آموزش تصویری و قدم به قدم انواع بافت مو

انواع بافت مو از محبوب‌ترین روش‌های آراستن موهاست که مدل‌های بسیار متنوعی داشته و برای همه سنین مناسب است. تنوع انواع مدل بافت مو آن قدر زیاد است که هر کسی با توجه به سلیقه، فرم صورت و اندازه موهای خود می‌تواند مدل زیبایی را انتخاب و به راحتی برای مجالس مختلف آماده شود. بسیاری از خانم‌ها برای اینکه موهای خود را ببافند، به آرایشگاه مراجعه می‌کنند. اما این نوید را به شما می‌دهیم که مقاله پیش روی‌تان در زمینه آموزش انواع بافت مو، شما را از رفتن به آرایشگاه بی‌نیاز خواهد کرد. تا انتها با ما همراه باشید.

تاریخچه بافت مو

شواهد حاکی از آن است که اولین بار حدود 3500 سال قبل از میلاد زنان آفریقایی به بافتن موهای خود به شکل بافت ساده‌ای که امروزه آن را می‌شناسیم، علاقه‌مند شدند. به مرور زمان بافتن موها در بین قبایل دیگر رواج پیدا کرد و علاوه بر بافت ساده، روش‌ها و طرح‌های مختلفی پدید آمد. جالب است بدانید در آن زمان انواع بافت موی سر نشانه‌ای خاص برای مردمان هر قبیله بود و حتی سن، ثروت، وضعیت تاهل و مذهب آن‌ها را نشان می‌داد.

به مرور زمان انواع بافتهای مو در اکثر کشورهای جهان جای خود را باز کرده و محبوبیت ویژه‌ای در بین خانم‌ها و آقایان پیدا کرد؛ تا جایی که تا به امروز در قرن 21 همچنان شاهد معرفی ترندها و انواع بافت مو جدید هستیم.

آموزش تصویری انواع بافت مو

مرسوم‌ترین نوع بافت مو، بافت موی ساده سه تایی است که در بین انواع مدل بافت مو جديد بسیار آسان و با سرعت بیشتری انجام می‌شود. برای این کار ابتدا موها را شانه کنید. سپس باید موهای‌تان را به سه قسمت تقسیم کنید. یک قسمت در دست راست، یکی در دست چپ و یکی را در وسط قرار دهید. برای شروع رشته سمت راست را روی رشته وسطی به صورت ضربدری قرار داده و این کار را با رشته چپی تکرار کنید. به همین منوال به طور یک در میان رشته چپ و راست را به صورت ضربدری روی رشته وسط قرار دهید تا مو کاملا بافته ‌شود.

انواع بافت مو ساده بر همین اساس طراحی شده است که اکثر با آن آشنایی داریم. اما اگر غیر از این اسم انواع بافت مو به گوش‌تان خورده و نمی‌دانید هر مدل انواع بافت مو چه تفاوتی با دیگری دارد، با ادامه این آموزش با ما همراه باشید.

بافت تیغ ماهی (Fishtail Braid)

 • درجه سختی: 1
 • زمان مورد نیاز: 5 تا 10 دقیقه

بافت مو تیغ ماهی

مرحله 1: موهای‌تان را شانه بزنید؛ کل موها را به دو بخش مساوی تقسیم کنید و به یک طرف بریزید تا بافتن آن راحت‌تر انجام شود.

مرحله 2: یادگیری انواع بافت مو تیغ ماهی از آنچه به نظر می‌رسد، راحت‌تر است. در اصل برای این بافت باید یک قسمت از موها از یک طرف به طرف دیگر منتقل شود. به این منظور موهای سمت راست را با دست بگیرید. سپس مقدار کوچکی از موهای سمت چپ را بیرون بیاورید و به داخل موهای سمت راست فرو ببرید. به همین ترتیب موهای سمت چپ را با دست چپ نگه دارید و مقداری از موهای سمت راست را به داخل این دسته ببرید.

برای اینکه بافت‌تان تمیزتر انجام شود، دست‌های‌تان را قسمت بالای جایی که می‌بافید، نگه دارید و تنها با استفاده از انگشت‌های اشاره‌تان موها را حرکت دهید.

مرحله 3: به همین ترتیبی که گفته شد، این کار را تکرار کنید تا کل موها بافته شود. سپس انتهای مو را ببندید و کمی موهای بافته شده را شل کنید تا کل موها حجیم‌تر به نظر برسند.

مرحله 4: با استفاده از اتو مو یا بابلیس، موهای کوتاه یا چتری‌تان را که بافته نشده‌اند، حالت دهید.

