نحوه درست نگهداری عطر

چه کسی دوست ندارد یک روز کامل بوی خوشی بدهد؟ زدن عطر مورد علاقه تان می‌تواند به شما در این امر کمکی بسیاری کند، اما شاید شما هم متوجه شده باشید که ماندگاری عطرها با گذر زمان کم و کمتر می‌شود. این اتفاق ممکن است به این دلیل باشد که شما در استفاده و نگهداری عطر دقت و حوصله کافی را به خرج نمی دهید. در حقیقت عطرها با گذشت زمان نه تنها رقیق شده و از بین می‌روند، بلکه رنگ و رایحه آن ها هم تغییر کرده و خراب می‌شود، حتی ممکن است بو و رایحه بدی بگیرند. اگر در نگهداری عطر دقت نکنید بعد از گذشت چند ماه بوی آن می‌تواند شروع به تند شدن و بد بو شدن کند.

متأسفانه، اگر شما هم جزو افرادی هستید که عطر خود را در حمام یا کابینت دستشویی می‌گذارید، باید بدانید که از آن به درستی نگهداری نمی‌کنید. اما شما تنها نیستید، اکثر مردم نمی‌دانند که نکات زیادی در استفاده و نگهداری از عطر جهت افزایش ماندگاری آن وجود دارد. در این مقاله از مجله آرایش و زیبایی میس و مستر ما بهترین نکات و روش ها برای بیشتر کردن ماندگاری عطر و شرایط نگهداری ادکلن را به شما آموزش می‌دهیم.

نگهداری عطر

چرا کیفیت عطر از بین می‌رود؟

ترکیبات عطرها در صورت عدم نگهداری مناسب، به دلایل مختلفی کیفیت خود را از دست می‌دهند، یا رایحه آن‌ها کاملا از بین می‌رود. این عوامل شامل دما، نور خورشید، رطوبت و مواد آلی خارجی هستند. در ادامه نکاتی که در نگهداری عطر باید بدانید را به شما می‌گوییم.

نحوه درست نگهداری عطر برای افزایش ماندگاری آن

1.با باز شدن در عطر و اولین استفاده شمارش معکوس شروع می‌شود

جالب است بدانید که عطر تا زمانی درب آن که باز نشود، بکر خواهد ماند. تماس اسپری بطری عطر با اکسیژن باعث می‌شود تا عطر داخل آن رقیق و اکسیده شود. با وجود اکسیژن بیشتر و بوی کمتر در بطری، طبیعی است که بوی آن پخش می‌شود. بعد از اولین استفاده ساعت گذر عمر عطر شروع به تیک زدن می‌کند، بنابراین در هنگام زدن اولین عطر توجه داشته باشید که شمارش معکوس شروع شده است.

2. مکانی تاریک را برای نگهداری عطر انتخاب کنید

نور خورشید بزرگترین دشمن عطر است! بطری‌های عطر می‌توانند مثل منشور عمل کنند. وقتی خورشید به آن‌ها برخورد می‌کند، رنگین کمانی از نور در اتاق خواب شما ساخته می‌شود. متأسفانه، همین شکست نور باعث شکسته شدن ساختار مولکولی مایع معطر درون بطری عطر شده و در صورت پلاستیکی بودن بطری عطر حتی می‌تواند آن را ذوب کند. برای جلوگیری از تغییر ساختار حساس یک عطر، بطری خود را در مکانی عاری از نور طبیعی و غیر طبیعی نگهدارید. برای نگهداری از عطر مکان های تاریک و خنک مثل گنجه، کمد و … گزینه مناسبی هستند.

3. عطر خود را در جای خشک نگهداری کنید

مولکول های آب به راحتی با ترکیبات درون بطری عطر شما ترکیب شده و ساختار شیمیایی رایحه عطر شما را نابود می‌کنند. رطوبت روی عطر تأثیر بدی می‌گذارد و می‌تواند باعث بروز واکنش های شیمیایی ناخواسته شود. به همین دلیل از نگهداری عطر در حمام و مکان‌های مرطوب جدا خودداری کنید. اگر در آب و هوای مرطوب زندگی می‌کنید ممکن است نگه داری عطر و ادکلن برای شما کاری سخت و دشوار باشد، اگر یک اتاقی با دستگاه خشک کن دارید، مکانی ایده آل برای نگهداری عطر های شماست.

