انواع عطر

استایل و ظاهر شیک علاوه بر استفاده از لباس‌ و کیف و کفش مناسب، به بو و رابحه خوش نیز بستگی دارد. انتخاب از میان انواع عطر با رایحه‌ها و ماندگاری‌های متفاوت کار دشواری است.تا کنون با کلماتی نظیر پرفیوم، ادوپرفیوم، ادکلن و… مواجه شده‌اید؟ از تفاوت بین آنها خبر دارید؟ در این مقاله به تمامی نکات در مورد انواع عطر و تفاوت‌های ان می‌پردازیم.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

  1. انواع عطر
  2. دسته بندی انواع عطر بر اساس غلظت
  3. تشخیص انواع عطر بر اساس رایحه
  4. منظور از سرد و گرم بودن عطر چیست؟

 

انواع عطر

عطرها، دارای تفاوت‌های زیادی با هم هستند، عواملی مثل غلظت عصاره‌های روغنی موجود در عطر، شدت و طول عمر اسانس‌ها و ترکیبات معطر به کار رفته در عطر، همگی از عوامل تاثیرگذار در عطرهای مختلف هستند.  برای انتخاب عطر مناسب لازم است نت‌های مختلف عطر و رایحه عطر مورد نظر خود را بشناسید و از بین خانواده آنها انتخاب کنید. استفاده صحیح از عطر باعث افزایش جذابیت شما  می‌شود. بنابراین باید عطر با دقت زیاد انتخاب شود.

انواع عطر

انواع نت عطر

به طور ساده دسته‌های مختلف بو که از یک عطر به مشام می‌رسد، نت‌های بویایی عطر نامیده می‌شود. سه دسته نوت داریم: نت اولیه، نت میانی و نت پایانی. بوی عطر در مدت زمانی که عطر زده‌اید تغییر نمی‌کند، اما زمان ماندگاری نت‌های مختلف تمام می‌شود و نت بعدی به مشام می‌رسد.

نت اولیه

رایحه‌هایی که در 15 دقیقه  ابتدایی عطر زدن به مشام می‌رسد، نت اولیه عطر است. این دسته نوت‌ها معمولا  بوی تندتری نسبت به نت‌های میانی و پایانی دارند. معمولا عطرسازان حرفه‌ای از رایحه‌های لیمو، پرتقال و نارنج برای نت اولیه استفاده می‌کنند.

نت میانی

رایحه‌های حس شده از دقیقه15 تا 40 در هر عطری نت میانی آن است، چیزی در حدود 70 درصد رایحه عطر را برعهده دارد و معمولا  متشکل از روغن‌هایی مثل: یاسمن، شمعدانی، بهار نارنج و یلانگ یلانگ هستند.

نت پایانی

معمولا در جهت افزایش ماندگاری رایحه عطر به کار می‌روند. نت پایانی دارای رایحه سنگین است و معمولا تا 6 ساعت پس از زدن عطر و گذشتن زمان نت اولیه و میانی حس می‌شوند

انواع نت عطر را می‌توان با اسپری کردن عطر در فضا تشخیص داد. نت‌ها خصوصیات مختلفی به عطر می‌دهند، بسیاری از نت‌ها رایحه گل، مرکبات، گیاهان دارویی نظیر اسطخدوس و… را در ذهن ایجاد می‌کنند.

دسته بندی انواع عطر بر اساس غلظت

در حین خرید عطر واژه‌هایی نظیر ادوپرفیوم، ادکلن، اسانس، پرفیوم و… مکررا به گوش می‌رسد. در واقع در انواع غلظت عطر نقش اساسی در تفاوت‌های عطر دارد. تفاوت در غلظت باعث تغییرات در ماندگاری عطرهای مختلف می‌شود.

انواع عطر

پرفیوم، غلیط ترین مورد از انواع عطر

پرفیوم‌ها در میان عطرها از بیشترین ماندگاری برخوردار هستند، دلیل اصلی این امر استفاده از غلظت بالای مواد معطر در این عطرها است. عصاره مورد استفاده در پرفیوم چیزی در حدود10تا50 درصد از حجم عطر را تشکیل می‌دهد.
عطرهای پرفیوم معمولا از گران قیمت‌ترین عطر ها هستند و ماندگاری بین 6 تا 8 ساعت بسته به درصد ماده معطر مورد استفاده دارند. اگر شما هم جز افرادی هستید که به الکل حساسیت دارید و پس از استفاده از عطر دچار خشکی پوست می‌شوید، بهتر است از پرفیوم ها استفاده کنید. میزان کمتر الکل موجود در این مواد مانع از حساسیت پوستی می شود.

