انواع رژ‌ لب

رژ لب، اولین کلمه ای است که با فکر کردن به آرایش در ذهن اغلب افراد تداعی می شود. استفاده از رژ در روتین آرایشی بیشتر خانم ها قرار دارد و در تمام کیف های لوازم آرایشی پیدا می شود. وسیله ای منحصر به فردی که می تواند در گام های آخرین یک آرایش تمام و عیار استفاده شود یا در شرایطی دیگر تنها آرایشی باشد که بر چهره فرد دیده می شود. در طول تاریخ و برای هزاران سال، زنان و مردان از انواع رژ لب یا محصولات مشابه برای زیباتر شدن استفاده کرده اند و امروز تنوع بسیار گوناگونی از آن تولید می شود. به طوری که پیدا کردن رژ لب دلخواه و مناسب نیازتان ممکن است کاری چالش بر انگیز باشد. برای آشنایی با رژ، نحوه زدن آن، مدل ها و انواع رژلب در ادامه با میس و مستر همراه شوید.

رژ لب چیست؟

هر چیزی که به لب های شما رنگ زیبایی بدهد را می توان نوعی رژ دانست. هدف نهایی این محصول رنگ دادن، نرم کردن و دادن کمی درخشش به لب ها است. امروزه از فرمول های متنوعی برای ساخت انواع رژ لب یا ماتیک استفاده می شود و هیچ محدودیتی در انتخاب خود نخواهید داشت.

به طور مثال پیگمنت های رنگ لب برخی افرد کم رنگ و ملایم است و می توانند تنها با رژ لبی ملایم و رنگ های طبیعی به چهره خود شادابی و طراوت را هدیه کنند. ست کردن رنگ رژ‌ با لباس یا حتی تی‌شرتی که بر تن کرده اید نیز شما را بشاش تر و پر جنب و جوش تر نشان می دهد.

چگونه رژ لب بزنیم؟

همه ما رژ لب زدن را بلدیم و این کار را بارها انجام داده ایم اما با چند نکته کوچک می توان زیبایی آن دوچندان کرد. نکاتی که باید قبل از رژ زدن آن ها را انجام دهید تا دوام و ماندگاریش بیشتر (البته همیشه گزینه رژ زدن سریع و بیرون رفتن نیز پیش روی شماست) شود.

پیش از هر کاری باید لب هایتان را با انواع پاک کننده ها و شوینده های آرایشی به خوبی تمیز کرده و سپس آن ها را مرطوب نمایید. اگر هر نوع بیسی برای آرایشتان استفاده می کنید، مقداری از کرم پودر یا کانسیلرتان را بر روی لب ها بمالید، چرا که رنگ طبیعی هر شخصی با دیگری متفاوت است و ممکن است بعضی ها لب هایی کبود و گروهای دیگر لب های قرمز رنگ داشته باشند. بنابر این با داشتن زمینه خنثی، رنگ رژ ‌بر روی لب بدون تغییر خواهد بود.

استفاده از خط لب، قدم بعدی برای زدن انواع رژ لب است. خط لب موجب افزایش ماندگاری و دوام رژ شده و از طرفی از پخش شدن رژ، چه در هنگام زدنش و چه بعد از آن جلوگیری می کند. تفاوت خط لب با رژ غلظت بیشتر و خشک تر بودن آن ها است، به همین خاطر هم دیرتر پخش و پاک می شوند.

بهتر است از خط لب همرنگ و یا نزدیک به رنگ لب خودتان استفاده کنید. اگر قصد رفتن به مهمانی را دارید می توانید پیش از زدن رژ لب جامد خط لب را به تمام لبتان بزنید تا مانع ریختن، پخش شدن یا به طور کلی پاک شدن آن بشود. برخی ترجیح می دهند، پیش از زدن انواع رژ‌ لب مایع نیز از خط لب استفاده کنند. رژ لب های مایع، دوام بالایی دارند اما بسته به فرمولاسیون خاصشان در نزدیکی خط لب ترک ترک شده یا می ریزند. با استفاده همزمان از خط لب دیگر دچار چنین مشکلاتی نشده و می توانید با خیال راحت از پاک نشدن رژتان، غذا بخورید.

