مزایا و مضرات کراتینه

داشتن موهای لخت و براق آرزوی بسیاری از خانم ها در این دوره و زمانه است. امروزه نه تنها خانم ها بلکه آقایان هم از روش کراتینه مو برای لختی و صافی دائمی موهای خود استفاده می کنند. اما قبل از انجام این کار درباره مضرات و مزایای کراتینه مو  هم اطلاعاتی داشته باشند.

بعضی از افراد بر این باورند که کراتینه مو ها برای سلامت کلی بدن فرد و حتی اطرافیانش مضر است؛ بعضی دیگر هم اعتقاد دارند مضرات کراتینه مو آنقدرها زیاد نیست که بخواهند از خیر موهایی صاف و براق که حداقل شش ماه دوام دارد بگذرند و مزایای کراتینه مو را از دست بدهند. در واقع این که  فواید کراتینه مو به مضرات کراتینه مو می ارزد یا بالعکس، به یک دغدغه بزرگ برای بیشتر آقایان و خانم ها تبدیل شده است. اگر شما هم جزء آن دسته افرادی هستید که می خواهید کراتینه کنید، اما نمی دانید که مزایای کراتینه مو بیشتر است یا مضرات کراتینه مو، با خواندن این مقاله از مجله آرایش و زیبایی میس و مستر دیگر هیچ سوالی در زمینه مزایا و مضرات کراتینه مو برای شما بی جواب باقی نخواهد ماند. و اما موضوعات مورد بحث در این مقاله موارد زیر می باشد:

 1. کراتینه مو
 2. مزایای کراتینه مو
 3. آیا کراتینه مو ضرر دارد و مضرات کراتینه مو چیست؟
 4. نکات لازم برای کاهش عوارض بعد از کراتینه مو

کراتین مو چیست و چه عوارضی دارد؟

کراتینه کردن مو یکی از روش های متداول صاف کردن مو و بر طرف کردن وزی موهاست که به آن لقب “صاف کننده معجزه گر” را هم داده اند. در واقع از کراتینه مو به عنوان یک متد طبیعی برای صاف شدن مو یاد می کنند، این در حالی است که از مواد شیمیایی مضری برای انجام آن استفاده می شود. اما مزایای کراتینه مو برای چه کسانی است و مضرات کراتینه مو چیست؟

افرادی که در اثر عواملی مانند سوختگی ناشی از مواد شیمیایی موی سرشان آسیب دیده است یا موهای دمیج (damage) دارند، می توانند از کراتینه و احیاء مو جهت ترمیم و تقویت موهایشان بهره ببرند. مزایای کراتینه مو نسبت به روش های دیگر خیلی بیشتر است، همین مزایای کراتینه مو آن را به یک روش درمانی محبوب تبدیل کرده است. البته به خاطر بسپارید که اولین راه برای درمان موهای که دمیج شده کوتاهی می باشد، و راه حل دوم استفاده از مزایای کراتینه مو است. اثر این نوع کراتین مو مشابه تقویت و ویتامینه موها می باشد.

تاثیر کراتینه کردن مو

به نظر شما یکی از مزایای کراتینه مو چیست؟ کاملا درست است! همانطور که گفته شد یکی از بزرگترین مزایای کراتینه مو آن صاف شدن و احیاء موهاست. در بخش‌های بعدی با فواید و معایب کراتین مو بیشتر آشنا می شوید.

فواید و مضرات کراتینه مو

در این بخش با مهم‌ترین فواید و مزایای کراتین مو آشنا می‌شوید و سپس مهم‌ترین مضرات کراتینه مو را می‌خوانید. 

1. مناسب برای انواع مو

کراتینه برای هر نوع مو با هر جنسی امکان پذیر است. مزایای کراتینه مو برای انواع مو مورد استفاده قرار می‌گیرد و محدودیتی ندارد. فرقی نمی‌کند که موهای شما مجعد باشد یا فر، صاف باشد یا حالت‌دار و یا حتی رنگ شده باشد، در هر صورت می توانید این روش را انجام داده و از مزایای کراتینه مو بهره‌مند شوید. اما اینکه گذشته از مزایای کراتینه مو آیا کراتین مو ضرر دارد یا نه، پرسشی است که در بخش بعد پاسخ آن را می‌دهیم.

