نکات مهم هنگام عطر زدن و بالا بردن ماندگاری عطر

اگر شما هم از ماندگاری پایین رایحه عطر خود ناراحت هستید، جالب است بدانید که چگونگی عطر زدن می‌تواند در ماندگاری رایحه تاثیرگذار باشد. ما لیستی از 17 نکته کاربردی و آسان عطر زدن برای شما آماده کرده‌ایم که به کار گیری آن‌ها باعث می‌شود شما همیشه بوی خوبی داشته باشید. تا آخر نکته‌های عطر زدن همراه ما باشید. در نظر داشته باشید که منظور ما از عطر در این مطلب، انواع پرفیوم، ادوپرفیوم، ادوتویلت، ادوکلن و … است.

نحوه استفاده از ادکلن و عطر

نکته 1: برای ماندگاری عطر را بر روی لباس خود نیز بزنید.

برای افزایش ماندگاری عطر تنها به عطر زدن بر روی بدن خود اکتفا نکنید. آن را بر روی لباس خود نیز بزنید تا ماندگاری آن را افزایش دهید. زیرا که الیاف لباس قادر به حبس رایحه‌ها برای زمان‌های طولانی هستند حتی بعد از شستن لباس نیز می‌توانید رایحه ملایمی از آن استشمام کنید.

نکته 2: عطر خود را حرام نکنید.

شما هم افرادی را می‌شناسید که مقداری زیادی عطر را در هوا بزنند و سپس زیر آن راه بروند؟ عطر زدن به این صورت فایده ای ندارد. با این کار فقط عطر خود را حرام کرده‌اید و رایحه در زمان کوتاهی بخار شده و از بین می‌رود. عطر زدن را به صورت مستقیم به بدن خود انجام دهید تا رایحه آن برای مدت زمان بیشتری باقی بماند.

نکته 3: به جای پشت گوش، بر روی قسمت بالایی گوش خود اسپری کنید.

شاید این نکته عطر زدن برای شما عجیب باشد اما صحیح است. روغنی بودن بدن باعث افزایش ماندگاری عطر می‌شود و ناحیه بالای گوش شما کمی بیشتر از باقی قسمت‌های بدن و حتی پشت گوش است.

نکته 4: عطرهای خود را در حمام نگهداری نکنید.

گرما، نور و نم عطر را خراب کرده و از کیفیت و قدرت آن کم می‌کند. بهتر است عطرهایتان را در مکانی خنک و خشک همچون اتاقتان و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید. می‌توانید آن‌ها را  بر روی یک پایه کیک زیبا بر روی میز اتاق به نمایش بگذارید.

نکته 5: ابتدا پوست خود را چرب کنید.

به جای عطر زدن بر روی پوست خشک، ابتدا با استفاده از پمادهایی همچون وازلین نقاط نبض خود را چرب کنید سپس اسپری نمایید. این کار به ماندگاری بیشتر رایحه عطر کمک می‌کند. همچنین می‌توانید قبل از اسپری عطر، محل‌های مورد نظر را با استفاده از لوسیون‌ها و مرطوب کننده‌های غیر عطری چرب کنید.

نکته 6: درست بعد از استحمام، از عطر خود استفاده کنید.

رطوبت موجود بر روی بدن شما به حبس رایحه و ماندگاری بعد از عطر زدن کمک می‌کند. این کار همچنین از احتمال لکه گذاری در اثر عطر زدن بروی لباس‌ها یا جواهرات شما نیز جلوگیری می‌کند.

نکته 7: مچ‌های‌تان را به هم نمالید.

پس از عطر زدن بر روی نبض مچ دستتان، آن‌ها را بر روی هم نکشید. این کار باعث از بین رفتن سریع‌تر رایحه عطر شما می‌شود و ماندگاری عطر شما را پایین می آورد.

طرز استفاده از عطر

ماندگاری بیشتر هنگام عطر زدن

نکته 8: عطر روی بر روی نقاط نبض بدنتان استفاده کنید.

برای ماندگاری بیشتر رایحه عطر ، بر روی یک جفت نقطه نبض دار بدن اسپری کنید. این مناطق گرم هستند و بعد از عطر زدن به نفوذ بیشتر رایحه کمک می‌کنند. حتی عطر زدن بر روی ساق و مچ پا، باعث آزاد شدن رایحه در طول روز می‌شود. در واقع اینکه کدام ادکلن ماندگاری بیشتری دارد، چندان مهم نیست. بیشتر نحوه عطر زدن اهمیت دارد.

نکته 9: عطر را بر روی شانه موی خود اسپری کنید.

عطر زدن بر پایه الکل به صورت مستقیم به مو باعث خشک شدن و آسیب می‌شود. بهتر است عطر را بر روی شانه خود اسپری کنید و سپس به موهایتان بکشید. با این کار موهای شما بدون آسیب دیدن رایحه‌ای ملایم به خود می‌گیرد. اما اگر همچنان نگران آسیب موها هستید، از عطرهای مخصوص مو استفاده کنید.

در ویدیوی زیر می توانید نکاتی که رد بالا به آن ها اشاره شده است را دقیق تر ببینید. 

نکات مربوط به نت های عطر

نکته 10: با نت‌های عطرها آشنا شوید.