نحوه تشخیص رژ لب بدون سرب

وجود فلزات سنگین و تهدید سلامتی، یکی از نگرانی های بسیاری از افرادی است که به دنبال راه حل های گوناگون برای تشخیص رژ لب بدون سرب هستند. معروف ترین تست آن هم، تست انگشتر طلا است، اما آیا این گزینه حقیقت دارد؟ باید بگوییم که خیر! هیچ مدرک علمی دال بر حقیقت داشتن این آزمون وجود ندارد. پس چگونه از ایمنی سرب رژ لب مطمئن شویم؟ سازمان بهداشت جهانی و FDA تا ۲۰PPM سرب را برای صنایع آرایشی مجاز دانسته اند. آزمایش ها نشان می دهد که رژ لب هایی که
دارای افزودنی های رنگی مجاز، سربی در محدوده (۶/۳ – ۰۹/۰ قسمت در میلیون) دارند که هیچ زیانی برای بدن ندارد.

به زبان ساده‌تر، استفاده از انواع رژ لب از برندهای معتبر حتی حاوی مقدار اندکی سرب، هیچ خطری برای سلامتی ندارد.

کدام یک از انواع مدل رژ لب را بخریم؟

رژهای موجود در بازار از نظر جنس، بافت و نوع کارایی با یکدیگر تفاوت دارند. در ادامه پرطرفدارترین انواع رژ لب را بررسی می کنیم:

انواع رژ لب مات

رژهای مات اصلا براق نبوده و نوری را منعکس نمی کنند. این ماتیک ها بر روی لب نمایی لوکس و مخملی دارند و رنگ هایشان غنی و فشرده است. به طور معمول ماندگاری و دوام آن ها بر روی لب بیشتر است. بافتشان به نسب سفت تر بوده که موجب شده پخش کردن یکنواختشان بر روی لب کمی دشوار باشد. نکته منفی انواع رژ لب های مات ، خشک بودنشان در حین استفاده یا پس از مصرف است.

انواع ماتیک نیمه مات

آنها درخشش لطیفی دارند که لب ها را نرم تر و کمی حجیم تر نشان می دهد. انواع رژ ها ی نیمه مات ترکیبی از بهترین ویژگی های رژهای براق و مات هستند که در یک محصول جمع شده اند. استفاده از این رژها احساس راحتی، رطوبت و آبرسانی بیشتری نسب به رژهای مات دارد و همچنین ماندگاریش نسبت به رژهای براق بیشتر است.

انواع رژلب ها ی کرمی

رژهای کرمی در مقایسه با رژهای شفاف و براق پوشانندگی بیشتری دارند و بافتشان روی لب با حالتی براق و درخشان همراه است. در آن ها ترکیبات مومی بیشتری به کار رفته که موجب افزایش ماندگاری رژ لب می شود. آن ها در انواع رژ لب براق، مخملی و اکلیلی تولید شده و گزینه مناسبی برای موقعیت های رسمی و غیر رسمی هستند.

انواع رژ لب ها ی مخملی

رژهای مخملی نوعی پرطرفدار از رژهای مات و نیمه مات هستند که لب را حجیم تر نشان می دهند و بافت برجسته ای بر روی لب دارند. برای زیبایی و لطافت بیشتر از بهترین مارک رژ‌لب مخملی موجود در بازار استفاده کنید.

رژ‌ لب مخملی

انواع رژ لب های براق (لیپ گلاس)

جلوه ای براق و درخشان که حجم لب های شما را افزایش می دهد. این ظاهر خیره کننده به خوبی لب ها را آبرسانی کرده و احساس راحتی به شما می دهد. البته به خاطر همین ترکیبات مرطوب کننده زیاد، احتمال دارد سریع از روی لب پاک شود. میزان رنگ دهی آن ها معمولا کم تر از رنگی است که از داخل بسته بندی دیده شده و حالت ملایمی دارند.