مرحله 5: اگر رشته موهای بلندتری بین موهای‌تان وجود دارد که بافته نشده است، آن را به صورت سه تایی و ساده (که در ابتدای این آموزش انواع بافت مو توضیح دادیم) ببافید و آن را روی بافت تیغ ماهی گیره بزنید.

بافت مو هلندی (Dutch Braid)

 • درجه سختی: 5
 • زمان مورد نیاز: 10 دقیقه

بافت-مو-هلندی

مرحله 1: قسمت جلوی موهای‌تان را به سه بخش مساوی تقسیم کنید؛ به طوری که یک بخش جلوی سر، بخش دیگر وسط سر و بخش سوم پشت سر قرار گیرد.

مرحله 2 و 3: موها را مانند بافت ساده ببافید؛ اما با این تفاوت که هر بار باید یک قسمت مو از کناره‌ها اضافه کنید. همچنین در این جا الگوی بافت مو، به این صورت است که بخش راست و چپ باید به صورت یک درمیان زیر بخش وسط قرار گیرند.

مرحله 4: اگر قسمتی از موهای‌تان داخل بافت نرفته، آن‌ها را به سمت وسط سرتان جمع کنید تا یک دست به نظر برسد. بافت هلندی رنگ موهای‌تان را بیش از پیش نمایش می‌دهد و در واقع یکی از انواع مدل بافت مو مجلسی به شمار می‌رود.

انواع بافت موی جلوی سر (Front Crown Braid)

 • درجه سختی: 3
 • زمان مورد نیاز: 5 دقیقه

بافت-موی-جلوی-سر

مرحله 1: قسمتی از موهای جلو و وسط سر را جدا کنید و آن را به سه بخش مساوی تقسیم کنید. مابقی موها را پشت سرتان جمع کنید.

مرحله 2: سرتان را رو به پایین بگیرید و بافت را به صورت هلندی از وسط سر شروع کنید. بافت را به سمت صورت‌تان بکشید و وقتی به پیشانی‌تان رسیدید، دست نگه دارید.

مرحله 3 و 4: ادامه موهای بافته نشده را به دو قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را به صورت بافت سه تایی ساده ببافید. سپس هر بخش بافته شده را به پشت گوش‌تان گیره بزنید.

مرحله 5 و 6: پشت موها را هم با بافت ساده سه تایی ببافید. در نهایت مطمئن شوید که همه گیره‌ها کاملا پنهان شده‌اند و پیدا نیستند. دو قسمت موهای بافته شده جلو سر را کمی شل کنید. این مدل یکی از انواع مدل بافت مو دخترانه است که شما به راحتی می‌توانید در خانه امتحان کنید و با چند بار تمرین در این کار حرفه‌ای شوید.

بافت مو هدبندی (Headband Braid)

 • درجه سختی: 3.5
 • زمان مورد نیاز: 5 تا 7 دقیقه

بافت-مو-هدبندی

مرحله 1: موهای‌تان را از وسط به دو بخش مساوی تقسیم کنید.

مرحله 2: قسمت کوچکی از موهای سمت چپ را از پایین‌ترین قسمت سر بگیرید و آن را به سه بخش نسبتا مساوی تقسیم کنید.

مرحله 3: مانند آنچه در انواع بافت مو هلندی توضیح دادیم، بخش‌های چپ و راست را به طور یک درمیان به زیر بخش میانی ببرید و مو را ببافید. همچنان که به سمت گوش و شقیقه‌ پیش می‌روید، در هر بار کمی از موها را به بخش‌های چپ و راست اضافه کنید.

مرحله 4: بافت مو را در مرز رویش موها مطابق تصویر فوق ادامه دهید و آن را تا بالای سرتان محکم کنید.

مرحله 5: مراحل 2 تا 4 را برای موهای سمت راست هم تکرار کنید و آن را در جهت مخالف دور سرتان بپیچانید؛ مطمئن شوید که دو بافت مو از دو طرف به هم می‌رسند.

مرحله 6: انتهای موی بافته شده اول را دور سرتان بپیچانید و سرجای خودش محکم کنید. بافت هدبندی یکی از انواع بافت مو مجلسی محسوب می‌شود.

بافت مو دم اسبی (Braided Ponytail)

 • درجه سختی: 4
 • زمان مورد نیاز: 10 دقیقه

بافت-مو-دم-اسبی

مرحله 1: یکی از انواع بافت مو ، بافت مو دم اسبی است. مطابق تصویر فوق، موهای‌تان را تقسیم کنید؛ به نحوی که کاملا فرق سرتان پیدا باشد.

