هرکسی با رنگ پوستی خاص به دنیا آمده است. پوست برخی از انسان‌ها سفید،‌ برخی گندمی و برخی تیره است. هرکدام از انواع رنگ پوست زیبایی خاصی دارند و هیچ‌کدام برتر یا زیباتر از دیگری نیستند. بااین‌حال،‌ افراد زیادی تمایل به تغییر رنگ پوست خود دارند. برخی در تلاش‌اند تا پوستی سفید‌تر داشته باشند و بسیاری از مردم تمایل دارند که پوست خود را تیره‌تر کنند. برنزه کردن یکی از رایج‌ترین روش‌های تغییر رنگ پوست است. این کار به شیوه‌های مختلفی همچون آفتاب گرفتن در ساحل و یا استفاده از اسپری برنزه کننده صورت می‌گیرد. اسپری برنزه کننده نسبت به آفتاب‌گرفتن روشی جدید‌تر محسوب می‌شود. با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره استفاده از اسپری برنزه کننده بدانید.

اسپری برنزه کننده چیست؟

بشر هموار به دنبال راه‌های آسان‌تر، ایمن‌تر و سریع‌تر برای رسیدن به اهداف خود است. ازاین‌رو، برای برنزه شدن دیگر لازم نیست ساعت‌ها در زیر نور خورشید دراز بکشید و وقت خود را تلف کنید. در عوض شما می‌تواند از یک روش که ایمنی بسیار بالاتری نسبت به آفتاب گرفتن دارد،‌ بهره ببرید. شما می‌توانید با استفاده از اسپری برنزه کننده، پوست خود را تیره‌تر کنید. البته استفاده از روغن نارگیل برای برنزه شدن هم توصیه می‌شود.

این روش محبوبیت بسیار بیشتری نسبت به ماندن در زیر نو آفتاب دارد. استفاده از اسپری برنزه کننده روشی است که شما می‌توانید از طریق آن خود را برنزه کنید: در حالی که نیازی به آفتاب ندارید. در این روش شما ماده موجود در اسپری را بر روی بدن خود اسپری می‌کنید. اما باید بدانید که این اسپری حاوی رنگ نیست. به بیان دیگر شما با اسپری کردن برنزه کننده‌ها بر روی پوست خود،‌ آن را رنگ نمی‌کنید. در حقیقت اساس کار اسپری برنزه کننده واکنش شیمیایی در سطح پوست است.

اسپری برنزه کننده چیست؟

ترکیبات اسپری برنزه کننده چیست؟

ماده برنزه کننده یا همان غباری که از اسپری خارج می‌شود،‌ حاوی ماده به نام دی هیدروکسی استون یا DHA است. دی هیدروکسی استون با ترکیبات شیمیایی موجود در پوست شما واکنش داده و رنگ آن را تیره می‌کند. واکنشی که بر روی پوست شما انجام می‌شود همانند واکنشی است که در زمان برشته شدن نان یا سیب‌زمینی رخ می‌دهد.

 DHA یک کربوهیدرات ساده است. این کربوهیدرات ساده از طرق مختلفی تولید می‌شود. DHA از منابع گیاهی مانند نیشکر یا چغندرقند حاصلی می‌شود. همچنین، یکی دیگر از راه‌های ساختن DHA تخمیر گلیسرول است. علاوه بر این، هنگام استفاده از اسپری برنزه کننده ممکن است ماده دیگری را نیز به پوست خود اسپری کنید. امکان دارد برخی از اسپری‌های برنزه کننده، در ساختار خود اریترولوز داشته باشند. اریترولوز ماده‌ای است که از تمشک قرمز حاصل می‌شود.

استفاده هم‌زمان از دی هیدروکسی استون و اریترولوز مزایای بسیاری دارد. وجود این دو ماده در کنار هم موجب می‌شود که پوست شما برای مدت‌زمان بیشتری برنزه بماند. علاوه بر این، وجود اریترولوز نه‌تنها رنگ پوست زیباتری را به شما هدیه می‌دهد،‌ بلکه سبب می‌شود که رنگ پوست برنزه شما محو باشد. این ماده سبب فعال‌شدن DHA که به‌کندی عمل می‌کند، می‌شود.

