نکات مهم هنگام عطر زدن و بالا بردن ماندگاری عطر

اگر شما هم از ماندگاری پایین رایحه عطر خود ناراحت هستید، جالب است بدانید که چگونگی استفاده شما از آن می‌تواند در ماندگاری رایحه تاثیرگذار باشد. ما لیستی از 17 نکته کاربردی و آسان برای شما آماده کرده‌ایم که به کار گیری آن‌ها باعث می‌شود شما همیشه بوی خوبی داشته باشید. تا آخر نکته‌ها همراه ما باشید. در نظر داشته باشید که منظور ما از عطر در این مطلب، انواع پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و … است.

نحوه استفاده از عطر

نکته 1: عطر را بر روی لباس خود نیز بزنید.

تنها به اسپری کردن عطر بر روی بدن خود اکتفا نکنید. آن را بر روی لباس خود نیز بزنید تا ماندگاری آن را افزایش دهید. زیرا که الیاف لباس قادر به حبس رایحه‌ها برای زمان‌های طولانی هستند حتی بعد از شستن لباس نیز می‌توانید رایحه ملایمی از آن استشمام کنید.

نکته 2: عطر خود را حرام نکنید.

شما هم افرادی را می‌شناسید که مقداری زیادی عطر را در هوا بزنند و سپس زیر آن راه بروند؟ شما این کار را نکنید. با این کار فقط عطر خود را حرام کرده‌اید و رایحه در زمان کوتاهی بخار شده و از بین می‌رود. عطر را به صورت مستقیم به بدن خود اسپری کنید تا رایحه آن برای مدت زمان بیشتری باقی بماند.

نکته 3: به جای پشت گوش، بر روی قسمت بالایی گوش خود اسپری کنید.

شاید این حرف برای شما عجیب باشد اما صحیح است. روغنی بودن بدن باعث نگهداری بیشتر رایحه می‌شود و ناحیه بالای گوش شما کمی بیشتر از باقی قسمت‌های بدن و حتی پشت گوش است.

نکته 4: عطرهای خود را در حمام نگهداری نکنید.

گرما، نور و نم عطر را خراب کرده و از کیفیت و قدرت آن کم می‌کند. بهتر است عطرهایتان را در مکانی خنک و خشک همچون اتاقتان و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید. می‌توانید آن‌ها را  بر روی یک پایه کیک زیبا بر روی میز اتاق به نمایش بگذارید.

نکته 5: ابتدا پوست خود را چرب کنید.

به جای اسپری عطر بر روی پوست خشک، ابتدا با استفاده از پمادهایی همچون وازلین نقاط نبض خود را چرب کنید سپس اسپری نمایید. این کار به ماندگاری بیشتر رایحه عطر کمک می‌کند. همچنین می‌توانید قبل از اسپری عطر، محل‌های مورد نظر را با استفاده از لوسیون‌ها و مرطوب کننده‌های غیر عطری چرب کنید.

نکته 6: درست بعد از استحمام، از عطر خود استفاده کنید.

رطوبت موجود بر روی بدن شما به حبس رایحه عطر کمک می‌کند. این کار همچنین از احتمال لکه گذاری برخی عطرها بروی لباس‌ها یا جواهرات شما نیز جلوگیری می‌کند.

نکته 7: مچ‌های‌تان را به هم نمالید.

پس از اسپری عطر بر روی نبض مچ دستتان، آن‌ها را بر روی هم نکشید. این کار باعث از بین رفتن سریع‌تر رایحه عطر شما می‌شود و ماندگاری عطر شما را پایین می آورد.

طرز استفاده از عطر

ماندگاری بیشتر هنگام عطر زدن

نکته 8: عطر روی بر روی نقاط نبض بدنتان استفاده کنید.

برای ماندگاری بیشتر رایحه عطر ، بر روی یک جفت نقطه نبض دار بدن اسپری کنید. این مناطق گرم هستند و به نفوذ بیشتر رایحه کمک می‌کنند. حتی اسپری عطر بر روی ساق و مچ پا، باعث آزاد شدن رایحه در طول روز می‌شود. نقاط نبض‌دار بدن در تصویر زیر نشان داده شده است:

نکته 9: عطر را بر روی شانه موی خود اسپری کنید.

اسپری کردن یک عطر بر پایه الکل به صورت مستقیم به مو باعث خشک شدن و آسیب می‌شود. بهتر است عطر را بر روی شانه خود اسپری کنید و سپس به موهایتان بکشید. با این کار موهای شما بدون آسیب دیدن رایحه‌ای ملایم به خود می‌گیرد. اما اگر همچنان نگران آسیب موها هستید، از عطرهای مخصوص مو استفاده کنید.

در ویدیوی زیر می توانید نکاتی که رد بالا به آن ها اشاره شده است را دقیق تر ببینید. 

نکات مربوط به نت های عطر

نکته 10: با نت‌های عطرها آشنا شوید.

آشنایی با نت، به شما کمک می‌کند تا عطر مورد علاقه خود را پیدا کنید. اما نت به چه چیزی می‌گویند؟

  • نت آغازی: اولین رایحه‌ای که بعد از اسپری عطر به مشام شما می‌رسد و به سرعت از بین می‌رود.
  • نت میانی: رایحه‌ای که بعد از محو شدن نت آغازی به شما می‌رسد.
  • نت پایانی: قوی‌ترین رایحه هر عطر که بیشترین ماندگاری را دارد.