مرحله 2: سمت راست را بگیرید، موها را به 3 بخش تقسیم کنید و در راستای گوش‌تان مدل هلندی ببافید (راست زیر، چپ زیر).

مرحله 3: انتهای موی بافته شده را ببندید و کمی بافت را شل کنید.

مرحله 4: قسمتی از موهای وسط سرتان را بگیرید و آن را به سه بخش جلویی، وسطی و عقبی تقسیم کنید. سه بخش مو را بافت مو فرانسوی بزنید؛ به این صورت که قسمت جلویی مو را از روی بخش وسطی عبور دهید، به نحوی که قسمت جلویی و وسطی با هم جابجا شوند. سپس قسمت عقبی مو را با بخش وسطی جابجا کنید و به همین ترتیب تا انحنای سرتان بافت را ادامه دهید.

مرحله 5: حال قسمتی از سمت دیگر موها را بگیرید، آن را به دو بخش تقسیم کنید و دور هم بپیچانید.

مرحله 6: کل موهای بافته شده را بگیرید و با یک کش به صورت دم اسبی ببندید.

بافت موی نیمه باز یا تاجی (Half-Up Crown Braid)

 • درجه سختی: 1
 • زمان مورد نیاز: 2 دقیقه

بافت-موی-تاجی

مرحله 1: موهای‌تان را از وسط باز کنید. از جلو سر بخش راست را بگیرید و به صورت بافت ساده سه تایی ببافید. انتهای آن را با کش ببندید.

مرحله 2: همین کار را برای سمت چپ هم تکرار کنید.

مرحله 3: دو رشته موی بافته شده را به پشت سرتان بکشید و آن‌ها را به صورت متقاطع کنار هم قرار دهید.

مرحله 4: دو بخش موهای بافته شده را در زیر دیگری گیره بزنید. با وجود اینکه این مدل در بین انواع بافت مو دیگر راحت‌تر است اما ممکن است در این مرحله دچار مشکل شوید. از فرد دیگری بخواهید این کار را برای شما انجام دهد تا بافت تمیزتری داشته باشید.

بافت مو بالای سر نیمه باز (Half-Up Braided)

 • درجه سختی: 4
 • زمان مورد نیاز: 10 دقیقه

بافت-مو-بالای-سر

مرحله 1: موهای جلو سرتان را به سه بخش کوچک تقسیم کنید.

مرحله 2 و 3: دو بخش را با گیره‌ای محکم ببندید. یک بخش باقیمانده را به سمت عقب سرتان بکشید و ببافید.

مرحله 4: این کار را با دو بخش دیگر هم انجام دهید.

مرحله 5 و 6: سه دسته موی بافته شده را به صورت دم اسبی بکشید و آن‌ها را دور کش دقیقا وسط سرتان بپیچانید. این مدل در بین دیگر انواع بافت مو، برای کسانی که موهای فرفری دارند مناسب است.

بافت مو طنابی یا دم اسبی رو به پایین (Low Ponytail Braid)

 • درجه سختی: 5
 • زمان مورد نیاز: 15 دقیقه

بافت-مو-طنابی

مرحله 1: موها را به سه بخش تقسیم کنید و دو بخش کناری را گیره بزنید.

مرحله 2: بخش وسط را بگیرید و آن را بافت هلندی بزنید.

مرحله 3: بافت را تا پشت سرتان ادامه دهید و در عین حال اطمینان حاصل کنید که موهای بافته شده محکم سرجای خود قرار دارند.

مرحله 4: همچنان که بافت مو را ادامه می‌دهید، از کناره‌ها کمی مو اضافه کنید که از ابتدا تا انتهای ضخامت موی بافته شده یکسان باشد.

مرحله 5: انتهای مویی را که بافتید، با کش ببندید.

مرحله 6: موهای چپ و راست را بگیرید و با بافت فرانسوی آن‌ها را ببافید. بافت دوم باید روی بافت اولی (تا مرحله قبل) قرار گیرد.

مرحله 7: همچنان که موها را می‌بافید، مقدار بیشتری از موها را وارد بافت کنید تا تمام موها بافته شوند.

مرحله 8: انتهای مو را با کش ببندید. توجه داشته باشید همان طور که در عکس انواع بافت مو فرانسوی می‌بینید، بافت موی فرانسوی از پشت سخت است. اگر می‌خواهید این مدل را خودتان در خانه امتحان کنید، یک آینه روبرو و پشت سرتان قرار دهید تا بتوانید بافت را از تمام زوایا ببینید.