2. حالت‌ دهی آسان؛ دیگر مزایا کراتینه مو

یکی از مزایای کراتینه مو این است که حالت دهی به آن ها خیلی راحت تر می ‌شود. همچنین لازم نیست برای اینکه به موهای خود حالت بدهید، حرارت وسیله‌های مربوطه مثل سشوار را بیشتر کنید یا از محصولات مختلف استفاده کنید. همین یکی دیگر از مزایای کراتینه مو است که باعث می شود موهای شما در معرض آسیب کمتری در برابر حرارت و مواد شیمیایی قرار ‌بگیرد.

3. مزایای کراتین مو مردانه

ممکن است بسیاری افراد، چه آقا و چه خانم، از وزی، فری و خشکی موهای خود راضی نباشند. امروزه روش‌های صافی مو (مانند کراتینه مو) دیگر فقط برای خانم‌ ها به کار برده نمی شود. در واقع کراتینه مو مردانه در حال حاضر در بسیاری از مراکز زیبایی و پیرایشگاه ها انجام می ‌شود. آقایان، به ویژه آن‌هایی که عاشق مو‌های بلند هستند، برای اینکه مو‌هایشان شاداب‌ تر و نرم ‌تر شود می توانند با مراجعه به یک سالن آرایشی از مزایای کراتینه مو بهره مند شوند. اما فراموش نکنید که حتما یک متخصص زیبایی آموزش دیده باید این کار را انجام دهد؛ وگرنه به جای مزایای کراتینه مو عوارض کراتینه مو برای مردان گریبانگیر شما هم خواهد شد. عوارض کراتینه مو مردانه را در بخش بعد خواهید خواند.

4. تاثیرگذاری فوق‌العاده؛ دیگر خواص کراتین مو

مهم نیست موهای شما چقدر فر و وز باشد کراتینه مو تاثیر فوق العاده خود را روی موهای شما می گذارد. در نتیجه مزایای کراتینه مو موهایی نرم و صاف خواهید داشت و ظاهر جدیدتان تا سه ماه ماندگار است. بعد از این مدت، موهای شما به حالت اولیه برمی‌گردد.

5. مراقبت های کمتر

یکی دیگر از مزایای کراتینه مو این است که شما در این روش نسبت به بسیاری از روش‌های دیگر، مراقبت‌های کمتری نیاز دارید. با کراتینه مو ها دیگر نیازی به استفاده از محصولاتی چون اسپری مو، موس و کرم های تقویت کننده نیست. این روش کراتینِ از بین رفته موها را تامین کرده و نتایج خوبی می دهد.

6. بهبود کیفیت ساختار مو

دیگر مزایای کراتینه مو این است که حفره‌های ساقه مو را با کراتین پر می کند و موهای شما، دارای ساختار و بافتی نرم ‌تر و براق ‌تر می شوند. در نتیجه، میزان وز شدن مو کاهش می یابد.

7. خواص کراتینه مو با درمان موخوره

بعضی از متخصصان مو ادعا دارند که یکی از فواید کراتین مو برای موخوره است و پس از 2 یا 3 بار انجام این روش موخوره های شما از بین می رود! البته هنوز این ادعای مزایای کراتینه مو به صورت علمی ثابت نشده و حتی در بخش عوارض کراتین مو چیست عکس این قضیه را خواهید خواند. 

8. مراقبت از مو در برابر اشعه نور خورشید و آلودگی

دیگر مزایای کراتینه مو این است که از اثرات مخرب اشعه خورشید و آلودگی روی موها جلوگیری کرده و موهای آسیب دیده را نیز ترمیم می کند. در هفته اول بعد از کراتینه مو این امکان وجود دارد که مو ها به دلیل وجود کراتین بیش از اندازه روی خود کمی کدر به نظر برسند. اما نگران نباشید چون نتیجه نهایی همان موهای صاف و براقی است که می خواهید داشته باشید.

9. شانه کردن راحت ‌تر مو

بعد از کراتینه مو ، موهایتان را می توانید به راحتی شانه کنید و حالت دهید. تا زمانی که روی موهایتان کراتین هست نیازی به استفاده از محصولات نرم‌کننده ندارید.

مزایای کراتین مو

10. ماندگاری طولانی مدت

از مزایای قابل توجه کراتینه مو این است که دیگر لازم نیست بعد از چند هفته به فکر درمان‌ های دیگر برای مو‌هایتان باشید. تاثیر روش کراتینه مو طولانی مدت است و می ‌تواند تا ۴ ماه ادامه داشته باشد. این موضوع به این خاطر است که کراتین در فولیکول‌های مو نفوذ کرده و آسیب ‌های ناشی از ریشه تا نوک مو را برطرف می‌ کند. با کراتینه مو مدت طولانی ‌تری از مو‌های براق و جذاب خود لذت می برید.