 

رژهای مات یا مرطوب و درخشان؟

هر کسی به دنبال محصولی است که بیشترین احساس راحتی را با آن داشته باشد. رژی با حس راحتی روی لب، مرطوب کننده و ماندگاری و دوام بالا، اما متاسفانه این ویژگی ها با یکدیگر یکجا نمی گنجند. نقد به انواع رژ لب های با دوام بالا این است که خشک هستند،‌ متاسفانه همین خشک بودن است که موجب افزایش ماندگاری آنان شده است. چه از رژهای معمولی استفاده کنید و چه از رژهای مایع در هر صورت باید کمی از رطوبت را فدای ماندگاری بیشتر نمایید.

اگر می خواهید رطوبت یا درخشندگی آن را افزایش دهید، می توانید کمی از رژهای براق را روی رژ مات خود استفاده کنید. همچنین طرفداران رژهای براق و مرطوب باید در نظر داشته باشند که، دوام آن ها خیلی طولانی نیست و در طول روز نیاز به چندین بار تجدید دارند. اگر همزمان با خط لب از این محصولات استفاده کنید، دوام آن ها افزایش می یابد. چرا که خط لب ها خشک تر بوده و همچنین زیرساز مناسب و زیبایی چه برای خود لب و چه اطراف آن هستند و پس از گذشت زمان لبتان کاملا بدون رنگ نخواهد بود.

مشکلات خوردن غذا و رژ لب

غذا خوردن از آن دسته کارهایی است که می تواند حسابی رژ لب را پاک یا خراب کند. اگرچه بسته به ترکیبات و فرمولاسیون رژی که انتخاب کرده اید، ممکن است بعد از غذا هنوز رژ‌ داشته باشد اما تمیزی و زیبایی آن مثل قبل نخواهد بود. بنابر این بهتر است در چنین شرایطی حتما رژتان را همراه خود داشته باشید. روغن و چربی رژ را در خود حل می کنند و به همین خاطر غذاهای چرب سریع تر رژ را پاک می کنند.

تنوع بسته بندی و بافت رژها

انواع ماتیک یا رژ لب در بسته بندی ها و شکل های ظاهری متفاوتی تولید می شوند که هر کدام بافت و ویژگی های منحصر به خود را دارند.

رژ جامد، معروف ترین و پرفروش ترین

قدیمی ترین و رایج ترین نوع ماتیک که کاربرد آسانی دارد. رنگدانه های آن اغلب در مقایسه با نوع مایع قوی تر است و در تنوع رنگی بیشتری تولید و عرضه می شود. رژ لب جامد به اشکال مختلفی مثل رژهای پیچی یا معمولی، کاسه ای یا پالتی و رژ لب مدادی تقسیم بندی می شوند که روش استفاده و نوع کاربرد هر کدام متفاوت است.

رژ لب جامد

رژ پیچی: پرفروش ترین و معروفترین نوع رژ که همه با آن آشنایی دارند.

رژ کاسه ای: رژهای کاسه ای بیشتر توسط آرایشگران حرفه ای استفاده می شوند و برای استفاده از آن ها به قلم مو و براش آرایشی نیاز است.

رژ مدادی: ظاهر رژهای مدادی شبیه به خط لب اما با قطر مدادی کلفت تر است. استفاده از آن ها بسیار راحت بوده و نتیجه ای دقیق و منظم دارند.

انواع رژ لب مایع ، محصولی برای استفاده روزانه

رژهای مایع از دیگر نوع پرطرفدار هستند که در انواع رژ لب مات، نیمه مات، کرمی، مخملی و براق تولید می شوند. حمل آنان در کیف آسان تر بوده و با توجه به چهره و استایل گوناگون افراد در رنگ ها و بافت های مختلف و هیجان انگیزی فروخته می شوند.