بافت موی دو طرفه (Double Side Braid)

 • درجه سختی: 2
 • زمان موردنیاز: 2 دقیقه

بافت-موی-دو-طرفه

مرحله 1: بخش کوچکی از جلوی موهای‌تان (دقیقا در محل رویش مو) را بگیرید و آن را به سه بخش کوچک‌تر تقسیم کنید.

مرحله 2: سه رشته مو را با بافت فرانسوی ببافید: راست رو، چپ رو و اضافه کردن رشته‌ای مو از ریشه همان طور که در امتداد خط موی خود پیش می‌روید.

مرحله 3: انتهای موی بافته شده را با کش ببندید.

مرحله 4: حدود یک اینچ پشت موهای بافته شده، بخشی از موهای‌تان را بگیرید و مجددا بافت فرانسوی بزنید.

مرحله 5: انتهای موی بافته شده دوم را با کش ببندید.

مرحله 6: هر بخشی از موهای‌تان را که کوتاه‌تر و بافته نشده است، به سمت عقب گیره بزنید. این مدل برای انواع بافت مو کوتاه مناسب است و حجم زیبایی از مو روی سر شما ایجاد می‌کند.

بافت مو وارونه (Upside-Down Braid)

 • درجه سختی: 4
 • زمان موردنیاز: 7 دقیقه

بافت-مو-وارونه

مرحله 1: سرتان را رو به پایین نگه دارید و موها را به دو بخش تقسیم کنید.

مرحله 2: با بافتن موهای سمت چپ شروع کنید و انتهای آن را با کش ببندید. همین کار را برای موهای سمت راست هم تکرار کنید. سخت‌ترین بخش این نوع بافت، همین مرحله است؛ چرا که شما نمی‌بینید موها چطور بافته می‌شوند. بنابراین صبر و حوصله به خرج دهید و به آرامی موها را ببافید.

مرحله 3: سرتان را بالا بیاورید و انتهای بافته نشده موها را با کش به هم ببندید.

مرحله 4: موی دم اسبی را دور خود و یا یک گیره بپیچانید و با سنجاق آن را سرجای خود ثابت کنید.

آموزش انواع گیس بافت مو

حتما تا الان متوجه شده‌اید که در انواع بافت مو معمولا یکی از بافت های ساده سه تایی، هلندی، فرانسوی و یا ترکیب این‌ موارد مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اگر هنوز هم متوجه تفاوت بافت هلندی و فرانسوی نشده‌اید و و یا اصلا نمی‌دانید چطور باید موهای‌تان را به این دو روش ببافید، نگران نباشید.

آموزش بافت مو ساده با تصویر

ویدیوی زیر به آموزش بافت موی هلندی و تفاوت آن با بافت موی فرانسوی می‌پردازد. این ویدیو را با دقت مشاهده کنید تا بتوانید مطابق آنچه در بالا توضیح دادیم، موهای‌تان را به راحتی در خانه بیارایید و برای مجالس مختلف آماده شوید.

آموزش بافت آفریقایی

یکی از انواع بافت مو ، بافت آفریقایی است. علاوه بر بافت هلندی و فرانسوی، انواع بافت آفریقایی هم طرفداران پروپاقرصی بین دختران و پسران جوان دارد. بیشتر خانم‌هایی که موهای فرفری دارند، به این سبک بافت موهای خود را می‌بافند؛ اما این موضوع ابدا به این معنا نیست که اگر موهای لختی دارید، نتوانید موهای خود را به این صورت ببافید. نسبت به دیگر انواع بافت مو، بافت‌های آفریقایی زمان‌بر هستند و معمولا باید برای آن حوصله بیشتری به خرج دهید.

اگر می‌خواهید بافت آفریقایی‌تان کلفت‌تر از حالت معمول باشد و یا موهای کم پشتی دارید، می‌توانید برای بافت آفریقایی موقت از موهای مصنوعی استفاده کنید.

ابتدا موهای‌تان را به دو بخش تقسیم و فرق وسط‌تان را باز کنید. به موازات فرق وسط موها، از دو طرف چپ و راست فرق دیگری را باز کنید. به این ترتیب یک مستطیل باریک از جلو تا انتهای سر خود ایجاد کرده‌اید. توجه داشته باشید که هرچه مستطیل باریک‌تر باشد، بافت آفریقایی شما جذاب‌تر خواهد بود.

هر ردیف مستطیلی را که جدا می‌کنید، با گیره‌‌های مخصوص بافت ثابت نگه دارید. هر ردیف ایجاد شده باید کاملا صاف باشد. برای شروع اولین بافت، مربع کوچکی را از جلوی مستطیل جدا کرده، مربع را به سه بخش تقسیم کرده و با بافت ساده سه تایی آن‌ها را ببافید.