11. تقویت موها

یکی از مهمترین مزایای کراتینه مو تقویت موهاست. موادی که برای کراتینه طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند، سرشار از ویتامین‌های مورد نیاز مو هستند. استفاده از این مواد نه تنها باعث از بین رفتن وز مو می‌شود و موها را صاف و نرم می‌کند، بلکه ساقه مو را تقویت می‌کند. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند تا پس از کراتینه، مو های شما ظاهری سالم‌تر و جذاب‌تر داشته باشند.

12. داشتن موهای براق و لخت

از دیگر فواید کراتینه مو درخشان شدن آنهاست. در نتیجه مزایای کراتینه مو موها براق می شود و موهای براق باعث به وجود آمدن ظاهر زیبایی در افراد شده و اعتماد به نفس را نیز بالا می برد. با این روش دیگر نیازی به کار طاقت فرسای صاف کردن هر روزه موها نیست. بنابراین صرفه جویی در وقت برای داشتن ظاهری مرتب هم از مزایای کراتینه مو محسوب می شود.

13. مجعد نشدن مو با تغییر آب و هوا 

موهای خیلی از افراد در شرایط مختلف آب و هوایی خیلی زود وز و مجعد می شود. استفاده از کراتینه مو در این افراد، مشکل را به‌ طور کامل حل می‌کند. پس از کراتینه این افراد با حضور در مناطق مرطوب و یا حتی در معرض باران، می‌توانند مطمئن باشند که برای موهایشان اتفاقی نمی‌افتد.

حالا که با مزایای کراتینه مو کاملا آشنا شدید، به سراغ پاسخ دادن به اصلی ترین سوال این مقاله می رویم، آیا کراتین برای مو ضرر دارد و کراتینه به مو آسیب می زند؟ متاسفانه باید بگوییم که بله! این روش برخلاف کاربرد و مزایای زیادی که دارد مضرات و عوارض زیادی را هم به همراه دارد و اگر درست انجام نشود، مشکلات زیادی گریبان گیر شما و موهایتان خواهد شد. بنابراین پیش از کراتین مو عوارض و فواید آن را بررسی کنید.

مضرات کراتینه مو چیست ؟

جالب است بدانید در برخی موارد در صورت عدم استفاده از مواد مرغوب و درست انجام ندادن این روش، مزایای کراتینه مو به مضرات آن تبدیل می شود، اما چگونه و چرا کراتین برای مو ضرر دارد؟ برای درک بهتر فواید و عوارض کراتین مو ادامه مطلب را بخوانید.

1. مصنوعی بودن محصولات؛ یکی از معایب کراتینه مو

کراتین یک ماده شیمیایی طبیعی است که در مو، دندان و ناخن وجود دارد. پس آیا کراتین به مو آسیب می زند؟ در واقع کراتینی که برای درمان و کراتینه مو استفاده می شود، به صورت مصنوعی ساخته می شود. به همین دلیل یکی از مضرات کراتینه مو این است که ممکن است مواد استفاده شده در روش کراتینه مو، چشم و پوست های حساس را تحریک کند. با این وجود، تا به حال هیچ عوارض جانبی قابل توجهی بعد از کراتینه گزارش نشده است.

2. قیمت بالای کراتینه مو

یکی از مضرات کراتینه مو این است که روش گرانی است و باید هزینه بالایی برای استفاده از این روش بپردازید. هرچند که گفته می شود کراتینه مو مراقبت کمتری نسبت به روش های دیگر لازم دارد، اما برای ماندگاری بیشتر آن باید از یک سری محصولات خاص استفاده کنید. برای مثال باید شامپوهای خاص بدون سولفات استفاده کنید که این محصولات هم معمولا هزینه های بالاتری نسبت به محصولات عادی دارند. پس قبل از این که بخواهید موهای خود را کراتینه کنید، تمام گزینه های دیگر را هم در نظر گرفته و بررسی کنید.