تاثیر اسپری برنزه کننده بر روی پوست چقدر ماندگاری دارد؟

استفاده از اسپری برنزه کننده سبب می‌شود که اسیدهای آمینه روی سطح پوست شما با دی هیدروکسی استون واکنش دهند که در نهایت این واکنش برنزه شدن پوست شما را در پی دارد. نام این واکنش میلارد است. شایان‌ذکر است که ماندگاری این روش وابسته به عوامل مختلفی همچون طرز استفاده از اسپری برنزه کننده است. علاوه بر این، ماندگاری برنزه‌ای که با اسپری ایجاد شده است، تا حد زیادی وابسته به میزان تیره شدن پوست شماست.

پس از اینکه پوست شما با دی هیدروکسی استون برنزه می‌شود، در بهترین حالت، ده روز دوام می‌آورد. اما ممکن است سایه‌های متوسط برنزه هفت تا هشت روز و سایه‌های روشن‌تر آن تنها پنج روز دوام داشته باشند. کمترین میزان ماندگاری برنزه سه روز است. افزون بر این، ماندگاری رنگ برنزه پوست به مقدار ماده دی هیدروکسی استون و میزان استفاده از اسپری نیز بستگی دارد. هر چه دی هیدروکسی استون بیشتر باشد و شما ماده برنزه کننده را بیشتر به پوست خود اسپری کنید، بیشتر می‌توانید امیدوار باشید که برنزه شما 10 روز دوام می‌آورد.

آیا استفاده از اسپری برنزه کننده خطری به دنبال دارد؟

بسیاری مشتاق‌ هستند بدانند که آیا قرارگرفتن در معرض DHA مضر است یا خیر.  استفاده از اسپری برنزه کننده خطری را برای شما به دنبال ندارد. لازم به ذکر است که  DHA به‌هیچ‌وجه سمی نیست و غر سرطان‌زا است. سازمان غذا و دارو به‌کاربردن آن را در ساخت لوازم آرایشی را بلامانع اعلام کرده است.

اما بیانیه در خصوص بی‌خطر بودن استنشاق این ماده وجود ندارد. ناگفته نماد که مضر بودن تنفس آن نیز اعلام نشده است. پس بهتر است تا زمانی که سازمان غذا و دارو مضر یا بی‌خطر بود تنفس DHA را بررسی کند و نتیجه را بیان نماید، از تنفس اسپری برنزه کننده بپرهیزید. هرچند انجام این کار ساده نخواهد بود، به‌خصوص اینکه از این اسپری بر روی صورت خود نیز استفاده خواهید کرد.

آیا استفاده از اسپری برنزه کننده خطری به دنبال دارد؟

طرز استفاده اسپری برنزه کننده

همان‌طور که گفتیم اطلاعات موثقی دررابطه‌با مضر بودن یا بی‌خطر بودن استنشاق اسپری برنزه کننده،‌ در حقیقت DHA وجود ندارد. ازاین‌رو،‌ لازم است هنگام استفاده از اسپری برنزه کننده نکاتی را رعایت نمایید تا میزان کمتری از این ماده را به دستگاه تنفسی خود وارد کنید. در ادامه چندین نکته را دررابطه‌با این موضوع بیان خواهیم کرد.

شایان‌ذکر است که برای برنزه کردن پوست خود می‌توانید از روش‌هایی چون اتاقک‌های اسپری برنزه کننده خودکار یا تفنگ بادی بهره ببرید. در اتاقک‌های اسپری برنزه کننده خودکار دوش‌هایی وجود دارند که ماده برنزه کننده را به بدن شما اسپری می‌کنند. درون این اتاقک‌ها پر است از غبار اسپری برنزه کننده، ازاین‌رو،‌ قطعاً میزان زیادی از آن وارد دستگاه تنفسی شما می‌شود. به‌جای این می‌توانید از تفنگ بادی بهره ببرید. این دستگاه در مقایسه با اتاقک‌های اسپری برنزه کننده خودکار، ماده برنزه کننده را به میزان زیادی از سر و دهان شما دور نگه می‌دارد.