در مرحله بعد، یک رشته باریک مو از زیر بافت ساده بردارید و به رشته وسط اضافه کنید و مجددا بافت ساده بزنید. باز هم رج دیگری از مو را برداشته و به لایه وسط اضافه کنید و دوباره بافت ساده بزنید. این کار را آنقدر ادامه دهید تا به مرکز سر و انتهای مستطیل برسید.

وقتی به انتهای مستطیل‌ها می‌رسید، می‌توانید بقیه موی بافته نشده را به طور کامل بافته و انتهای دسته مو را با کش ببندید. علاوه بر این می‌توانید موها را پشت سرتان رها کنید.

سخن پایانی

در این مقاله به آموزش انواع گیس مو پرداختیم. همچنین به صورت تصویری و قدم به قدم نشان دادیم چطور با ترکیب انواع بافت مو می‌توان به راحتی و تنها در عرض چند دقیقه موها را به شکل بسیار زیبایی آراست. شما کدام مدل را برای بافت موهای خود ترجیح می‌دهید؟ کدام مدل از همه برای شما سخت‌تر است؟ با اشتراک نظرات خود در بخش کامنت، به ما کمک می‌کنید محتوای مجله زیبایی میس و مستر را آن طور که سلیقه و نیاز شماست، تهیه کنیم.

سوالات متداول درمورد انواع بافت مو


آیا بافت مو ضرر دارد؟

هیچ کدام از انواع بافت مو منو هیچ تاثیری بر دوشاخه شدن موها و یا ریزش‌شان ندارد؛ چرا که تارهای مو خارج از ریشه، بافت مرده هستند. به طور کلی هر بلایی که سر این قسمت بافت مرده مو بیاورید، تا وقتی که بر ریشه تاثیری نداشته باشد، برای موهای‌تان هم ضرری نخواهد داشت. با این وجود توصیه می‌شود بهترین مدل بافت مو، همان بافت‌های ساده سه تایی است که موها محکم بافته نمی‌شوند و شما می‌توانید هر زمان که خواستید آن را به راحتی باز کنید.

چگونه مو را ببافیم؟

برای بافت انواع مو تنها به چند سنجاق سر و کش مخصوص بافت و البته کمی تمرین نیاز دارید. اولین مرحله برای بافت مو، این است که موها را به خوبی شانه کنید تا هیچ گره‌ای نداشته باشد. بهتر است قبل از اینکه موها را ببافید، آن‌ها را به روغن‌های گیاهی مانند روغن جوجوبا و یا روغن نارگیل آغشته کنید تا موها کاملا نرم شوند و در حین بافتن شکسته نشوند. سپس نوع بافت موی موردنظرتان را با توجه به این مقاله، تعیین کنید. شما می‌توانید با توجه به سلیقه، اندازه موها و ضخامت و پرپشتی آن‌ها را با بافت ساده سه تایی، چهارتایی، بافت فرانسوی، هلندی و آفریقایی ببافید.

چگونه موهای کوتاه را ببافیم؟

یکی از مدل‌های پرطرفدار در میان انواع بافت مو های کوتاه، بافت مو دو طرفه است که در این مقاله مفصلا توضیح دادیم. در این مدل بافت مو ، موهای بافته شده به صورت تاجی روی سر شما را می‌پوشانند و به این ترتیب موها پرپشت‌تر به نظر خواهند رسید. ناگفته نماند که هرچه موهای کوتاه‌تان پرپشت‌تر باشد، بعد از بافت جلوه زیباتری دارد.

چگونه موهای خود را فرانسوی ببافیم؟

یکی از جذاب ترین انواع بافت مو ، بافت مو فرانسوی است. مانند بافت ساده، ابتدا بخشی از موها را در بالای سر جمع کرده و آن را به سه بخش تقسیم کنید. سپس برای بافتن این دسته مو به صورت فرانسوی الگوی راست زیر، چپ زیر را تکرار کنید؛ به این صورت که دسته موی راست را به زیر دسته وسط ببرید، سپس دسته موی چپ را به زیر دسته وسطی ببرید. در مرحله بعد یک بخش دیگر از مو را از سمت راست‌ سر جدا کرده و آن را با فاصله به قسمت سمت راستی که قبلا جدا کرده‌ بودید، ببرید و زیر دسته وسط قرار دهید. همچنان که بافت مو را ادامه می‌دهید باید از کناره‌ها مقداری مو اضافه کنید. در این مقاله ویدیویی از بافت فرانسوی برای فهم بیشتر تهیه کرده‌ایم.

 

 

منابع:

msccollege

stylecraze

thetrendspotter