لاک لب یا تینت لب: لاک لب نوعی رژ مایع است که ماندگاری و دوام طولانی مدتی دارد. این محصولات دارای رنگ های مات و براق بوده و اغلب فاقد بو هستند. بسته بندی آن ها شباهت زیادی با لاک ناخن دارد و روی لب بسیار طبیعی به نظر می رسند.

برق لب: برق لب ها اکثرا از نوع رژ مایع بوده و لب را مرطوب و درخشان می سازند. رنگدانه های آنان بسیار کم است و پوشانندگی زیادی ندارند اما لب های را چرب و براق نشان می دهند. برق لب های فاقد رنگ و کاملا شفاف نیز برای حفاظت از لب یا استفاده بر روی سایر رژها استفاده می شوند. برق لب در بیشتر مواقع دارای SPF‌ است و در مقابل اشعه آفتاب از لب محافظت می کند.

تفاوت رژ لب مایع با رژ لب مدادی جامد

رژهای مایع کاربری بسیار آسانی دارند و برای استفاده در هر مکانی مناسب هستند، اما رژهای مدادی جامد با دقت بسیار بر روی لب زده می شوند. رژ لب مدادی را می توان به عنوان بیس و برای افزایش ماندگاری سایر رژها استفاده کرد، در مقابل رژهای لب مایع (مخصوصا برق لب) گزینه فوق العاده ای برای استفاده بر روی دیگر رژها می باشند.

انتخاب رنگ رژ‌لب

انتخاب رنگ رژلب تاثیر چشمگیری در نتیجه نهایی آرایش و چهره افراد دارد. بهتر است رژ را با رنگ پوست، لباس، آرایش دیگر قسمت های صورت و متناسب با محلی که می خواهید بروید، انتخاب نمایید. در کل خانم های زیادی رژ لب هلویی براق و رژ لب کالباسی را انتخاب می کنند که رنگ هایی طبیعی، مناسب استفاده روزانه و متناسب برای بسیاری از شرایط هستند. در نهایت استفاده از هر نوع رژ‌لبی بر روی لب ها زیبایی خاص خودش را دارد.

انتخاب رنگ رژ

رژ لب پوست های تیره

به افراد دارای پوست تیره یا برای آرایش های برنزه و کاراملی استفاده از رنگ های با تناژ قهوه ‌ای، بنفش، کاراملی، شرابی و قرمز با پایه آبی را توصیه می کنیم.

رژ‌لب پوست های سبزه

رنگ های قهوه‌ ای، بنفش، کاراملی، شرابی و قرمز با پایه آبی بیشترین همخوانی را با پوست های سبزه دارند.

رژ لب پوست های گندمی

صورتی، ارغوانی، هلویی و قرمز آلبالویی با پوست های گندمی ترکیب بسیار زیبایی را ایجاد کرده و جلوه چهره آن ها را دوچندان می سازند.

رژ‌لب پوست های سفید

صورتی روشن، مرجانی (صورتی مایل به نارنجی)، هلویی و رنگ قرمز خاکی با پوست های سفید و صورتی ترکیب فوق العاده زیبایی را شکل می دهند و می توانند بهترین انتخاب برای این دسته افراد باشند.

 لب های سالم، راز اصلی رژ زیبا

محصولات آرایشی از جمله رژ لب هرچقدر که زیبا و باکیفیت باشند، با داشتن بیس زیبا، جلوه بهتر و جذاب تری به شما خواهند داد. لب های سالم و مرطوب که پوسته پوسته نمی شوند نیز راز رژهای زیبا هستند. به همین خاطر سلامتی و مراقبت از لب به اندازه رسیدگی به دیگر قسمت های صورت و بدن اهمیت دارد.

بالم لب و ویژگی های آن

بالم لب نوعی موم یا کرم است که خاصیت نرم کنندگی و مرطوب کنندگی بالایی دارد. این محصولات لب ها را آبرسانی کرده و چرب می سازند و مانع ایجاد سنگینی، چسبندگی و ترک خوردن آن ها می شوند. لب ها بدلیل نداشتن غدد تعریق مستعد خشکی (مخصوصا در فصل زمستان) هستند.