علاوه بر این، حین استفاده از اسپری برنزه کننده از گوش‌گیر و دماغ گیر استفاده کنید تا میزان اندکی آن را استنشاق کنید. همچنین، به یاد داشته باشید که لب‌های خود را به یک بالم لب مناسب آغشته کنید تا ماده برنزه کننده رنگ پوست لب‌های شما تغییر ندهد. هنگام انجام این کار به‌ویژه زمانی که قصد اسپری کردن صورت خود را دارید،‌ چشم‌های خود را ببندید و لب‌هایتان را تا جای ممکن به هم فشار دهید. فراموش نکنید که در زمان اسپری کردن صورت نفس خود را حبس کنید.

طرز استفاده اسپری برنزه کننده

اولین‌بار است که اقدام به برنزه کردن پوست خود می‌کنید؟

زمانی که برای نخستین‌بار می‌‌خواهید پوست خود را برنزه کنید،‌ قطعاً پرسش‌های زیادی ذهن شما را به خود مشغول می‌‌کند. همچنین،‌ نکات بسیاری است که باید حین استفاده از اسپری برنزه کننده برای حفظ سلامتی خود رعایت کنید. در این قسمت ما تمام سؤالات احتمالی شما را پاسخ می‌دهیم و نکاتی را به شما می‌آموزیم که توجه به آن‌ها سلامت شما و نتیجه‌ای عالی را تضمین می‌کند. در ادامه نکاتی را بیان می‌کنیم که می‌بایست قبل، حین و بعد از برنزه کردن خود با اسپری رعایت کنید.

نکاتی که باید قبل از برنزه کردن خود با اسپری بدانید

اگر تمایل دارید که برنزه کردن را دیگران برای شما انجام دهند، به یک مرکز معتبر مراجعه کنید. تبلیغات برنزه کردن با هزینه اندک را جدی نگیرید؛ چراکه به‌احتمال زیاد از نتیجه راضی نخواهید بود. در مراکز کوچک و ناشناخته‌، ممکن است برنزه کردن با استفاده از اسپری برنزه کننده با تأثیر کمتر، انجام شود. پس، پیش از رزرو نوبت دررابطه‌با آرایشگاه یا هر مرکزی که برای برنزه کردن پوست خود انتخاب کرده‌اید،‌ تحقیق کنید.

به یاد داشته باشید که از لایه‌برداری منظم پوست قبل از برنزه کردن بپرهیزید. هرچند که این کار سلول‌های مرده را از بین می‌برد؛ اما ایجاد رگه بر روی پوست و پوسته‌پوسته شدن آن را در پی دارد. پس، ممکن است لایه‌برداری منظم پوست از دستیابی به نتیجه دلخواه جلوگیری کند.

نکاتی که باید قبل از برنزه کردن خود با اسپری بدانید

در عوض شما می‌توانید برای اینکه پوست شما به بهترین نحو برنزه شود، پیش از استفاده از اسپری برنزه کننده اپیلاسیون کنید. این کار به حفظ برنزه شدن شما برای مدت طولانی‌تری کمک می‌کند. ناگفته نماند که پیش از اقدام به برنزه کردن از اصلاح نیز بپرهیزید. امکان دارد اصلاح پوست شما را تحریک نموده و درخشش برنزه را کدر کرده و تا حدودی از بین ببرد.

از پوست خود تست حساسیت بگیرید

کسانی که پوست حساسی دارند، احتمالاً می‌توانند از درماتیت تماسی خود برنزه کننده، استفاده کنند. البته به یاد داشته باشید که پیش از شروع استفاده از اسپری برنزه کننده یا درماتیت تماسی خود برنزه‌ کننده، آن‌ها را تست کنید. برای انجام این کار لازم است کمی از اسپری یا درماتیت را بر روی قسمت کوچکی از پوست جلوی پای خود بزنید. در صورتی که واکنش غیرمعمولی مشاهده نکردید، با خیال راحت از آن استفاده کنید. در غیر این صورت، باید برنزه کردن را متوقف کنید.