مضرات کراتینه کردن مو

3. آسیب دیدن مو؛ یکی از مضرات کراتینه مو

بی شک یکی مزایای کراتینه مو تقویت بافت مو و شادابی آن است. اما در برخی از موارد دیگر مضرات کراتینه مو این است که باعث خشک شدن مو شده و پس از چندین شستشو باعث آسیب جدی مو می شود. همه این مضرات کراتینه مو به دلیل نوع و کیفیت مواد مورد استفاده، دمای اتوی مو و بافت طبیعی مو رخ می دهد.

برخی از افراد گزارش می دهند که پس از 6 تا 8 ماه پس از انجام کراتین درمانی، موهایشان آسیب جدی دیده است حتی بدتر و بیشتر از قبل درمان، که احتمالا علت اصلی این مضرات کراتینه مو حرارت بالای آهن داغ اتوی مو می باشد که باعث آسیب به مو و شکنندگی آن می شود.

4. افزایش ریزش مو؛ دیگر مضرات کراتین مو

یکی دیگر از مضرات کراتینه مو افزایش ریزش مو است. بعضی افراد نازک شدن مو و در موارد شدید تر، کچلی تکه ای بر روی سر را پس از کراتینه مو تجربه کرده اند. دلیل دقیق این ریزش ناگهانی هنوز ناشناخته است، اما اعتقاد بر این است که می تواند به خاطر دمای بالای اتوی مو باشد، که به فولیکول های مو آسیب می رساند و در نتیجه ریزش اتفاق می افتد.

عوارض و مزایای کراتینه کردن مو

5. موخوره گرفتن

با این که برخی افراد معتقدند یکی از مزایای کراتینه مو رفع مو خوره است، اما همانطور که گفتیم کراتینه موها سبب خشکی و شکنندگی شدید موهای شما می ‌شود و نتیجه خشکی چیزی نیست جز موخوره. قاعدتا زمانی که شما موهایتان را کراتینه و صاف می کنید، قصد کوتاهی آن‌ها را ندارید؛ اما زمانی که رطوبت مو از دست می‌رود موخوره اتفاقی قابل انتظار است و تنها راه درمان این مضرات کراتینه مو کوتاهی موهاست.

6. بد رنگ شدن مو

اگر موهایتان رنگ دارد و می‌خواهید کراتینه انجام دهید، باید حواستان باشد که تغییر رنگ موها یکی دیگر از مضرات کراتینه مو است و ممکن است در روز‌های اول متوجه آن نشوید. همچنین استفاده از شامپوها و نرم کننده هایی که بعد از کراتینه موها باید از آن‌ها استفاده کنید، از دیگر عوامل بد رنگ شدن موها است.

7. چرب شدن مو؛ یکی دیگر از ضررهای کراتین مو

یکی دیگر از مضرات کراتینه مو چرب شدن مو به خاطر استفاده بیش از حد از سرم ‌ها و مواد نرم کننده برای حفظ صافی موهاست، که سبب چرب شدن بیش از حد موها شده و باعث مشکلات پوست و مو و مواردی مثل شوره سر می‌شود.

چرب شدن مو با کراتینه کردن

8. شوره سر؛ یکی از معایب کراتین مو

احتمالا فکرش را هم نمی‌کردید که از جمله عوارض کراتینه مو «شوره سر» باشد. اما زمانی که موها را کراتینه می‌کنید باید انتظار شوره سر را هم به عنوان یکی از مضرات کراتینه مو داشته باشید. همین امر حتی موجب التهاب پوست سر هم می‌شود. علت شوره سر باقی ماندن بقایای مواد شیمیایی در لا به لای موها است که باعث بروز مواردی مثل ‌پوسته شدن سر، التهاب و ایجاد شوره در موها می شود.

9. خشکی بیش از حد مو

شاید در روزهای نخست کراتینه مو ظاهر زیبا، صاف و براق آن حسابی برایتان دلبری کند. اما در کنار مزایای کراتینه مو باید به این نکته هم اشاره کرد که با چند بار شستن موها و نهایتاً یک هفته بعد از کراتینه نتایج چندان امیدوار کننده ای به دست نخواهید آورد. خشکی شدید موها از ریشه تا نوک برای موهای شما بسیار آسیب زننده است.