اصلی ترین مواد تشکیل دهنده بالم لب شامل ترکیبات نرم و مرطوب کننده مانند لانولین، موم زنبور عسل، وازلین، روغن نارگیل، روغن دانه آفتابگردان و پارافین است. بالم های لب بهترین راهکار برای درمان سریع خشکی لب و رفع خشکی لب به شمار می روند.

ترک عادت خیس کردن لب با زبان

برخی عادت دارند به طور مداوم لب هایشان را با زبانشان مرطوب کنند و حتی در هنگام بروز خشکی این کار را بیشتر انجام می دهند. این کار نه تنها خشکی را برطرف نکرده بلکه موجب بیشتر شدن آن نیز می شود. بهتر است این عادت ترک و از انواع بالم و آب رسان لب استفاده شود.

پاک کردن انواع رژلب در هنگام خواب و استراحت

پس از مدتی طولانی پوست شما نیاز دارد که کمی استراحت کند و به اصطلاح نفس بکشد. به همین خاطر بهتر است برای سلامتی پوست صورت و لب خود، در هنگام خواب و استراحت آرایش را با استفاده از پاک کننده های آرایشی و مواد شوینده کاملا پاک و تمیز نمایید.

استفاده از اسکراب لب

اسکراب یا همان لایه بردار لب موجب درمان خشکی لب شده و برای شادابی و نشاط هرچه بیشترشان ضروری است. اسکراب علاوه بر رفع خشکی به درمان ترک و پوسته پوسته شدن نیز کمک می کند. توجه داشته باشید که استفاده از اسکراب لب در هنگام داشتن تبخال توصیه نمی شود.

در این مطلب بررسی کردیم که رژ لب چیست و چگونه باید به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کنیم. ویژگی های رژ سالم و تاثیر آن بر سلامتی را گفتیم. پس از آن درباره نحوه انتخاب رنگ و نوع رژ لب توضیحاتی را ارائه دادیم. در آخر به اهمیت لب های سالم در زیبایی هرچه بیشتر لب ها پرداختیم. در بخش نظرات پاسخگوی سوالات بیشتر شما خواهیم بود.

 


 

سوالات متداول مربوط به استفاده از رژ لب

چرا رژهای مات طرفداران زیادی دارند؟

انواع رژ لب مات دارای تراکم رنگی و موم بیشتر در مقابل روغن کم تری هستند، که موجب شده محصولاتی با دوام و ماندگاری طولانی‌تر باشند. البته این نوع از رژها کمی خشک تر بوده و گاهی به همراه انواع برق لب استفاده می شوند.

بهترین مارک رژ لب مخملی کدام است؟

رژهای مخملی نوعی رژ مات یا نیمه مات هستند که لب را حجیم تر نشان می دهند و به آن جلوه ای مخمل گونه می بخشند. محصولات میبیلین (Maybelline)، رولون (Revlon) و گلدن رز (Golden Rose) برخی از پرطرفدارترین مارک های رژ لب مخملی را تولید می کنند.

چگونه رژهای ۲۴ ساعته را پاک کنیم؟

با استفاده از تمامی انواع پاک کننده ها و شوینده های آرایش صورت می توانید رژ خود را پاک کنید. اگر از این دست محصولات نداشتید کمی وازلین یا روغن نارگیل را به لب‌ های خود زده و حدود ۱ دقیقه صبر نمایید، سپس با پنبه نرم آن را پاک کنید.

چگونه رنگ رژ را آنلاین انتخاب نماییم؟

در وبسایت میس‌ و مستر عکس دقیق تمامی رنگ ها در کنار یکدیگر به شما نمایش داده می شود و می توانید به آسانی آن ها را مقایسه و رنگ دلخواه خود را انتخاب نمایید.