ادوپرفیوم، از انواع عطر میان رده

منظور از عطر میان‌رده، عطر با غلظت متوسط است. میزان عصاره موجود در عطرهای ادوپرفیوم چیزی در حدود 15 تا 20 از حجم کل عطر است. ادوپرفیوم‌ها دارای قیمت مناسب‌تری نسبت به پرفیوم‌ها هستند. معمولا انتخاب مناسبی برای مصرف روزانه هستند و برای افراد با پوست خشک نیز مناسب هستند.

ادوتویلت، از انواع عطر محبوب

ادوتویلت یک واژه فرانسوی به معنای ((آماده شدن)) است و این دسته از عطرها از محبوب ترین انواع عطر در سرتاسرجهان هستند. میزان عصاره موجود در این دسته از انواع عطر، حدودا بین4 تا 15 درصد است. ماندگاری این عطرها از 1 ساعت تا 3 ساعت است. به طور اختصاصی EDT نامیده می‌شوند. درصد الکل در ادوتویلت‌ها نسبت به ادوپرفیوم و پرفیوم بالاتر است و بعد از چند ساعت لازم است مجدد تمدید شود. پیشنهاد همیشگی عطرسازان بزرگ، استفاد از ادوتویلت در طول روز و استفاده از ادوپرفیوم یا پرفیوم در طول شب است.

ادوکلن محبوب ترین نوع از انواع عطر برای آقایان

ادوکلن ها معمولا رایحه‌های مردانه دارند و بیشتر برای آقایان تولید می‌شوند، بنابراین از محبوبیت بالایی بین آقایان برخوردار هستند.البته ادوکلن‌های زنانه نیز تولید می‌شود اما جذابیت این محصول برای آقایان بیشتر است.

ادوکلن ها معمولا در بطری‌های بزرگ توزیع می‌شوند البته این به معنای به صرفه بودن نیست چون به دلیل داشتن درصد بالای الکل باید هر دو ساعت این عطر تمدید شود. میزان مواد معطر در ادوکلن‌ها بین2 تا 4 درصد است و به همین دلیل ماندگاری بالایی ندارند.

اوفرش، انواع عطر بر پایه آب

اوفرش، از کمترین میزان ماده معطر در بین انواع عطر برخوردار است. بین 1 تا حداکثر3 درصد ماده معطر دارد و این موضوع باعث شده کمترین ماندگاری را بین عطرها داشته باشد. نکته جالب توجه در اوفرش، استفاده از آب به جای الکل است. در واقع اوفرش‌ها آب معطر هستند و استفاده از آنها، احساس تر و تازگی به همراه دارد. در بهترین شرایط ماندگاری اوفرش‌ها در حدود 2 ساعت است. قیمت بسیار پایینی به نشبت سار عطرها دارند.

تشخیص انواع عطر بر اساس رایحه

تشخیص انواع رایحه در عطرهای مختلف کار نسبتا سختی است. بهتر است رایحه‌های مختلف را بشناسید و بر طبق آن، اقدام به انتخاب عطر کنید. در ادامه به معرفی انواع رایحه می‌پردازیم.

غلظت عطر

انواع عطر با رایحه آروماتیک

آروماتیک در لغت به معنای خوشبو، با بوی خوش و معطر است. رایحه عمومی در عطرهای آروماتیک معمولا شامل: مریم گلی، رزماری، زیره سبز، لوندر و هر گیاه دیگر از خانواده گون که دارای بود تند و غلیظ هستند. برای ترکیب این رایحه معمولا از خانواده رایحه‌های مرکبات استفاده می‌شود.  معمولا ترکیبات آروماتیک برای ساختن عطرهای مردانه به کار می‌روند.