یک دلیل خشکی مو و پوست سر نفوذ مواد شیمیایی به آن‌هاست که باعث پوسته پوسته شدن کف سر هم می‌شود. در حقیقت رسوبات مواد شیمیایی موجود در کراتین آن‌ها را خشک و شکننده می‌کند. یک راه‌حل برای رفع خشکی موها چند روز بعد از کراتینه استفاده از روغن‌های طبیعی مثل روغن آرگان و زیتون برای درمان آن‌ها است. با مراقبت درست از موها پس از انجام این کار می توانید بیشتر از مزایای کراتینه مو بهره مند شوید و از مضرات کراتینه مو در امان بمانید.

10. کم پشت به نظر رسیدن مو

درست است که صاف و لخت شدن موها یکی از مزایای کراتینه مو است اما یکی دیگر از مهم‌ترین مشکلات صاف یا لخت شدن مو ، کم شدن حجم و چگالی مو ها و در نهایت کم پشت به نظر رسیدن آن‌هاست. این کم پشت به نظر رسیدن مو به خاطر اتو کشیدن موها با دمای بالا در جریان پروسه کراتینه مو است. این گرما حتی می‌تواند منجر به ریزش مو ها، موخوره و تغییر رنگ آن‌ها هم بشود که همین موارد دیگر مضرات کراتینه مو هستند.

ضرر کراتینه مو

 

عوارض کراتینه کردن مو چیست؟

1. تهوع، سرگیجه، عوارض پوستی

مانند هر روش دیگری باید در کنار مزایای کراتینه مو به عوارض و مضرات کراتینه مو هم اشاره کرد. مواد شیمیایی که برای کراتینه موها استفاده می‌شوند، ممکن است موجب بروز علائمی مثل تهوع و سرگیجه در فرد بشوند. از سوی دیگر احساس سوزش در چشم‌ها، جاری شدن اشک، خارش و سوزش حنجره هم در بعضی موارد دیده شده است. این در حالی است که در جریان کراتینه مو قرمز شدن، تاول زدن پوست سر و صورت و گردن (در صورت برخورد تصادفی مواد با پوست این اندام‌ها) هم امری بدیهی در فهرست مضرات کراتینه مو است.

2. واکنش های آلرژیک

اگرچه می گویند کراتینه مو یک روش درمانی طبیعی است، اما در واقع مواد کراتینه حاوی مواد شیمیایی قوی مانند فرمالدهید و … می باشند و مضرات کراتینه مو قابل چشم پوشی نیست. یکی از مضرات کراتینه مو این است که احتمال دارد باعث ایجاد آلرژی هایی مانند خشکی یا خارش پوست، درماتیت یا اگزما شود. علائم این مضرات کراتینه مو شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می شوند. این عوارض و خطرات کراتینه مو غالبا شدید است و باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید. همچنین قبل از انجام این درمان بهتر است با یک متخصص پوست درباره فواید و مضرات کراتینه مو مشورت کنید. باور کنید که کراتینه مو در صورتی که انجام این کار به پوست شما آسیب برساند اصلا نمی ارزد!

در صورت داشتن سابقه آلرژی قبل از انجام کراتینه مو حتما با یک پزشک متخصص پوست مشورت کنید!

3. عوارض کراتین مو برای خانم ها باردار

ضرر کراتینه مو برای خانم های باردار خیلی زیاد است. برای همین به زنان باردار توصیه می شود که موهای خود را کراتینه نکنند. مضرات کراتینه مو ممکن است برای سلامتی آنها و برای سلامتی کودکشان، خیلی خطرناک باشد.

درمان با کراتین موجب آزاد شدن فرمالدهید می شود؛ ماده ای شیمیایی که حتی آرایشگران را هم به شدت در معرض خطر آن قرار دارند. برخی محصولات دیگر کراتینه حاوی فرمالدهید نیستند، اما ممکن است در اثر گرما فرمالدهید آزاد کنند. عوارض این مواد حتی بیشتر از مواد حاوی فرمالدهید و مضرات کراتینه مو است.

باید بدانید مضرات کراتینه مو محدود به زمان انجام این کار و حضور در آرایشگاه نیست. بلکه تا زمانی که این مواد روی مو های شما باشند با هر بار استفاده از سشوار یا اتوی مو در فضای اطراف شما پخش خواهند شد و اثر تدریجی بر سلامت شما و کودک درون شما خواهد گذاشت. از آنجایی که چیزی مهم تر از سلامت کودک شما نبوده و عوارض کراتین مو برای کودکان بر هیچکس پوشیده نیست، توصیه می کنیم برای 9 ماه از مزایای کراتینه مو چشم پوشی کرده و به دلیل مضرات کراتینه مو از تماس با مواد شیمیایی خودداری کنید.