4.حمام قبرستان عطر شماست

بله، درست است که به آن ادوتویلت گفته می‌شود، ولی نباید در حمام نگهداری شود. متداول ترین اشتباه در نگهداری طولانی مدت عطر، نگه داشتن بطری آن در حمام است. حمام ها دارای رطوبت شدید و نوسانات دمای زیاد هستند و شرایط مناسبی برای داشتن یک قبرستان عطر را فراهم می‌کنند. در عوض، برای نگهداری عطر و ادکلن خود به دنبال کمدچه یا کمدی خشک و تاریک در خارج از حمام باشید.

نگهداری عطر در حمام

5.عطر خود را در جعبه اصلی خود نگه دارید

وقتی شک دارید که مناسب ترین جا برای نگهداری عطر کجا می‌تواند باشد، به جز جعبه اصلی عطر به جای دیگری فکر نکنید. با این که یک جعبه مقوایی ممکن است ضعیف و ناکارآمد به نظر برسد، اما جالب است بدانید که این جعبه ها برای نگه داشتن عطر و ادکلن در داخل خود ساخته شده اند. نگهداری بطری عطر در جعبه اصلی می‌تواند به طرز چشمگیری عمر یک عطر را افزایش دهد. حال اگر آن را در یک کمد تیره هم بگذارید، یک مکان امنیتی فوق پیشرفته برای عطر خود ساخته اید.

ماندگاری بیشتر عطر در جعبه اصلی

6. یک قفسه های پایین کمد استفاده کنید

اگرچه ممکن است این امر واضح به نظر برسد، اما نکته مهمی برای حفظ امنیت عطر شماست. نگه داشتن یک عطر گرانبها در قفسه‌های بالا ممکن است شرایط سقوط و شکستن آن را فراهم کند. شکستن یک بطری عطر اتفاقی غم انگیز و غیر ضروری است که کل اتاق را برای هفته ها با بوی قوی و غم انگیز خود پر می‌کند. حتی اگر بطری نشکند، ضربه ای که به بطری عطر هنگام فرود وارد می‌شود، می‌تواند پیوندهای شیمیایی عطر را بشکند و بوی آن را خراب کند. سعی کنید همیشه طبقات پایین قفسه‌های کمد را به عطرهایتان اختصاص دهید.

مکان های مناسب برای نگهداری عطر

7. در صورت عدم استفاده از عطر درب آن را بسته نگه دارید

اکسیژن بدترین دشمن عطر است. عجله در کار و برای رسیدن به قرار یک آیین معمول است که همه ما آن را تجربه کردیم. اما اگر کلید و کیف پول هم یادتان رفت، هرگز نباید فراموش کنید که درب بطری عطر را حتما ببندید. نگهداری عطر بدون درب آن حتی برای چند ساعت می‌تواند باعث خراب شدن محتویات درون عطر و تبخیر آن بشود.

نگهداری طولانی مدت از ادکلن

8. از تکان دادن بیش از حد بطری عطر خودداری کنید

اگرچه به نظر می‌رسد که تکان دادن بطری عطر به رایحه و بوی آن کمک می‌کند، اما در واقعیت برعکس آن را انجام می‌دهد. مشابه اکسیژن دوست مزاحم ما، تکان خوردن یک عطر باعث اکسیداسیون ناخواسته رایحه عطر مورد علاقه ما از طریق ایجاد حباب های درون بطری می‌شود. ناگفته نماند، بیشتر عطرها با پیوندهای شیمیایی ظریف و ترکیبات پیچیده ساخته می‌شوند که به راحتی قابلیت تخریب شدن را دارند. به همین دلیل برای افزایش طول عمر عطر از تکان دادن بطری آن خودداری کنید.

9. عطر خود را در بطری اصلی آن نگه دارید

تا به حال این بطری های نگهدارنده عطر زیبا و درخشنده را روی میز آرایش مادربزرگ یا بستگان خود دیده اید؟ این بطری ها با این که ظاهر جذاب و زیبایی دارند، اما گزینه ای مناسبی برای نگهداری عطر در درون خود نیستند. بطری‌های نگهدارنده عطر تزئینی جلوه زیبایی به میز آرایش می‌دهند اما در عین حال می‌توانند یکی از سریعترین راه ها برای تغییر رایحه عطر و اکسیده شدن ترکیبات آن باشند. بطری های اصلی برای همه عطرها و ادکلن ها به صورت پلمپ ساخته شده اند و دارای اسپری مخصوصی در سر خود هستند تا فقط مقدار مناسبی رایحه را پراکنده کرده و از ورود هوای اضافی به درون بطری جلوگیری کنند.