آشنایی با نت، به شما کمک می‌کند تا عطر مورد علاقه خود را پیدا کنید. اما نت به چه چیزی می‌گویند؟

  • نت آغازی: اولین رایحه‌ای که بعد از عطر زدن به مشام شما می‌رسد و به سرعت از بین می‌رود.
  • نت میانی: رایحه‌ای که بعد از محو شدن نت آغازی به شما می‌رسد.
  • نت پایانی: قوی‌ترین رایحه هر عطر که بیشترین ماندگاری را دارد.

نکته 11: عطر خود را با یک لوسیون غیر عطری مخلوط کنید تا ماندگاری عطر را افزایش دهید.

عطر شما رو به پایان است؟ انتهای عطر خود را در لوسیون یا کرم غیر عطری خود بریزید تا چیزی هدر نرود.

نکته 12: رایحه عطر مختص خود را بسازید.

چند عطر و رایحه مختلف را هم زمان اسپری کنید و رایحه مخلوط را استشمام کنید. اگر آن‌ها مکمل هم بودند و شما رایحه ایجاد شده را دوست داشتید، همان ترکیب را بر روی پوست خود نیز امتحان کنید زیرا چربی‌های موجود بر روی پوست شما بر روی رایحه تاثیر می‌گذارد. برای عطر زدن بر روی پوست ابتدا رایحه قوی‌تر را اسپری کنید سپس رایحه سبک‌تر تا باعث پوشاندن همدیگر نشوند. اگر همچنان رایحه مخلوط مورد پسند بود می‌توانید همیشه این عطرها را با هم بکار ببرید تا عطر مخصوص خود را داشته باشید.

نکته 13: برای خلاص شدن از رایحه‌های ناخواسته، از پاک کننده‌های آرایشی استفاده کنید.

گاهی ماندگاری عطر دردسرساز است. اگر در حال امتحان عطرهای مختلف و عطرزدن هستید و رایحه‌های ایجاد شده بر روی پوست خود را دوست ندارید، از یک پاک کننده آرایشی برای خلاصی از آن رایحه‌ها استفاده کنید. این کار بسیار ساده است و به سرعت رایحه مورد نظر را از بین می‌برد. شاید بتوان گفت یکی از راه های تشخیص ادکلن اصل از تقلبی ، شناخت نت های عطر است چون به کمک آن ها می توانید متوجه شوید که عطر اصل است یا خیر.

برای ماندگاری عطر چه کنیم؟

نکته 14: از گوش پاک کن‌های آغشته به عطر برای حمل آسانتر استفاده کنید.

به جای حمل بطری عطر خود می‌توانید چند گوش پاک کن پنبه‌ای را به عطر آغشته کنید و با قرار دادن آن در کیسه پلاستیکی در بسته، در کیف خود قرار دهید و در طول روز در صورت نیاز برای افزایش ماندگاری عطر استفاده کنید.

نکته 15: کشوهای کمد خود را معطر کنید.

بر روی کشوهای کمد خود از حوله‌های کاغذی آغشته به عطر خود استفاده کنید تا حوله‌ها و لباس‌هایتان رایحه مورد علاقه شما را به خود بگیرند.

نکته 16: عطر را با فاصله اسپری نکنید.

عطر را 10 تا 15 سانتی‌متری خود نگه دارید و اسپری کنید. عطر زدن از ناحیه دورتر باعث هدر دادن عطرها و کاهش ماندگاری عطر می‌شود.

نکته 17: بیش از حد اسپری نکنید.

افزایش ماندگاری عطر

دقت داشته باشید که عادت کردن شما به رایحه عطرتان به معنای احساس نکردن آن توسط اطرافیانتان نیست. پس با عطر زدن بیش از حد فقط رایحه شدیدی از شما به مشام می‌رسد که برای دیگران خوشایند نخواهد بود. حداکثر 5 پاف اسپری به هر نقطه بدن که مورد نظرتان است، کافی است. بیش از حد استفاده نکنید. در ضمن حتی خوشبوترین عطر های زنانه و مردانه هم که انتخاب کنید، ممکن است برخی از افراد به آن آلرژی داشته باشند و اسپری بیش از حد عطر باعث ناراحتی آن ها می شود.

سوالات متداول در مورد عطر زدن و راه های ماندگاری عطر

برای افزایش ماندگاری عطر چه کنیم؟

رعایت چند نکته ساده همچون فاصله مناسب عطر زدن، استفاده از آن روی نقاط نبض دار بدن، چرب کردن پوست قبل از عطر زدن و راه هایی مشابه باعث افزایش ماندگاری رایحه عطر روی بدن شما می شود.

چگونه رایحه ای مختص خود بسازیم؟

اگر از رایحه چند عطر خوشتان می آید، می توانید از مخلوطی از رایحه آنها برای خود به کار ببرید. برای تست این کار از رایحه سنگین به رایحه سبک اسپری کنید تا باعث همپوشانی همدیگر نشوند.

چه مکانی برای نگهداری عطرها مناسب است؟

گرما، نور و نم عطر را خراب کرده و از کیفیت و قدرت آن کم می‌کند. بهتر است عطرهایتان را در مکانی خنک و خشک همچون اتاقتان و به دور از نور آفتاب نگهداری کنید.

نت عطر چیست؟

هر رایحه ای از سه نت تشکیل شده است که شامل نت آغازی، نت میانی و نت پایانی می شود. نت آغازی اولین رایحه بعد از اسپری عطر و با کمترین ماندگاری است و نت پایانی سنگین ترین و قوی ترین رایحه است که بعد از نیم ساعت از اسپری عطر به مشام می رسد و ماندگاری بالایی دارد.