زنان باردار به هیچ عنوان نباید در معرض مواد شیمیایی مثل مواد کراتینه قرار بگیرند. مزایای کراتینه مو برای این افراد در برابر عوارض آن صفر است. 

4. خطر ابتلا به سرطان

مواد تشکیل دهنده فعال در صاف کننده های مو معمولا حاوی فرمالدئید هستند که باعث تحریک عوامل سرطان زا می شوند، اما درعین حال باید اشاره کرد که فرمالدهید باعث بازسازی برخی از رشته های شیمیایی در مو هم می شود. همچنین باعث می شود که صاف کننده ها اثر پایدار داشته باشند. این عوارض کراتین احیا مو که بزرگترین مضرات کراتینه مو محسوب می شود باعث شده تا خیلی از افراد بیخیال مزایای کراتینه مو و انجام این کار بشوند.

باید اشاره کرد که سطح پایین این ماده که در بیشتر مواد آرایشی استفاده می شود، مضر نیست. اما با این حال دمای بالای اتوی مو که در این فرآیند مورد استفاده قرار می گیرد، با ترکیبات محلول کراتین ، بخار فرمالدئید را تولید می کند که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد و همین یکی از مضرات کراتینه مو است. اثرات دیگر این ماده شیمیایی در دوز های بالا، شامل قرمزی یا سوزش چشم، عطسه، درماتیت و واکنش های آلرژیک می شود.

مواد تشکیل دهنده کراتین های مصنوعی موجود در بازار به دلیل داشتن فرمالدهید خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند.

5. استرس و اضطراب

شاید عجیب به نظر برسد اما کراتینه مو یا انجام هر کار زیبایی دیگر شرایط استرس را هم ممکن است فراهم کند. از نگرانی برای خرید شامپو، سرم و تقویت کننده مخصوص مو گرفته که قیمت کمی هم ندارند تا مراقبت منظم از موها برای حفظ عملی که روی آن‌ها انجام شده است. برای داشتن موهای بی‌نقص و کامل باید تعادل میان انجام اعمال زیبایی، درمان‌های طبیعی و مراقبت از مو حتما رعایت شود.

یادتان باشد برای داشتن موهایی صاف، براق و در عین حال سالم همیشه روش های طبیعی مثل استفاده از روغن آرگان، رزماری و روغن نارگیل و … سالم‌تر و اقتصادی‌تر به نظر می‌رسند و مزایای کراتینه مو را بیشتر می کنند. به هر حال تصمیم با شماست که نتیجه بگیرید کراتین مو خوب است یا بد و مزایای کراتینه مو به مضرات کراتینه مو می‌چربد یا نه. 

نکات مهم قبل از کراتین درمانی:

قبل از بهره مندی از مزایای کراتینه مو حتما نکات زیر را قبل و بعد کراتین مو در نظر بگیرید:

 • هرگز فراموش نکنید که قبل از کراتینه مو، اول مقداری از آن را روی بازو یا پای خود تست کنید تا مطمئن شوید که روی پوست شما واکنش منفی ندارد و آلرژی نمی دهد.
 • اگر دچار از بیماری پسوریازیس، درماتیت یا هر گونه بیماری پوستی دیگری هستید، لازم است که قبل از انجام کراتین به متخصص پوست مراجعه کنید.
 • بعد از کراتینه مو نباید از شامپو یا نرم کننده ای استفاده کنید که حاوی سولفات است، چون ممکن است باعث آسیب به موها شود.
 • هرچند از مزایای کراتینه مو حفاظت آن در برابر نور خورشید است . با این حال توصیه می شود در برابر نور خورشید یا اشعه UVA و UVB  به مدت طولانی قرار نگیرید، چون ممکن است باعث خشکی مو و بسیاری از مشکلات دیگر شود.
 • موهایتان را حداقل 24 ساعت بعد از انجام کراتین نشویید.
 • هنگام کراتینه موها باید از تماس چشم و پوست خود با مواد آن جلوگیری کنید
 • به طور مداوم از کراتینه مو و محصولات شیمیایی استفاده نکنید. برای مثال بعد از انجام این روش به مدت 6 تا 8 ماه به موهای خود استراحت داده و از هیچ ماده شیمیایی روی آن ها استفاده نکنید. چون با استفاده مداوم از این محصولات شیمیایی، به جای سود بردن از مزایای کراتینه مو، اثرات تخریبی جبران ناپذیری به موهایتان می زنید و موی شما به شدت آسیب می بیند.

