی است ولی خشکی واژن می تواند در هر سنی رخ دهد و منجر به سوزش، خارش و آمیزش دردناک شود. استفاده از ژل های بهداشتی بانوان برای شستشوی واژن کمک می کند تا رطوبت طبیعی و نرمال این ناحیه حفظ شود و از خشکی واژن جلوگیری گردد.

شستشوی واژن با ژل بهداشتی خطر ابتلا به عفونت های واژینال را تا حد زیادی کاهش می دهد.

از بین بردن سوزش و خارش واژن

سوزش و خارش واژن یکی دیگر از مشکلات آزار دهنده ای است که اکثر خانم ها در برهه ای از زندگی خود با آن مواجه شده اند. معمولا سوزش و خارش ناحیه تناسلی جایی برای نگرانی وجود ندارد اما اگر به صورت مداوم باشد، ممکن است نشان دهنده وجود عفونت و یا بیماری باشد. شاید بپرسید نقش ژل بهداشتی بانوان در رفع سوزش و خارش چیست ؟ ژل های شستشوی واژن با فرمولاسیون قدرتمند خود و خواص ضد التهابی و ضد میکروبی که دارند، به خوبی می توانند به از بین رفتن سوزش و خارش واژن کمک نمایند.

کم کردن میزان ترشحات واژن

بدون شک خارج شدن ترشحات از واژن بانوان امر عادی و طبیعی است اما گاهی اوقات به هر دلیلی ممکن است میزان این ترشحات به حد زیادی افزایش پیدا کند، که این مسئله برای خانم ها بسیار ناخوشایند و رنج آور می باشد. در چنین مواقعی استفاده از ژل های بهداشتی بانوان می تواند به متعادل ساختن میزان ترشحات واژن کمک شایانی نماید.

اهمیت بهداشت جنسی بانوان

نحوه استفاده از ژل بهداشتی بانوان

عمدتا خانم ها با این که می دانند ژل بهداشتی بانوان چیست ، اما از نحوه استفاده از آن آگاهی ندارد و همین مسئله می تواند منجر به استفاده نادرست و به دنبال آن عوارض جبران ناپذیری خواهد شد. نکته ای که لازم است به آن توجه ویژه ای شود، این است که این گونه ژل ها تنها برای شستشوی بخش های خارجی واژن می باشند و به هیچ عنوان مربوط به نواحی داخلی واژن نیستند. ادامه این بخش نحوه استفاده صحیح از ژل های بهداشتی بانوان گفته شده است.

 • در اولین قدم لازم است تا دست های خود را به دقت بشویید.
 • اکنون ناحیه خارجی دستگاه تناسلی را با مقداری آب مرطوب کنید. حال زمان آن رسیده تا ژل بهداشتی را بردارید و شروع به شستشوی واژن نمایید.
 • سعی کنید چین های بخش بیرونی واژن را هم به کمک حرکات دایره ای دستان خود به خوبی تمیز نمایید.
 • شستشو را تا محل مقعد ادامه دهید . در این مرحله توجه داشته باشید، بیش از حد به بدنتان فشار وارد نکنید، چرا که ممکن است این فشارهای غیر ضروری منجر به ورود مواد به بخش داخلی واژن شود.
 • پس از این که شستشو با ژل های بهداشتی به اتمام رسید، تمام آن منطقه را به طور کامل با آب بشویید و پس از آن با حوله نرم یا دستمال های حوله ای ناحیه تناسلی را کاملا خشک نمایید.

 

نکات مهم در حین استفاده از ژل بهداشتی بانوان چیست ؟

نکات مهم در هنگام استفاده از ژل بهداشتی به شرح زیر است:

 • برای شستشوی واژن حتما از آب گرم استفاده نمایید.
 • برای خشک کردن ناحیه تناسلی از حوله نرم استفاده شود.
 • حوله ای که جهت خشک کردن واژن استفاده می کنید، زود به زود تعویض نمایید.
 • در زمان استفاده مطمئن شوید، در اطراف محل استعمال زخم باز وجود نداشته باشد.
 • در حین استفاده دقت بسیاری به خرج دهید تا حتی ذره ای از مواد شوینده به داخل واژن ورود پیدا نکند.
 • به هیچ عنوان از ژل های بهداشتی بانوان بیش از یک بار در روز استفاده نکنید، چرا که استفاده بیش از حد از آن ممکن است عوارضی را در پی داشته باشد.
 