اگر برای نگهداری عطر به هر دلیلی مجبور به تغییر شیشه عطر و ادکلن شدید، باید آن را در یک شیشه مات و تیره بریزید و عمل انتقال و جابجایی را خیلی سریع انجام دهید تا تحت تاثیر هوا قرار نگیرد.

راه های افزایش ماندگاری ادکلن

10. هنگام سفر از نسخه کوچک‌تر عطر خود استفاده کنید

سفر کاری؟ عروسی در شهری دیگر؟ می‌خواهید در هنگام مسافرت عطر خود را به همراه داشته باشید و اما درباره نحوه نگهداری عطر خود نگرانید؟ برای جلوگیری از خراب شدن عطر مورد علاقه‌تان، نسخه کوچک‌تری از عطر را هم خریداری کنید تا در مسافرت‌ها به جای بردن عطر اصلی بطری کوچک‌تر را همراه خود ببرید. همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم ، با باز شدن درپوش عطر روند پوسیدگی عطر آغاز می‌شود و با تکان خوردن آن ترکیبات داخل عطر بهم می‌ریزد. با خرید بطری کوچک به اندازه مسافرت، دیگر لازم نیست نگران گرما و رطوبت هوا و عوامل دیگری که به عطرتان آسیب می‌رسانند، باشید.

خوشبو ترین عطر

11. در نگهداری عطر خود به ثابت بودن دما توجه کنید

عطر خود را در جایی خنک و با دمای ثابت نگه دارید. یکی از عواملی که باعث تغییر در ترکیب شیمیایی عطر می‌شود، تغییرات دما است. گرما باعث شکسته شدن پیوند‌های شیمیایی بین مولکول‌های عطر شده و خواص آن را از بین می‌برد، حتی ممکن است ترکیبات خطرناک ناخواسته‌ای در عطر به وجود آورد که منجر به آسیب پوستی یا التهاب شود. سرمای بیش از اندازه هم باعث تغییر در ساختار شیمیایی رایحه عطر شده و ماندگاری آن را کاهش می‌دهد. اطمینان حاصل کنید که بطری شما در معرض حرارت، گرما یا سرما نباشد. 60 درجه فارنهایت دمای مناسبی برای نگهداری عطر است.

12. تغییر رنگ عطر را بررسی کنید

بررسی تغییر رنگ عطر نه یک نکته برای نگهداری عطر، بلکه یک عادت خوب است. تغییر رنگ در یک عطر می‌تواند به معنای آن باشد که هر یک از اقدامات احتیاطی که گفته شد، ممکن است رعایت نشده باشد. همه چیز به مواد تشکیل دهنده عطر بستگی دارد. ترکیبی که با مواد طبیعی ساخته شده است با گذشت زمان تیره تر می‌شود، اما بوی آن بی نظیر می‌ماند. از طرف دیگر عطرهای مصنوعی خیلی دچار تغییر رنگ یا تبدیل به روغن نمی‌شوند. اگر چنین تحولی رخ دهد، به این معنا است که عطر شما امکان دارد رایحه و ماندگاری دلپذیر خود را از دست بدهد و نگهداری عطر درست نبوده است.

نکات مهم در نگه داری مناسب از عطر
13. اپلیکاتور یا افشاننده عطر را تمیز کنید

همه عطرها “افشانه” ندارند و بعضی از آن ها دارای اپلیکاتور و یا رول سر شیشه خود هستند. در این صورت بعد از استفاده، آلودگی وارد مایع عطر می‌شود. بنابراین توصیه می‌کنیم، که پس از هر بار استفاده برای نگهداری عطر، اپلیکاتور آن را خوب و با دقت تمیز کنید.

آیا نگهداری عطر در یخچال امکان پذیر است

بحث های زیادی پیرامون نگهداری مناسب عطر و نگهداری ادکلن در یخچال وجود دارد، اما شما می‌توانید عطرها را بسته به نوع آن ها، در یخچال ذخیره کنید. با گذاشتن ادکلن در یخچال دمای سرد آن می‌تواند تعادل شیمیایی ظریف یک عطر را به هم بریزد. با این وجود ادکلن و ادوتویلت را، به دلیل داشتن مواد شیمیایی قوی تر، می‌توان در یخچال نگهداری کرد. اما فرمول شیمیایی همه عطرها یکسان نیست و گذاشتن عطر در یخچال برای همه توصیه نمی‌شود. درواقع اگر به دقت از آنها مراقبت نشود ممکن است رایحه آن ها عوض شود یا بطری آن‌ها در اثر سرما ترک بخورد.