نکته 11: عطر خود را با یک لوسیون غیر عطری مخلوط کنید تا ماندگاری آن را افزایش دهید.

عطر شما رو به پایان است؟ انتهای عطر خود را در لوسیون یا کرم غیر عطری خود بریزید تا چیزی هدر نرود.

نکته 12: رایحه عطر مختص خود را بسازید.

چند عطر و رایحه مختلف را هم زمان اسپری کنید و رایحه مخلوط را استشمام کنید. اگر آن‌ها مکمل هم بودند و شما رایحه ایجاد شده را دوست داشتید، همان ترکیب را بر روی پوست خود نیز امتحان کنید زیرا چربی‌های موجود بر روی پوست شما بر روی رایحه تاثیر می‌گذارد. برای امتحان بر روی پوست ابتدا رایحه قوی‌تر را اسپری کنید سپس رایحه سبک‌تر تا باعث پوشاندن همدیگر نشوند. اگر همچنان رایحه مخلوط مورد پسند بود می‌توانید همیشه این عطرها را با هم بکار ببرید تا عطر مخصوص خود را داشته باشید.

نکته 13: برای خلاص شدن از رایحه‌های ناخواسته، از پاک کننده‌های آرایشی استفاده کنید.

اگر در حال امتحان عطرهای مختلف هستید و رایحه‌های ایجاد شده بر روی پوست خود را دوست ندارید، از یک پاک کننده آرایشی برای خلاصی از آن رایحه‌ها استفاده کنید. این کار بسیار ساده است و به سرعت رایحه مورد نظر را از بین می‌برد. شاید بتوان گفت یکی از راه های تشخیص ادکلن اصل از تقلبی ، شناخت نت های عطر است چون به کمک آن ها می توانید متوجه شوید که عطر اصل است یا خیر.

بهترین راه ها برای بالا بردن خط بوی عطر

نکته 14: از گوش پاک کن‌های آغشته به عطر برای حمل آسانتر استفاده کنید.

به جای حمل بطری عطر خود می‌توانید چند گوش پاک کن پنبه‌ای را به عطر آغشته کنید و با قرار دادن آن در کیسه پلاستیکی در بسته، در کیف خود قرار دهید و در طول روز در صورت نیاز استفاده کنید.

نکته 15: کشوهای کمد خود را معطر کنید.

بر روی کشوهای کمد خود از حوله‌های کاغذی آغشته به عطر خود استفاده کنید تا حوله‌ها و لباس‌هایتان رایحه مورد علاقه شما را به خود بگیرند.

نکته 16: عطر را با فاصله اسپری نکنید.

عطر را 10 تا 15 سانتی‌متری خود نگه دارید و اسپری کنید. اسپری از ناحیه دورتر باعث هدر دادن عطرها می‌شود.

نکته 17: بیش از حد اسپری نکنید.

افزایش ماندگاری عطر

دقت داشته باشید که عادت کردن شما به رایحه عطرتان به معنای احساس نکردن آن توسط اطرافیانتان نیست. پس با اسپری بیش از حد عطر فقط رایحه شدیدی از شما به مشام می‌رسد که برای دیگران خوشایند نخواهد بود. حداکثر 5 پاف اسپری به هر نقطه بدن که مورد نظرتان است، کافی است. بیش از حد استفاده نکنید. در ضمن حتی خوشبوترین عطر های زنانه و مردانه هم که انتخاب کنید، ممکن است برخی از افراد به آن آلرژی داشته باشند و اسپری بیش از حد عطر باعث ناراحتی آن ها می شود.

سوالات متداول در مورد عطر زدن و راه های ماندگاری عطر

برای افزایش ماندگاری عطر چه کنیم؟

رعایت چند نکته ساده همچون فاصله مناسب اسپری عطر، استفاده از آن روی نقاط نبض دار بدن، چرب کردن پوست قبل از عطر زدن و راه هایی مشابه باعث افزایش ماندگاری رایحه عطر روی بدن شما می شود.

چگونه رایحه ای مختص خود بسازیم؟

اگر از رایحه چند عطر خوشتان می آید، می توانید از مخلوطی از رایحه آنها برای خود به کار ببرید. برای تست این کار از رایحه سنگین به رایحه سبک اسپری کنید تا باعث همپوشانی همدیگر نشوند.

چه مکانی برای نگهداری عطرها مناسب است؟

گرما، نور و نم عطر را خراب کرده و از کیفیت و قدرت آن کم می‌کند. بهتر است عطرهایتان را در مکانی خنک و خشک همچون اتاقتان و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید.

نت عطر چیست؟

هر رایحه ای از سه نت تشکیل شده است که شامل نت آغازی، نت میانی و نت پایانی می شود. نت آغازی اولین رایحه بعد از اسپری عطر و با کمترین ماندگاری است و نت پایانی سنگین ترین و قوی ترین رایحه است که بعد از نیم ساعت از اسپری عطر به مشام می رسد و ماندگاری بالایی دارد.