 انواع عطر با گروه بویایی چرم

استفاده از بوی چرم در انواع عطر، قدمتی طولانی دارد. عطرهای با گروه بویایی چرم معمولا با استفاده از منابع طبیعی و حیوانی ساخته می‌شوند. در ترکیب این نوع عطر از نت‌های میوه‌ای و نت با رایحه دودی استفاده می‌شود. این دسته از عطر معمولا به دلیل رایحه تلخ و بوی خاص خود بیشتر برای آقایان مورد استفاده می‌شود. برند هرمس، یکی از مطرح‌ترین برندهای عطر در زمینه تولید عطرهایی با بو چرم مخسوب می‌شود.

انواع عطر اورینتال

اورینتال یا شرقی دسته ای از انواع عطرهاست که به دلیل داشتن ترکیباتی از ادویه‌ها به این نام خوانده می‌شود. عنبر و مشک یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده در این نوع عطر است. این دسته از عطرها دارای رایحه شیرین و گرم هستند و معمولا در ساختن آنها از موادی نظیر مشک، وانیل، صمغ و پوست انواع چوب مثل دارچین و میخک استفاده می‌شود. این رایحه معمولا با رایحه گل‌ها و مرکبات ترکیب می‌شود و بوی مردانه و قوی دارد. بهتر است این نوع عطر در مراسمات غیر رسمی و دوستانه استفاده شود.

بوی خوب

 عطر با بوی چوب

رایحه‌های چوبی برای اغلب خانم‌ها بسیار جذاب است به همین دلیل اکثر شرکت‌های عطرسازی از این رایحه برای ساخت عطرهای مردانه استفاده می‌کنند. این رایحه معمولا در نت‌های میانی عطرهای مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. عطرهای با رایحه چوب  که معمولا مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل اسانس‌های: صندل، سرو و وتیور است. عطرهای خانواده چوبی معمولا دارای بوهای گرم، تند و مردانه هستند.

عطرهای با رایحه گل

این عطرها دارای بوی ملایم و طبیعی هستند و معمولا دارای رایحه بنفشه، گل زنبق و گل رز است. این دسته از رایحه برای عطرهای زنانه و مردانه مناسب هستند معمولا در عطرسازی گلهای با رایحه بنفشه، زنبق و رز در نت میانی عطرهای مردانه مورد استفده قرار می گیرند. در مورد عطرهای زنانه معمولا این رایحه به عنوان نت اولیه مورد ستفاده قرار می‌گیرد.

 

 عطرهای با رایحه چاپیره

منظور از انواع عطر چاپیره در واقع، عطرهایی با رایحه مدیترانه‌ای است. اولین بار عطر کوتی چاپیر باعث شناخته شدن این نوع عطر در دنیا شد. این عطرها دارای رایحه خزه، بلوط، لادن، نعناع هندی و برگاموت است. دقت کنید که این عطرها دارای رایحه تلخ، غلیظ، گرم و اشرافی هستند، بنابراین اگر شما خانمی هستید که به رایحه‌های خنک و یا خنک و ملایم علاقه مندید، بهتر است از این عطرها دوری کنید. معمولا از این رایحه برای عطرهای مناسب خانم‌ها استفاده می‌شود.

عطرهای جنگلی

این دسته از عطرها زیرشاخه‌ای از عطرهای چاپیره هستند و دارای رایحه سدر و صندل قوی‌تری هستند.

عطرگیاهی

عطرهای با رایحه مرکبات

این گروه از عطرها نیز از جمله قدیمی‌ترین، عطرهای دنیا محسوب می‌شوند. ترکیبات معمول این عطرها شامل: لیمو، پرتقال، برگاموت، گریپ‌فورت و نارنگی است. عمده توجه به این عطرها در میان جوانان و نوجوانان است. برای عطرهای مردانه این رایحه‌ها را معمولا با عطرهای که رایحه آروماتیک دارند مخلوط می‌کنند. در عطرهای زنانه، این دسته از عطرها در ترکیب با بوی شکوفه‌های پرتقال یا روغن لیمو مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. این عطرها برای فصل تابستان بسیار مناسب هستند چون بوی سرد و خنک دارند.

رایحه اقیانوسی

این دسته رایحه معمولا با استفاده از فرمولاسیون مصنوعی و شیمیایی ساخته می‌شود و با بوییدن آن، حس عطرکوهستان  یا اقیانوس در ذهن ایجاد می‌شود. بیشترین استفاده از این رایحه برای ملاقات‌های اولیه و کوتاه و یا زمان‌هایی است که نیاز دارید فرد مقابل را تحت تاثیر قرار دهید مثلا در مصاحبه شغلی.