در ادامه چند روش هم برای افزایش ماندگاری عطر رو لباس به شما پیشنهاد می‌کنیم.

شرایط نگه داری ادکلن

برای افزایش ماندگاری عطر روی بدن و لباس چه باید کرد

  1. بعد از حمام از عطر استفاده کنید.

برای ماندگاری بیشتر عطر روی بدن‌تان، بعد از اینکه حمام کردید به خود عطر بزنید. این کار باعث می‌شود تا عطر مدت بیشتری روی بدن شما بماند و پخش بوی بیشتری داشته باشد.

  1. عطر را به این سه نقطه از بدن بزنید

ماندگاری بوی عطر فقط به کیفیت آن نیست. اگر می‌خواهید بوی عطرتان ماندگاری بیشتری برجای بگذارد، عطر را در ۳ نقطه از بدن اسپری کنید.

مُچ دست، پشت گوش‌ها و پشت زانوها. این ۳ ناحیه از بدن، نقاطی هستند که نبض بدن از آن‌ها عبور می‌کند. بعد از این ۳ نقطه موهای سر هم جای مناسبی برای عطر زدن است. هرجایی که بروید رَدی از بوی خوش در هوا به جا خواهید گذاشت.

نقاط مناسب برای ادکلن زدن

  1. قبل از عطر زدن از مرطوب بودن پوست اطمینان حاصل کنید.

استفاده از لوسیون بی بو زیر عطر، باعث مرطوب شدن پوست شما شده و در عطر بهتر روی پوست تثبیت می‌شود.

  1. قبل از استفاده مقدار کمی از وازلین را به نقاط نبض خود آغشته کنید.

برای نگهداری بیشتر عطر روی بدن، قبل از استفاده مقدار کمی از وازلین را روی نقاط نبض خود بمالید. وازلین به عنوان یک تثبیت کننده برای رایحه عمل می‌کند و به ماندگاری آن کمک خواهد کرد. جالب است بدانید ماندگاری عطر های روغنی هم بیشتر از عطر های دیگر است.

خرید عطر جیبی

  1. کمی از عطر را درون شامپو بریزید.

این کار باعث می‌شود تا موهایتان با هر بار شستشو بوی عطر مورد علاقه تان را بگیرند و عطر ماندگاری بیشتری روی موهایتان داشته باشد.

  1. برای مدت طولانی از یک عطر خاص استفاده نکنید.

خیلی از افراد فقط از یک نوع عطر خاص استفاده می‌کنند، جالب است بدانید که با گذشت زمان، بدن به بوی عطر عادت می‌کند و دیگر آن جذابیت و شفافیت عطر خالص را ندارد، بنابراین پیشنهاد می‌شود از عطر‌های مختلف و رایحه‌های خنک و گرم در زمان‌های مختلف استفاده کنید تا هم بدن به یک نوع رایحه عادت نکند و هم جذابیت عطرهای مختلف را تجربه کنید.

اما اگر در انتخاب عطر مناسب دچار سردرگمی می شوید و برای شما کاری سخت و گیج کننده است، نگران نباشید مقاله زیر به شما در انتخاب عطر مناسب کمک زیادی خواهد کرد:

راهنمای کامل انتخاب عطر و ادکلن مناسب خانم ها و آقایان

سخن آخر

در این مقاله از مجله آرایش و زیبایی میس و مستر نکاتی که در نگهداری عطر و ماندگاری بیشتر آن باید در نظر بگیرید را به شما آموزش دادیم. به یاد داشته باشید که از گذاشتن عطر در حمام، جاهای مرطوب و یا در برابر نور مستقیم جداً خودداری کنید. بهترین مکان برای نگهداشتن عطر جعبه اصلی آن است و با گذاشتن جعبه اصلی در کمدی با دمای ثابت یک مکان فوق امنیتی را برای نگهداری عطر مورد علاقه تان می‌سازید. درباره ماندگاری بیشتر عطر روی بدن هم بهتر است بدانید که عطر روی پوست چرب و مرطوب ماندگاری بیشتری دارد. برای بیشتر شدن پخش بو و ماندگاری عطر آن را روی نقاط نبض دار پوست خود مثل روی مچ دست، پشت آویز گوش و گردن بزنید.

نگه داری ادکلن

منابع

fragrancex

fragrancex.com