اگر حالت دوم رخ داد، بدانید که شما همچنان زیبا هستید. باید یاد بگیرید بدن خود را همان‌طور که هست دوست داشته باشید، نه اینکه فرهنگ مصرف‌کننده شما را متقاعد کند که تنها با پوستی برنزه زیبا هستید. زیبایی در اشکال، اندازه‌ها و رنگ‌ها گوناگونی وجود دارد. اعتمادبه‌نفس داشته باشید و به رنگ پوست خود افتخار کنید.

طریقه استفاده از اسپری برنزه کننده

طریقه استفاده از اسپری برنزه کننده و نکاتی که حین آن باید رعایت کنید

زمانی که می‌خواهید برنزه کردن پوست خود را آغاز کنید، می‌بایست از نحوه صحیح انجام آن اطلاع داشته باشید تا به نتیجه‌ای مطلوب‌تر دست پیدا کنید. به‌منظور اینکه اسپری برنزه کننده پوشش کاملی را ارائه دهد، بهتر است تمام لباس‌های خود را بیرون بیاورید. پوشیدن هرگونه لباسی موجب می‌شود که ماده برنزه کننده بر روی پوست شما ننشیند. پس، آن قسمت برنزه نمی‌شود. البته اگر تمایلی به برنزه کردن قسمت‌هایی از بدن خود ررا که در زیر لباس‌های زیر قرار می‌گیرند ندارید، می‌توانید آن‌ها را بیرون نیاورید.

هنگام استفاده از اسپری برنزه کننده می‌توانید هر قسمت از بدن خود را که می‌خواهید با لباس بپوشانید تا برنزه نشود. اما به یاد داشته باشید که از لباس‌های یک‌بارمصرف استفاده کنید. زیرا هر چیزی که به تن داشته باشید به ماده برنزه کننده آغشته می‌شود. ناگفته نماند که موهای شما نیز باید پوشانده شود. این کار را با کلاه‌های یک‌بارمصرف انجام دهید. نیازی نیست گوش‌های خود را در زیر آن پنهان کنید. تنها استفاده از گوش‌گیر کافی است. علاوه بر این، فراموش نکنید که تمام جواهرات خود را پیش از برنزه کردن بیرون بیاورید.

سپس اسپری برنزه کننده را بر روی پست خود اسپری کنید. استفاده از اسپری برنزه کننده باید بادقت تمام و به‌صورت یکنواخت انجام شود تا پوستی برنزه یک‌دست و طبیعی داشته باشید. اگر برای انجام این کار از یک تفنگ اسپری استفاده کنید، می‌توانید مطمئن باشید که اسپری به‌صورت یک‌نواخت پخش می‌شود.

طریقه استفاده از اسپری برنزه کننده

نکاتی برای مراقبت از پوست خود پس از برنزه کردن

داشتن اطلاعات مفیدی درباره نحوه مراقبت از پوست خود بعد از برنزه شدن با اسپری، نه‌تنها سلامت پوست شما را در پی دارد؛ بلکه ماندگاری رنگ جدید پوست را بالا می‌برد. پوست شما در 24 ساعت اول پس از برنزه کردن با اسپری به‌شدت آسیب‌پذیر است. ازاین‌رو، پس از استفاده از اسپری برنزه کننده سعی کنید تاحدامکان در معرض نور خورشید و رادیکال‌های آزاد قرار نگیرید. پس در خانه بمانید و بر روی پوست خود PF بمالید.

ممکن است برخی از دوستان به شما توصیه کنند که بعد از برنزه کردن از عینک محافظ استفاده کنید. اما این کار اشتباه است؛ چراکه امکان دارد خطوط عینک بر روی صورت شما باقی بمانند و درنتیجه از زیبایی جدید شما کاسته می‌شود. همچنین، باور اشتباهی در بین عده‌ای از مرم رواج یافته است.