سوالات متداول در رابطه با ژل بهداشتی بانوان

بدون شک با این که دانستید، ژل بهداشتی بانوان چیست و چه کاربردی دارد، سوالاتی در این رابطه در ذهنتان مطرح شده است که در ادامه به رایج ترین این سوالات پاسخ داده شده است.

آیا استفاده از ژل های بهداشتی بانوان ضرر دارد؟

افرادی که معتقدند، استفاده از ژل های بهداشتی بانوان ضرر دارد ، می گویند شستشوی واژن با این گونه مواد نه تنها باکتری های مضر، بلکه باکتری های مفید ناحیه تناسلی زنان را از بین می برد و واژن را مستعد ابتلا به عفونت های بیشتر می کند. در پاسخ به این گونه افراد باید بگوییم ژل های بهداشتی بانوان نه تنها هیچ ضرری ندارد،بلکه در جلگیری از ابتلا به انواع عفونت ها و بیماری ها هم موثر است . در صورتی که این ادعای مخالفان ژل های شستشوی واژن مربوط به زمانی است که از این گونه ژل ها یه صورت مکرر استفاده شود. بنابراین توصیه ما به شما این است که از ژل های بهداشتی تنها یک بار در روز استفاده نمایید.

آیا از ژل های بهداشتی بانوان در دوران بارداری هم می توان استفاده نمود؟

عده ای بر این باورند که استفاده از ژل های بهداشتی بانوان در دوران بارداری ممنوع است در صورتی که استفاده از این گونه ژل ها در بارداری نه تنها مانعی ندارد، بلکه برای سلامت واژن در این دوران هم مفید می باشد. تنها نکته ای که لازم است به آن دقت شود این است که در دوران بارداری غشاء مخاطی واژن حساس تر از حالت عادی می باشد. بنابراین هم در انتخاب نوع محصول و هم در هنگام شستشو باید دقت بسیاری به خرج داد.

تفاوت ژل بهداشتی بانوان و دوشیزگان چیست ؟

از آن جایی که ترشحات و حساسیت واژن خانم ها قبل از ازدواج و پس از ازدواج با برقراری رابطه های جنسی تغییر می کند، بنابراین سطح ph نواحی تناسلی هم پس از ازدواج دچار تغییراتی خواهد شد. بدین ترتیب ژل های بهداشتی بانوان و دوشیزگان اندکی با هم تفاوت دارند و تفاوت عمده آن ها هم در میزان اسیدی بودنشان است، به گونه ای که ژل هایی بهداشتی مخصوص دوشیزگان میزان phکمتری به نسبت ژل های بهداشتی بانوان دارند.

آیا می توان به جای ژل های بهداشتی بانوان از صابون هم استفاده نمود؟

خیر، به هیچ عنوان نمی توان صابون را جایگزین ژل های بهداشتی کرد، چرا که استفاده از صابون برای شستشوی ناحیه تناسلی می توان خشکی و سوزش را برای این ناحیه به همراه آورد و به دنبال آن نیز سبب برگرداندن عفونت ها به واژن می شود.

کلام آخر

شما با مطالعه این مقاله دریافتید، ژل های بهداشتی بانوان چیست و چه کاربردهایی دارد. اکنون قطعا علاقه مند به خرید و استفاده از آن شده اید. در هنگام خرید یک ژل شستشوی بانوان خوب و با کیفیت باید توجه داشته باشید که محصولی که انتخاب می کنید، عطر قوی نداشته باشد، چرا که آن دسته از ژل های بهداشتی که حاوی عطر قوی هستند، تعادل  phرا در واژن بانوان برهم می زنند و مشکلاتی را به همراه خواهند داشت. فروشگاه اینترنتی میس و مستر در ارائه بهترین و باکیفیت ترین ژل های بهداشتی پیشتاز است و شما می توانید از طریق این فروشگاه آنلاین انواع مختلف ژل های شستشوی واژن را مشاهده و مقایسه نمایید و پس از آن برای خرید اقدام کنید.

منابع 

bmcwomenshealth