عطرهای با بوی گیاهان

در ساختار این دسته از غطرها معمولا از موادی استفاده می‌شود که مثلا دارای رایحه چمن هستند. برای هر دو جنسیت مورد استفاده قرار می‌گیرد و از عطرهای اسپرت و خنک است. می‌توان این عطر را هم در مناسبات رسمی و هم اسپرت مورد استفاده قرار داد.

منظور از سرد و گرم بودن عطر

اصطلاحاتی مثل عطر سرد و گرم یا شیرین و تلخ همواره در خرید عطر مورد سوال قرار می‌گیرد. هنگام بوییدن عطر اولین رایحه‌ای که به مشام می‌رسد تعیین کننده سردی یا گرمی عطر است. مثلا عطرهای سرد در اولین استشمام، احساسی سردی را منتقل می‌کنند. مثل بوی لیمو یا مرکبات. معروف‌ترین رایحه سرد، عطر نعناع یا نعناع فلفلی است. رایحه‌های گرم در مقابل سرد قرار دارد، مثلا بوی وانیل یا دارچین باعث احساس گرمی می‌شوند.

انواع عصاره ماندگار در عطر

استفاده از بعضی عصاره‌ها و پایه عطرها باعث افزایش ماندگاری عطر می‌شود. این عصاره‌ها معمولا در همه عطرها مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و در برخی عطرها استفاده می‌شوند، دلیل این امر قیمت بالای تمامی این عصاره‌ها و اسانس‌ها است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله کجا اسپری بزنیم تا ماندگارتر شود  مراجعه فرمایید.

گل یاسمن

این گل زیبا و سپید رنگ معمولا در عطرهای زنانه استفاده می‌شود. استخراج عصاره  آن کار بسیار سختی است و معمولا عطرهای حاوی یاسمن قیمت بالایی دارند. ماندگاری بسیار بالایی دارد و معمولا در نت‌های میانی استفاده می‌شود.

عود و مشک

عود و مشک نیز از موادی هستند که وجود انها در عطرهای مختلف باعث افزایش ماندگاری می‌شود. عود مورد استفاده در صنعت عطرسازی از درخت کاج تهیه می‌شود و دارای رایحه بسیار غلیظی است.

اسطوخودوس

استفاده از اسطوخودوس و لوندر از دیرباز در ساخت عطر به خصوص عطرهای مردانه رواح داشته و امروزه با توجه به استرس و فشارهای زندگی بع دلیل آرامش بخش بودن با کیفیت بالاتری در عطرها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اسطوخودوس خانواده وسیعی دارد و گونه‌های مختلفی دارد بنابراین رایحه آن در قسمت‌های مختلف، بسته به محل کشت متفاوت است.

چرم

چرم موجود در رایحه از درخت‌های توس و سروکوهی استخراج می‌شود و ماندگاری بالایی دارد. این نوع اسانس معمولا به نسبت بقیه اسانس‌های ماندگار، قیمت کمتری دارد و بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعضی از ترکیبات شیمیایی که در ساخت چرم‌های مصنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز با استخراج تبدیل به عصاره چرم می‌شوند و در عطرسازی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

چوب درخت سرو

این چوب نیز از عطر و بوی بسیار خوبی برخوردار است و این امر، سبب می‌شود تا در عطر سازی مورد استفاده قرار گیرد. ماندگاری بالایی دارد اما ماندگاری این رایحه از بقیه رایحه‌های ماندگار، کمتر است.

مشاهده زیر می تواند در زمینه شناخت انواع عطر به شما کمک کند.

 

سخن آخر

تکمیل استایل نیازمند به شناخت عطر مورد علاقه است. خیلی از افراد بدون شناخت انواع عطر یا انواع رایحه اقدام به خرید می‌کنند. در این مقاله  به تفاوت میان عطرهای مختلف، تفاوت میان رایحه‌ها، نت‌های بویی متفاوت و اسانس‌های مورد استفاده پرداخته شد و نکاتی نیز در مورد راه‌های ماندگار کردن عطر ارائه شد . امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.

منابع

perfumedirect

catwalkyourself