برخی از مرم بر این باورند که پوست برنزه‌شده در معرض آفتاب آسیبی نمی‌بیند. به‌خاطر داشته باشید که این موضوع اعتبار علمی ندارد و استفاده از اسپری برنزه کننده هیچ محافظتی در برابر اشعه ماورای بنفش ارائه نمی‌کند. ازاین‌رو، لازم است برای محافظت از پوست خود از کرم ضدآفتاب استفاده کنید.

معرفی محصول: کرم ضدآفتاب شون مناسب پوست خشک تا نرمال

همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، برنزه کردن پوست شما را از آسیب‌ها ناشی از نور خورشید در امان نگه نمی‌دارد. ازاین‌رو، لازم است به با انتخاب یک کرم ضدآفتاب مناسب از پوست خود در برابر اشعه ماورای بنفش محافظت کنید. استفاده از کرم ضدآفتاب نه‌تنها پس از برنزه کردن بلکه همیشه امری ضروری است.

کرم ضدآفتاب شون مناسب پوست خشک تا نرمال با SPF50 یک محصول فوق‌العاده است که به حتم رضایت شما را جلب می‌کند. این کرم ضدآفتاب علاوه بر اینکه از پوست شما به‌خوبی در برابر نور خورشید مراقبت می‌کند، رایحه ندارد و موجب واکنش‌های آلرژیک نمی‌شود. همچنین، این محصول آبرسانی قوی است و از ملتهب شدن پوست شما جلوگیری می‌کند.

هرچند وقت یکبار می‌توان با اسپری برنزه کننده، خود را برنزه کرد؟

بدیهی است که  هرچه ‌بهتر از پوست برنزه شده خود مراقبت کنید،‌ دیر‌تر به برنزه کردن مجدد آن نیاز خواهید داشت. به‌طورکلی، شما می‌توانید دو تا سه بار در ماه پوست خود را با استفاده از اسپری، برنزه کنید. اما بهتر است ابتدا صبر کنید تا پوست شما کاملاً رنگ طبیعی خود را به دست آورد و پس از آن، اقدام به برنزه کردن مجدد پوست خود نمایید.

در غیر این صورت، استفاده از اسپری برنزه کننده روی برنزه قبلی ممکن است موجب ایجاد لکه‌ها و رنگ ناهموار شود. متخصصان زیبایی توصیه می‌کنند که بین محو شدن کامل اولین برنزه و برنزه کردن مجدد، یک هفته صبر کنید. توجه داشته باشید که برنزر با اسپری برنزه کننده متفاوت است. در مقاله دیگری می‌خوانید که برنزر چیست.

آنچه درباره اسپری برنزه کننده آموختیم

برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، اسپری برنزه کننده رنگ نیست. این اسپری حاوی ماده‌ای به نام دی هیدروکسی استون است که برنزه کردن پوست را بر عهده دارد. هنگام استفاده از اسپری برنزه کننده این ماده با اسیدآمینه‌های موجود در پوست واکنش داده و رنگ تیره پوشت را به وجود می‌آورد. ازآنجایی‌که سرعت دی هیدروکسی استون پایین است در اغلب اسپری‌ها ماده دیگری به نام اریترولوز نیز وجود دارد. این ماده سرعت و ماندگاری تأثیر دی هیدروکسی استون را افزایش می‌دهد.

برای اینکه پوست شما به‌خوبی برنزه شود و برای مدت‌زمان بیشتری به همین صورت باقی بماند، لازم است قبل، حین و بعد از برنزه کردن نکاتی را رعایت کنید. پیش از برنزه کردن لازم است پوست خود را برای انجام این کار آماده کنید. در حین استفاده از اسپری برنزه کننده نیز باید هر چیزی را که از آغشته شدن پوست به اسپری جلوگیر می‌کند، از خود دور کنید. همچنین باید مطمئن شوید که ماده برنزه کننده را به طور یکنواخت به پوست خود اسپری می‌کنید. در آخر پس از برنزه کردن پوست، باید به‌خوبی از آن مراقبت نمایید.