فواید کراتینه مو

کلام آخر

اکنون که با خواندن این مقاله از سایت میس و مستر از مضرات و مزایای کراتینه مو با خبر شدید، باید بدانید که کراتینه مو در بعضی شرایط می‌تواند مفید باشد، اما خیلی روش مقرون به صرفه ای نیست. در واقع می توان گفت که یکی از گران‌ترین روش‌های درمان مو است. با این وجود، اگر می‌خواهید به بهترین حالت مو‌های خود برسید، کراتینه روشی مناسب است. باید این نکته را هم در نظر بگیرید که روش های دیگر درمان مو مزایای کراتینه مو را ندارند.

انواع روش های کراتینه مو، نتایج متفاوتی خواهند داشت اما به طور کلی مزایای کراتینه مو عبارت است از:

 • صاف کردن مو
 • پر کردن جاهای خالی و نازک هر تار مو با پروتئین
 • باعث صاف و ضخیم دیده شدن موها می شود.
 • موها را براق و درخشان می کند.
 • می توانید راحت تر موهایتان را مدیریت کنید. (دیگر نیاز به کلی محصول برای حالت دهی به آن ها ندارید.)

عوارض جانبی کراتینه مو هنوز به طور کامل گزارش نشده است. هم چنین عوارض جانبی طولانی مدت کراتینه مو هم هنوز تست نشده است. اگر باردار هستید یا واکنش های شدید آلرژیک دارید، باید از مزایای کراتینه مو با مواد حاوی فرمالدهید صرف نظر کنید. و در نهایت نکته ای که باید برای کاهش عوارض این روش و افزایش مزایای کراتینه مو در نظر داشته باشید، مراجعه به یک سالن آرایشی معتبر و رفتن پیش یک متخصص حرفه ای است. همچنین قبل از انجام این کار درباره کیفیت محصولاتی که برای کراتینه موهایتان استفاده می کنید خوب تحقیق کنید و تمام فواید و مضرات کراتین مو را در نظر داشته باشید.

 

سوالات متداول درباره عوارض و مزایای کراتینه مو

چرا باید پس از کراتین از شامپوهای مخصوص استفاده کرد؟

شامپوها به طور معمول حاوی مواد سولفات وسدیم (نمک) هستند که اصطلاحا remover کراتین هستند، پس استفاده از این شامپوها نادرست است و باید بعد از کراتینه مو از شامپوهای sulfat-free یا شامپوهای کراتین دار استفاده شود.

چرا بعد از کار کراتین ۳ روز قرنطینه بابت شستشوی مو داریم؟

چون بعد از سه روز روی سطح مو را یک غلاف ضخیم از کراتین می پوشاند.

چه نکاتی را در زمان کراتین بهتر است رعایت کنیم تا موهای آسیب دیده بیشتر آسیب نبیند؟

بهترین کار، استفاده از اتو موی مناسب و اتو کشی درست می باشد که مهمترین نکته در ماندگاری کراتین روی مو که از مزایای کراتینه مو هاست می باشد.

اگر کراتین را بیش از اندازه به مو بزنیم چه اتفاقی برای مو می افتد؟

مو بیش از حد اشباع می شود و زمان خشک کردن موها دو برابر می شود.

دلیل پوسته شدن سر بعد از کراتینه مو چیست؟

کراتین های مصنوعی، به خاطر وجود یک سری مواد شیمیایی و نگهدارنده ها ممکن است باعث آسیب دیدگی پوست سر می شوند. حتی ممکن است با نفوذ آن ها به پوست سر بدتر دچار پوسته پوسته شدن پوست سر بشوند.

از چه نوع کراتینی استفاده شود بهتر است؟

برای کراتینه مو بهتر است از کراتین های بدون مواد فرمالین (بدون فرمالدهید) استفاده کنید.

کدام مارک مواد کراتینه مو مناسب تر است و آسیب کمتری به مو می زند؟

بسته به اینکه از روش کراتینه مو به چه منظور استفاده کنید مارک های مختلفی وجود دارد برای آشنایی بیشتر با بهترین مارک های کراتینه مو میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید:
با بهترین مارک های کراتینه مو آشنا شوید

منابع

healthline

timesofindia.indiatimes